niet meer Zeeland wil thematoerist degeen die a 't wil wete zeeland 121 De Brit is een tussendoorklusje regioagenda sluis Terneuzen Veertien bekeuringen bij controle STIHL zaterdag 7 augustus 2010 Bruinooge was ook de bedenker van de samenwerking met de ha ven van Rotterdam. Het verwijt dat hij de Zeeuwse havenbelangen daarbij ondergeschikt maakte aan die van Rotterdam wierp hij verre van zich. Hij had immers toch zul ke goede afspraken gemaakt met de Rotterdamse havendirecteur Willem Scholten. De voormalige hofmeester Bruin ooge kon het uitstekend vinden met oud-stuurman Scholten. Wie het voor het zeggen had, liet hij in het midden. Hij volstond met de vaststelling dat een hofmeester aan boord van een schip de sleutel van de drankkast pleegt te behe ren. „Dus wie is dan de belangrijk ste man aan boord?" Als wethouder en als gedeputeer de stelde Bruinooge zich op het standpunt dat alleen gekozen be stuurders politieke portefeuilles dienden te beheren. Burgemeester en commissarissen van de konin gin kregen van hem geen centime ter ruimte: ze moesten zich tot hun wettelijke taken beperken. Ook na zijn afscheid als gedepu teerde probeerde Bruinooge nog een stevige vinger in de pap te houden in zijn partij en in de Vlis- singse en Zeeuwse politiek. Hij bemoeide zich nadrukkelijk met de samenstelling van kandida tenlijsten en verschafte getrouwen uitgebreid advies. Aan die invloed kwam drie jaar geleden abrupt een einde toen de PvdA als gevolg van interne verdeeldheid en Bruin- ooges regierol buiten het dagelijks provinciebestuur belandde. voor reacties op het overlijden van Daan Bruinooge: www.pzc.nl in de sluis. Aan de kanaalkant vormde zich in de loop van de avond een file van een vijftal sche pen, van Gent op weg naar zee. Rijkswaterstaat stuurde duikers naar de bodem van de sluis om de schade te inspecteren. Pogingen om de sluisdeur weer in beweging te krijgen mislukten. Te gen middernacht zou een sleep boot worden ingeschakeld om de losse ketting van de rails van de sluisdeur weg te trekken. Al die tijd lag de scheepvaart stil. MIDDELBURG - De provincie Zee land verlegt de toeristische en re creatieve koers de komende jaren naar de thematoeristen. Die zal vooral meer natuur en ecologie voorgeschoteld krijgen. Dit bete kent dat de aandacht voor grote bungalowparken en campings op de Zeeuwse eilanden verdwijnt. „Ongeveer 70 procent van de ver- blijfsrecreatie in Zeeland bestaat uit campingbedrijven. Alleen al op Schouwen-Duiveland zijn twee honderd campings en ruim hon derd minicampings gevestigd. Toe komstige recreatiebedrijven zijn meer gericht op een thema en in gericht op een korter verblijf van de toerist", licht een ambtenaar bij de provincie Zeeland toe. „De trend naar meer kleinschaligheid groeit", zegt Patrick Polie, ad junct-directeur Promotie Zeeland Delta (PZD). „Over tien jaar heb ben we een veel afwisselender aan bod van verblijfsaccommodaties die eigentijds zijn, veel comfort bieden en met een hoger dienst verleningsniveau." De toerist en recreant hebben de laatste jaren een gedragsverande ring ondergaan. Waar die vroeger eerst de verblijfslocatie koos om daar vervolgens ook te blijven, kiest die nu veel vaker eerst het doel van de reis. Daarna valt pas de keus op een verblijfslocatie, waar men dan vaak veel korter blijft. „Zo'n thema in Zeeland is dan vaak watersport, maar we kun nen veel meer bieden." Zeeland wil aan de slag met inves teerders die geld zien in de combi natie tussen natuur en cultuur. PAN Parks en het Wereld Natuur Fonds (WNF) zijn organisaties die daar volgens de provinciaal ambte naar wel wat in zien. Nieuwe toe ristische en recreatieve kansen lig gen volgens de ambtenaar onder meer rond de Brouwersdam tus sen Scharendijke en het Zuid-Hol landse Ouddorp en de Grevelin- gen. De mogelijkheden daartoe worden nu onderzocht. De PZD, een samenwerkingsver band tussen de Zeeuwse VW's en de VW Ouddorp aan Zee in Zuid-Holland, wil graag het net werk van bijna twintig fietspon- tjes uitbreiden en ze frequenter la ten varen. „Sommige varen maar twee keer per week", aldus Polie. De pontjes zijn onderdeel van een netwerk van voet- en fietspaden of worden dat in de toekomst. Hiermee moet Zeeland aantrekke lijker worden voor de natuurtoe- rist. wmmmm wm X F®: i/ii i Vi? V T/ .^v*- i V: fi".i ,7: 3 door Wendy van den Hurk Of hij wist hoe groot zo'n bunker wel niet is. Hoe dik de muren, hoe zwaar het werk. Dat hij het in vier weken noooooit zou redden. Maar de Brit-buren kregen het optimisme van sloper Harald Mandemaker er tijdens de informatiemiddag niet onder. Terecht, blijkt nu. Want de bunker naast Hotel Britannia aan Boule vard Evertsen in Vlissingen wordt niet in vier weken tot een berg ste nen vergruisd, maar in twee. „Enn.... hap." De zesduizend kilo wegende grij per, die opvallende gelijkenis ver toont met de bek van een T-Rex, bijt een muur van de Duitse bun ker in één hap aan gruzelementen. De breed grijnzende kraanmachi nist Jacco laat zijn grijper nog even door 'eten', schraapt de bunkerbo dem met een graaier schoon, gooit het gruis een groeiende berg puin en graait ijverig verder. Het lijkt zo simpel. Dat is het ook, zegt uitvoerder Ed win Hendriksen van De Putman Groep op het achterterrein. „En het gaat stukken sneller dan ver wacht. Dat heeft ermee te maken dat we nauwelijks ijzer aantreffen. We dachten met het hakken een week of anderhalf bezig te zijn, maar uiteindelijk was dat maar an derhalve dag." Klachten hebben de mannen dus nog niet gehad. Wel veel bewonde ring. „D'r staan hier continu men sen foto's te maken. Eén man van de Stichting Bunkerbehoud komt zelfs elke dag." Nog een paar weken en dan moet ook de hoogbouw aan de grijper geloven. Het wachten is nu nog op de gemeente Vlissingen, die de mo zaïeken nog steeds niet heeft weg gehaald. Het paviljoen is net afge schermd. Tot die tijd druppelt het nog wel even na van de brandblus- oefening tijdens Rescue. De kelder staat er blank van. De hoogbouw, och, da's helemaal zo gebeurd. Klik, lange arm aan de kraan, onderaan beginnen en op eten die handel, dan dondert de rest zo naar beneden. „Niet lullig bedoeld hoor", zegt voorman Man demaker, „maar wij zijn wel groter sloopwerk gewend. Wat doet zo'n plaatselijke sloper in Zeeland nou: huizen, af en toe een flatje. Wij ha len centrales neer, complete fabrie ken. Verleden week nog twee brug gen van de A50. Dit is voor ons een tussendoorklusje." Maar wel op de mooiste plek van Nederland, dat moet Mandemaker nageven. Hij staat gewoon te glun deren aan de rand van de bunker afgrond. Armen over elkaar, beker tje koffie erbij. Niet omdat hij zo'n relaxed baan tje heeft. Nee, de voorman is op va kantie. Voor de gelegenheid maar eens op Walcheren, zodat hij elke dag even naar de boule-bouw- plaats kan. Voor de vergruizer is het slopen een peuleschilletje, foto Lex de Meester Bekijk een video van de bunker binnenkant op www.pzc.nl Meer agendanieuws op de webiste van deze krant. ZATERDAG 7 AUGUSTUS AXEL Schuttersterrein, 14.30 uur: Schieting staan de wip; BRESKENS Vanaf 8.00 uur: Visserijfeesten met rommel markt, kermis, optredens artiesten, brade rie, straatartiesten; CADZAND - DORP Terrein bij molen, 11.00 uur: Streekproduc- tenmarkt; Mariakerk, 14.15 uur: rondwandeling door dorp; (JULI/ AUG) CLINGE Café de Troubadour, 13.30 uur: Kaarten; HULST Reynaertland, 11.30 - 12.30 uur: Rode Kruis beschermd zwemmen; KLOOSTERZANDE WZC Antonius, 17.30 uur: Woord -en com munieviering; NIEUWVLIET Boerenhoeve, 13.30 uur: Inloopdag 'Ad- venture kids'en 'Enjoy your sports'voor kinderen; OVERSLAG Kwekerij Ferdinandushof, 10.00 -17.00 uur: Dahlia dag; SCHOONDIJKE Kijktuin juust wa'k wou', 10.00 -17.00 uur: Open tuin; TERNEUZEN De Veste, 9.00 uur: Koersbal; De Hoeve, 14.00 uur: Kaarten; ZONDAG 8 AUGUSTUS BRESKENS Vanaf 11.00 uur: Visserijfeesten met ker mis, optredens artiesten, braderie, straat artiesten en afsluitend vuurwerk; HOEK Restaurant De Braakman, 10.00 uur: Vlees- kaarting; HULST Den Dullaert, 9.00 uur: Dienst Christenge meente; KLOOSTERZANDE Café de Kastanje, 14.00 uur: Kaarten; LAMSWAARDE Café de Lamsoren, 14.30 uur: Schieting; OVERSLAG Kwekerij Ferdinandushof, 10.00 - 17.00 uur: Dahliadag; SCHOONDIJKE Kijktuin 'Juust wa'k wou', 10.00 -17.00 uur: Open tuin; WESTDORPE De Baeckermat, 14.00 uur: Excursie door Canisvliet; Schuttersterrein, 14.30 uur: Schieting staan de wip; IJZENDIJKE Brasserie Petit Paris, 14.00 uur: Kaarten; Museum Het Bolwerk, 13.30 uur; fietstocht langs de Staats Spaanse linies; H i II' IW—KM UW WMiiiMiWlUHilBiiMliH—lirillWHIHII WWll—l—1I—IMI—I Wl"—iWIW'Hil'l TERNEUZEN - Bij een snelheidscon trole op de Haarmanweg in Ter- neuzen zijn door de politie veer tien hardrijders bekeurd. 'Maekt asjeblieft gin reclame vo ons prachtig Zeeuwse land. Me lópe ier jaeren achter en me bin ook nog 's onstran. Je kan ons nie verstae en we bin ook nog stug. Vo een weekend ist wè leuk, ma gae dan wè snel terug. Dus bluuf ma lekker zitte, gae nie op een plekje loere. Je za d'r nooit an wen- ne want ons bin boeren.' In 'A je begriept wat ak bedoel' protesteert de zanger tegen de mentaliteit dat alles wijken moet om het geld. 'Geld maekt je dom, geld maekt je riek, geld maek je erm en 't ael je deur 't sliek De romanticus lat zich ook gelden in een prachtig liedje dat 'Dróóm ma m'n schat' heet. De luisteraar moet echter maar raden wat er precies aan de hand is. 'Echt ooit za aolles verdwene zien en verhete zien. Je za nooit wi trugkieke op deze pien en verlaete zien....' De titel van de cd 'Vo degeen die a 't wil wete', is intrigerend en ver wijst naar het laatste lied op het schijfje. 'Ik dienke êêlvee nea over filosofische diengen over diengen waer ak van dienke die be- langriek bin Nie over koeien en kalvers en schaepen/ ma bijvoor beeld over waerom ik ier bin. Waer het om draait in 't leven en de wereld En oe a ik en een aar dat goed kan doen Ik wille vee mensen elpe en ok de wereld En lere leve zonder een aar en de we reld piene te doen.' Hier maakt Dingeman zijn bedoelingen wel heel duidelijk. Het refrein van dit lied: Ik weet nie oe dat komt en ik weet nie wat dat is. Ik weet nie oe ak normaal moe doen en wat ak dan mis. Ik weet nie of 't ooit lukt, ik weet nie oe at 't moet Ik snappe ook nie oe a een ander dat al doet. Dingeman de Visser zal bovenge noemde cd presenteren op zondag 5 september in Fort Rammekes en op zondagmiddag 26 september treedt hij op in 't Kerkje van Elles- diek. Vragen/reacties naar: Werrilaan 21, 453 CA 's-Heerenhoek of per e-mail naar:cn.zeeuws@zeelandnet.nl -%^lnaf Z9S7®® \§TIHL HSE71 actie 199,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 73