Babymoord als enige optie binnenland 15 Goedkoop naar de Sun web Nij Beets Jaarlijks zeshonderd branden in verzorgings- en verpleegtehuizen c§> CU accepteert geen 'rechtse' bezuinigingen www.sunifeO.nl Zeeland is dé toeristische provincie 'Ze was vrij fors. Niet te dik, niet te slank. Soms had ze een buikje, zeggen ze nu. Tsjongejonge' gem. Opsterland Twee keer eerder VAKANTIES zaterdag 7 augustus 2010 Heerke de Roos ANP Achter babymoord gaan veelal verwarde moeders schuil. In het verborgen hou den van de zwangerschap zijn ze heel bedreven. De lijkjes worden vaak in de buurt gehouden. door Annemieke Kooper Nog geen week nadat een Franse moeder de moord op acht van haar pasgeboren baby' tjes bekende, deed de politie in Friesland een even lugubere ont dekking. Op een zolderkamer in het Friese Nij Beets vonden foren sisch experts vier koffers met daar in vier babylijkjes. De dader: zeer waarschijnlijk de 25-jarige moeder van de kinderen. Babymoord of neonaticide komt jaarlijks enkele keren in Nederland voor, in heel Europa enkele hon derden keren. Kortweg zijn er vier soorten 'daders' te onderscheiden, vertelt klinisch psycholoog en psy chotherapeut Wim Wolters. Sommige moeders handelen van wege een persoonlijkheidsstoor nis. Daarnaast zijn er geestelijk ge handicapte daders die zich geen raad weten met hun zwanger schap, legt hij uit. Er is een groep die handelt uit een psychose. „Die stopt het kindje bijvoorbeeld in de kast. Als ik het niet zie, dan is het er ook niet, denken ze." Tot slot zijn er de jonge meisjes die ongewenst zwanger worden en in een moeilijke thuissituatie zitten. „Ze hebben vaak geen part ner en kunnen er met hun familie niet over praten omdat ze bang zijn voor de gevolgen", vertelt Wol ters. „Deze meisjes wijzen vaak hun hele zwangerschap af, ontken nen het en doen er alles aan om het te verhullen. Als het kind er eenmaal is, zien ze het doden er van als enige optie." Deze vrou wen zijn vaak zeer succesvol in het verbergen van hun probleem, zo blijkt ook uit onderzoek. Naaste familieleden en vrienden zeggen vaak niets aan hun vrouw of dochter te hebben gemerkt. De vrouw die vorige week in Frank rijk werd opgepakt, beweerde dat ze haar zwangerschap door haar zwaarlijvigheid had kunnen ver- Voor zover bekend hebben zich in het recente verleden in Nederland twee keer eerder gevallen voorge daan van meervoudige baby moord. Op kinderdoodslag staat- een maximumstraf van 6 jaar, op kindermoord maximaal 9 jaar. Een moeder vond eind 2005 een babylijkje in een tas in het huis van haar 29-jarige dochter in Bever wijk. In een vuilcontainer in de tuin vond de politie nog drie dode baby's. De vrouw had de kinderen verdronken. Ze was bang dat de va der haar zou verlaten of dat de kin deren zouden worden afgenomen. Een 24-jarige Enschedese studen te maakte in mei 2006 en novem ber 2008 een einde aan het leven van haar zuigelingen, beide keren vlak na de geboorte. Toen een van de lijkjes in december 2008 in een container vlakbij haar woning werd ontdekt, kwam de zaak aan het rol len. De vrouw had volgens deskun digen een borderlinestoornis. r4r te -d- door Hans de Gram DEN HAAG - De brandweer rukt zo'n zeshonderd keer per jaar uit voor brand in een verpleeg- of ver zorgingshuis. De meeste van die branden worden veroorzaakt door een defect of verkeerd gebruikt ap paraat, dat oververhit raakt of kort sluiting veroorzaakt. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS) over de perio de 2002-2008 op verzoek van deze krant heeft verzameld. Nederland telt 1.900 verzorgings- en verpleeginstellingen. Verhou dingsgewijs de meeste branden woedden in verpleeghuizen, waar de kwetsbaarste ouderen leven. De PW noemt het hoge aantal bran den 'alarmerend' en wil ophelde ring van het kabinet. „Het gaat hier om mensen die niet zelf kun nen vluchten", zegt PW-Kamerlid Fleur Agema. Ze wil weten hoe het gesteld is met de brandveilig heid in zorginstellingen en vraagt zich af of het mogelijk is strengere veiligheidseisen te stellen. De Landelijke Organisatie Cliën tenraden reageert verrast op het hoge aantal branden. Zij wil dat het toezicht op onderhoud en ge bruik van elektrische apparaten wordt verscherpt. Ongelukken ge beuren met warmhoudplaatjes, MIDDELBURG - Afgezet tegen het aantal inwoners blijft Zeeland de meest toeristische provincie van het land. Drenthe volgt op af stand. Met 381.000 inwoners trekt Zeeland met bijna 1,1 miljoen toe risten bijna drie keer zo veel over nachtende recreanten. De meeste vakanties in Zeeland worden op Schouwen-Duiveland gehouden. Vorig jaar gingen 450.000 gasten naar het noordelijk ste eiland. 417.000 gingen er naar Walcheren. Daar verbleven gasten wel iets langer, gemiddeld 7,4 nach ten tegenover 6,1 nachten op Schouwen- Duiveland. katern Zeeland: Zeeland wil thematoerist bergen. „Hun techniek en systema tiek is heel verfijnd", beaamt Wol ters. „Al is het soms moeilijk te ge loven dat de omgeving van deze vrouwen echt niets in de gaten heeft gehad. Een zwangere vrouw wordt niet alleen dikker, maar ver andert helemaal. Haar expressie, haar bewegingen. Je moet tamelijk blind zijn om niets te zien of een hele slechte relatie hebben." Vooral daarom zijn veel bekenden van zo'n moeder van slag als uit komt wat er is gebeurd, meent de klinisch psycholoog. „Ze hebben verdriet, voelen zich schuldig dat ze het niet eerder hebben doorge had. Ook omdat de moeder de lijk jes vaak in haar buurt heeft begra ven en ze ook dat niet hebben op gemerkt." De resten van het moe derinstinct, noemt Wolters die drang om de kinderen, hoewel dood, toch dichtbij te houden. „Ook moeders die hun baby do den, hebben zo'n instinct." Een enkele keer speelt ook de va der een rol bij de moorden. Ver schil met de moeders is dat vaders vaker uit voorbedachten rade han delen, terwijl moeders een baby vaker impulsief ombrengen, stelt Frans Koenraadt, forensisch psy choloog en criminoloog. Die va ders zouden daarom ook vaker zwaarder worden gestraft. Om babymoorden te voorkomen, is vooral van belang dat er in gezin nen openheid is, vindt Wolters. Een vrouw moet de ruimte krij gen om over haar zwangerschap te praten. „Ze moet het kunnen de len, ze moet hulp kunnen krijgen. Want een zwangere vrouw in een benarde situatie heeft het cognitief echt niet altijd allemaal op een rij tje. Die denkt niet aan abortus of zelfs adoptie. Een vrouw in zo'n si tuatie is zelf ook slachtoffer." DEN HAAG - De Christenunie staat niet toe dat het huidige kabinet- Balkenende IV alvast bezuinigin gen inboekt die uit de koker ko men van het aanstaande rechtse minderheidskabinet. De kleinste regeringspartij gaat dwarsliggen als er voorstellen komen om te bezui nigen op bijvoorbeeld uitkeringen (door ze los te koppelen van de loonstijgingen) en Ontwikkelings samenwerking. Dat zegt vice-fractievoorzittcr Arie Slob. CDA-minister van Financiën Jan Kees de Jager overlegde giste ren met informateur Ivo Opstelten over de op handen zijnde bezuini gingen. Het nieuwe rechtse kabi- net-in-wording wil jaarlijks 18 mil jard euro bezuinigen, terwijl De Ja ger over zeven weken, op Prinsjes dag, nog 2,5 miljard euro moet om buigen om recent ontdekte tegen vallers op te vangen. De bewinds man wil dat proces naar zijn zeg gen afstemmen om te voorkomen dat posten dubbel worden inge boekt. Wat de situatie gecompli ceerd maakt, is dat De Jager van CDA-huize is en zijn partij ook deelneemt aan de onderhandelin gen voor het rechtse minderheids kabinet. Dat geldt niet voor de an dere partij in het huidige kabinet, de Christenunie. Slob heeft er geen problemen mee dat de beoog de nieuwe coalitie betrokken wordt bij de komende begroting. Hoewel hij erkent dat er een span ningsveld kan ontstaan. Hoogleraar economie aan de Uni versiteit van Amsterdam Sweder van Wijnbergen denkt dat er een paar miljard euro méér bezuinigd moet worden. „Wilders moet iets terugkrijgen voor zijn steun. Hij wil extra veiligheid en betere oude renzorg, maar dat kost geld." waterkokers en magnetrons, maar ook sigaretten, scootmobiels of me dische apparatuur veroorzaken re gelmatig brand. Bij de branden vallen zelden slachtoffers, toch vindt de brand weer de cijfers zorgwekkend. Vol gens de brandweer is er al jaren een tekort aan goed opgeleide be drijfshulpverleners (bhv'ers). „Die moeten bij brand direct mensen evacueren, wij kunnen ons dan richten op het blussen van de brand. Nu moeten we nog te vaak eerst mensen redden", aldus Mar cel Koene van de Nederlandse Ver eniging van Brandweerzorg en Rampenbestrijding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5