sport 125 Weinig aantrekkelijke opponenten voor Ajax, PSV en AZ in Europa bij Roda JC Synchroonduo droomt nu al van Olympische Spelen in Londen Michel Preud'homme verloor als trainer in de Belgische en nu ook in de Nederlandse competitie nog nooit van zijn collega en landgenoot Harm van Veldhoven. zaterdag 7 augustus 2010 KERKRADE - Wat Twente vorig sei zoen slechts zeven keer over kwam, gebeurde nu al in de ope ningswedstrijd van de eredivisie. De ploeg leed puntenverlies. Roda JC hield de kampioen vrijdag in Kerkrade op 0-0. Twente ging slordig om met de ge boden mogelijkheden en zo beleef de Michel Preud'homme een te leurstellende competitiestart als nieuwe trainer. Twente slaagde er tegen Ajax in de strijd om de Johan CruijfF Schaal nog in de tegenstander bij vlagen compleet te overrompelen. Dat luk te tegen Roda niet. Twente speelde te onzorgvuldig om de Limburgers de wil op te leggen. Mogelijkhe den creeërden de Tukkers wel, maar echt grote kansen leverde dat niet op. Preud'homme liet de Oostenrijkse aanwinst Mare Janko opnieuw als bankzitter beginnen. De aanvaller ontbrak in de ontmoeting met Ajax voor de Johan CruijfF Schaal ook al in de basis. Luuk de Jong schoot Twente in dat duel naar de zege en verving Janko ook nu in de spits. Het duurde tot de 79e mi nuut voor de van Red Bull Salz burg overgenomen speler zijn de buut in de eredivisie mocht ma ken. Sander Boschker was nog niet fit genoeg om onder de lat te staan. Zijn plaats werd ingenomen door de Bulgaar Nikolai Michailov. Bryan Ruiz speelde op zijn ver trouwde rechterkant, maar was bijna het gehele duel onzichtbaar. Vorig seizoen was dat geen garan tie dat de Costa Ricaan het duel niet zou beslissen, nu bleef hij on machtig. Bij Roda was Davy de Fauw niet beschikbaar door een schorsing. Eric Addo speelde daardoor als rechterverdediger. Boldizsar Bodor haakte geblesseerd af, Willem Jans sen speelde aan de linkerkant. Het aanvalsduo met Mads Junker, vo rig seizoen goed voor 21 competi tietreffers, en Morten Skoubo kwam er bij Roda zelden aan te pas. Junker kreeg tien minuten na rust nog de beste kans, maar zijn kop bal belandde op de lat. Twente had daarvoor al kansen gekregen via Peter Wisgerhof en Dwight Tiendalli, maar de verdedigers wa ren niet scherp genoeg om te sco ren. Na ruim een uur was Ruiz even gevaarlijk, maar zijn schot stuitte op een verdediger van Ro da. In de slotfase kon Twente er nog een offensief uitpersen, maar het was tevergeefs. Invaller Nacer Chadli, eveneens een debutant, vond de vuisten van de goed spe lende Roda-doelman Przemyslaw Tyton nog op zijn weg. De Pool, ge kozen als man van de wedstrijd, voorkwam daarmee dat Twente een matig duel alsnog in zijn voor deel kon beslissen. Twente won vorig seizoen zowel het thuis- als het uitduel tegen de Limburgers. Zo beleefde Michel Preud'homme een teleurstellende competitiestart als nieuwe trainer. Het was de elfde keer dat beide ploegen in Kerkrade gelijk speel den. Roda won van de 37 duels die het tegen Twente tot nu toe in de ere divisie speelde negentien keer. FC Twente zat zeven keer aan de goe de kant van de streep. Uit de laatste vijf ontmoetingen behaalden de Tukkers slechts vier punten. Daarvoor zorgden de 1-2-zege van vorig jaar en een 1-1-gelijkspel in 2008. De drie jaar daarvoor had Twente heel weinig in te brengen. Het werd achtereenvolgens 2-0, 2-0 en 3-1 voor de ploeg uit Kerkrade. NYON - Drie van de vijf Nederland se voetbalclubs die gisteren meelo- ten voor een plek in de Cham pions League en Europa League wacht een reis naar Oost-Europa. PSV moet naar Novosibirsk, AZ treft in Aktobe de kampioen van Kazachstan en Ajax stuit op Dina- mo Kiev. FC Utrecht en Feye- noord hebben in Celtic en AA Gent een beter bereikbare oppo nent. Dinamo Kiev (Oek)-Ajax „De te genstander die we het liefst niet hadden", zei trainer Martin Jol gis teren. Van de vijf mogelijke oppo nenten (Young Boys, Sporting Bra- ga, Auxerre, Sampdoria en Kiev) is Dynamo de sterkste. De club heeft zeer ruime ervaring in de Champions League, al blijft die meestal beperkt tot de groeps- fase. Kiev eindigde in de competi tie als tweede achter Sjachtar Do netsk. Kiev moest daardoor net als Ajax uitkomen in de derde voor ronde van de Champions League. De ploeg van de Russische trainer Valeri Gazzajev rekende daarin overtuigend af met AA Gent. Gaz zajev heeft de beschikking over twee sterke spitsen. De inmiddels 33-jarige Andrei Sjevtsjenko keer de vorig jaar terug bij zijn oude club nadat een buitenlands avon tuur hem langs AC Milan en Chel sea had gebracht. Artem Milevski (25) werd afgelopen seizoen met zeventien treffers topscorer van Oekraïne. Het is wel een voordeel dat Ajax eerst uit speelt, waar schijnlijk op dinsdag 17 augustus. Gertjan Verbeek was net zijn va riant op doemdenken aan het ver klaren toen het lot AZ naar een uit hoek op de landkaart stuurde. Uit gerekend naar een tegenstander die onderaan het wensenlijstje stond. „Als ik zeg dat je ergens niet aan moet denken, doe je het automatisch wel. 'Als we maar niet naar Kazachstan hoeven', hoorde ik de spelers nog zeggen in de kleedkamer. Nou, je ziet het." Aktobe, dat nu 33 jaar bestaat, is veelvoudig kampioen van de voor malige Russische deelrepubliek Ka zachstan. PSV ontmoet FC Sibir Novosi- Ajax-trainer Martin Jol is niet tevre den over de loting. birsk. Over tien dagen vertrekt van uit Eindhoven een chartervlieg tuig naar de hoofdstad van Siberië. Novosibirsk telt 1,4 miljoen inwo ners en ligt veel dichter bij China en Mongolië dan bij Moskou. De vlucht duurt zeven uur en het tijdsverschil is vijf uur. Die combi natie vergt een extra reisdag, want trainer Fred Rutten wil er zeker van zijn dat hij daags vóór de wed strijd nog kan trainen. De trip kost de club waarschijnlijk veel geld, omdat de inkomsten uit de thuis wedstrijd normaal gesproken niet opwegen tegen de enorm hoge kos ten van de reis. Rutten negeert de praktische en economische bezwa ren. „Het is ons doel om de eindfase van de Europa League te halen. Daarvoor moeten we deze horde nemen. Dat zullen we op een pro fessionele manier moeten zien te klaren." Sibir, debutant in Europa, plaatste zich als verliezend bekerfi nalist. De club beleefde een topsei- zoen, promoveerde voor het eerst in zijn bestaan naar de Russische eerste divisie. Tien jaar geleden kwam de club nog uit in de vierde divisie. Het huidige seizoen ver loopt minder voorspoedig. De koppeling aan de bekerwin naar van België kost Feyenoord in ieder geval geen moeizame reis naar Oost-Europa. „Gent is lekker dichtbij", was dan ook de eerste, enthousiaste reactie van trainer Mario Been. Gent speelde drie keer eerder tegen een Nederlandse club en vloog alle keren het Euro pese toernooi uit. In 1982 was HFC Haarlem te sterk over twee wedstrijden, in 1992 en 2000 lag Ajax dwars. „Als je kijkt naar de vijf ploegen die we konden treffen (Gent, Famagusta, Simferopol, Maccabi Tel Aviv en Hajduk Split), is Gent de ploeg waar wij het meeste van te weten kunnen ko men", aldus Been. Gent verslaan is volgens de coach van levensbelang voor Feyenoord. „Niet alleen van wege de financiën, maar ook van wege de ontwikkeling van de jon ge spelers." FC Utrecht was de enige Neder landse ploeg die niet 'geplaatst' was door de Uefa. Een makkelijke tegenstander was daardoor al uitge sloten. Met Celtic lootten de Utrechters een grote naam, die door technisch directeur Foeke Booy, aanwezig in Nyon, met een brede glimlach werd ontvangen. De Schotten wonnen in 1967 de Europa Cup I - de voorloper van de Champions League - en verlo ren in 2003 de finale van de Uefa Cup - de voorloper van de Europa League - van FC Porto. Utrecht komt in Glasgow oud-speler Marc-Antoine Fortuné tegen, die tussen 2005 en 2007 twee seizoe nen in de Domstad speelde. De Nederlandse inbreng bij de groen-witten, in het verleden ver zorgd door onder anderen Pierre van Hooijdonk en Jan Vennegoor of Hesselink, komt van Jos Hooi veld en Glenn Loovens. „Ik had op voorhand een beetje op Celtic ge hoopt", aldus Booy. „Celtic is fy siek sterk, heeft veel power, een mooi stadion en een groot verle den, maar ik heb niet het idee dat we kansloos zijn. Een mooi affiche voor de spelers én de supporters." Celtic verloor in de voorronde van de Champions League van Spor ting Braga uit Portugal (0-3, 2-1), Utrecht versloeg al twee ploegen orri tot de play-offs te komen. Elisabeth Sneeuw en Nicolien Wellen (rechts) zetten alles opzij op weg naar de Olympische Spelen van 2012 in Londen. foto Michael Sohn BOEDAPEST - Twee jaar na het af scheid van de zusjes Bianca en Sonja van der Velden heeft Neder land weer een duet bij het syn- chroonzwemmen. Elisabeth Sneeuw en Nicolien Wellen maak ten deze week in Boedapest hun internationale debuut met een tiende plaats bij de voorronde van de Europese kampioenschappen. Het betekende een plek in de EK-finale (morgen) én een eerste stap richting 'Londen 2012'. De twee pupillen (19 en 20 jaar) van bondscoach Leonie Cornielje hopen de komende twee jaren vol doende progressie te boeken om kwalificatie voor de Olympische Spelen af te dwingen. Hun eerste prestatie, in de voorronde van de EK, was bemoedigend. „We heb ben de finale ruim gehaald, dus we zijn heel tevreden", zegt Sneeuw, die bijval krijgt van haar teamgenote Wellen: „Dit is ons startpunt richting Londen. Vanaf nu moeten we alleen nog maar be ter worden." Wellen en Sneeuw hebben alles over voor hun sport. Wellen ver huisde zelfs van Limburg naar Hoofddorp, zodat ze dagelijks met haar teamgenote kan oefenen.Rust dagen kennen ze niet. Het syn chroonduo traint elke dag, veertig uur in de week. Die trainingsar- beid is ook nodig om het gat met de concurrentie te kunnen dich ten. Want in vergelijking met de olympisch kampioenen uit Rus land liggen Wellen en Sneeuw maar weinig in het water. „Die Russinnen trainen evenveel als wij op een trainingskamp. Dag in, dag uit", verduidelijkt het duo. Dat de Nederlandse vrouwen min der arbeid leveren, is geen onwil. Ze hebben simpelweg niet meer badwater tot hun beschikking. Dat goede faciliteiten een enorm ver schil maken, hebben de Britse syn- chroonzwemsters bewezen. Met het oog op 'Londen 2012' zijn alle sportbudgetten in Groot-Brittan- nië fiks verhoogd en boeken ook de synchroonzwemsters een op merkelijke progressie. „Een paar jaar geleden stonden ze nog onder ons", herinnert Sneeuw zich. „Ze hebben goede faciliteiten gekregen en schieten nu omhoog." Wellen en Sneeuw moeten vooral nog Ieren hun oefening in een ho gere snelheid af te werken, zonder daarbij 'grootte' en 'strakheid' te verliezen. En dat vergt een immen se lichaamsbeheersing. Daarnaast moet het koppel nog meer naar el kaar toegroeien, vindt coach Cor nielje. „Ze gaan nu wel dezelfde richting op, maar er nog steeds plek voor een 'onzichtbare per soon'. Dat wil zeggen, er zou nog iemand tussen kunnen liggen", legt Cornielje uit. „Zij moeten nog leren om heel erg dichtbij elkaar te liggen." Wanneer de bondscoach de kri tiekpuntjes formuleert, knikt het koppel - dat aan de Amsterdamse VU studeert - instemmend. Sneeuw en Wellen weten hoe de weg naar Londen eruitziet: „Voor ons staat het synchroonzwemmen op één en de studie op twee", zegt Sneeuw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 77