i8| zeeland Roots inspireren tot 't Is oal Schrijfworkshop Bewoners Bona Fide gaan naar de rechter met Marion Pauw^, en Elle van Rijn ra Vlaams-Hollands zomerconcert Pleidooi voor buitendijks natuurherstel ZEEUWS KNOPJE Saskia Verleg liet zich bij haar afstuderen aan de Willem de Kooning Academie in Rotterdam inspireren door haar Zeeuwse roots. Het resultaat is op Schouwen-Duiveland te zien. geef je nu op via www.filmbythesea.nl zaterdag 7 augustus 2010 De 21-jarige Saskia Verleg aan het werk voor haar afstudeerproject. Haar opdracht (ze is opgeleid tot docent beeldende kunst en vormgeving) was heel algemeen: 'maak een beeld'. Het heeft even geduurd voor ze een zin volle draai aan die opdracht wist te geven. Achteraf is ze tevreden. „Ik heb er veel van geleerd. Ben er ook zelfverzekerder van geworden." Hoewel ze al een paar dagen in de week als docent aan het werk is, wil Saskia eigen werk blijven maken. „Zonde om er niets meer mee te doen." door Melita Lanting RENESSE - De bewonersvereniging Bona Fide in Renesse is naar de rechter gestapt. De vereniging vecht het opzeggen van het huur contract door de nieuwe eigenaar van de camping aan. De bewoners vereniging doet onder meer een beroep op het 'redelijkheid- en bfl- lijkheidbeginsel' in het recht. De rechtsgang wordt gesteund door 144 bewoners. Camping Bona Fide en camping De Karavaan aan de Hogezoom in Renesse zijn in 2009 van de parti culiere eigenaar overgegaan in han den van Roompot Flolidays. De be woners kregen in januari van dat jaar te horen dat er feitelijk niets zou veranderen. Een jaar later viel een brief op de mat waaruit bleek dat de cam pings opnieuw waren overgedra gen, nu aan Euro Investors III bv uit Middelburg. Een bv waar Heri- kerberg bv uit Enschede in zit. Ei genaar André van Leeuwen van Herikerberg bv (een investerings maatschappij die zich richt op de recreatiemarkt) heeft de huurcon tracten met alle 567 bewoners op gezegd en te kennen gegeven dat hij van plan is om 350 luxe chalets op de terreinen te bouwen. Heri kerberg is wel in overleg met de ge meente over de mogelijkheden op het park, maar er ligt volgens wet houder Ad Verseput nog geen con creet plan. Om het kampeerterrein om te kunnen vormen moet het bestemmingsplan worden gewij zigd. Bij NADER In het artikel in de PZC van vrij dag 6 augustus over de lage bezet tingsgraad op de mini-campings van Noord-Beveland, Zuid-Beve land en Tholen tijdens het hoogsei zoen stond dat mini-camping 't Kwedammertje in Kwadendamme deze week tien kampeerplekken over heeft. Dat klopt niet. De mi ni-camping is weliswaar niet volge boekt, maar er zijn twaalf plekken bezet. 't Is oal proenk en prael bestaat uit vijftien borden van diverse grootte. Haar favoriet is een zwarte met ro de rand, die sterk doet denken aan de Zeeuwse koraalketting. Ook de gitten komen in de ontwerpen te rug. door Esme Soesman Op de kunstmanifes tatie Biënnale in Istanbul zag Saskia Verleg uit Spijkenis- se dat veel kunste naars werken met hun afkomst. „Ik dacht: Hé, ik heb ook een af komst. Een heel mooie zelfs." Daarmee was de basis voor haar af studeerproject 't Is oal proenk en prael gelegd. Ze brengt ermee een ode aan de Zeeuwse dracht, in de vorm van vijftien - op Zeeuwse knopjes gelij kende - sierborden. Die borden wa ren afgelopen weken te zien in zorgcentrum 't Opper in Bruinis- se. Vanaf volgende week wordt haar werk bij juwelier Postma in Zierikzee tentoongesteld. Hoewel geboren en getogen in Spijkenisse heeft Saskia Zeeuwse wortels. Haar moeder komt uit 's-Gravenpolder, maar vertrok na haar trouwen naar Rotterdam. Sas- kia's tantes wonen nog in Zierik zee, Goes en Wolphaartsdijk. En haar oma woont nog altijd in 's-Gravenpolder. Daar heeft Saskia in haar jeugd menig uurtje doorge bracht. Bij haar oma stortte ze zich al eer der op de Zeeuwse dracht. Niet al leen vanwege de dracht dragende buurvrouw van haar grootmoeder, maar ook omdat oma (wiens moe der in dracht gekleed ging) zelf spullen in huis heeft. „Ik heb er ooit in groep 8 al eens een werk stuk over gemaakt", herinnert Sas kia zich. De kleding intrigeert haar. „Omdat je het niet tegen komt in Rotterdam en Spijkenisse, maar ook omdat de sieraden mij aantrekken. Dat heel fijne, door zichtige." Met sieraden aan de slag gaan, was voor de in juni aan de Willem de Kooning Academie afgestudeerde Saskia geen optie. Ze had een jaar om af te studeren; te kort om zich de technieken van edelsmid eigen te maken. Ze ging op onderzoek Marijke Babijn, één van de tantes van Saskia, werkt in het zorgcentrum in Bruinisse. Zij zorgde er voor dat Saskia daar kon exposeren. Maan delijks wordt de inhoud van de vi trine in de hal vernieuwd. „Ik kijk er altijd naar uit", geniet bewoon ster mevrouw Bolle-De Bil. Via via zamelde Saskia oude materia len in: linten, knopen, stukjes kant en kralen. Op de borden bouwde ze met die materialen ring voor ring die knopjesvorm op. En pre cies dat oude spul deed het 'm. „Er was iemand die gaf oude knopen aan me en zei: 'Nou weet ik einde lijk waarom ik ze nooit heb wegge gooid'." uit. Bezocht het Zeeuws Museum in Middelburg, het Historisch Mu seum De Bevelanden in Goes en dook in de kledingkast van oma. Het resultaat is vijftien versierde bordjes die - aldus Saskia - zo'n beetje in hangen tussen decoratief materiaal en autonome beelden. domburg men's fashion Ooststraat 2. til. (II18-584303 IN ZEELAND 1. Gesteggel over stelen planten 2. Petitie over muurtjes Zuidhoek 3. Miranda deelt zonnebloemen uit VIDEO SLOOP BUNKER Video van de sloop van de bunker naast het voormalige hotel Britannia in Vlissingen op www.pzc.nl STUUR TIPS NAAR bevelandenü>pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto THOLEN - In het stadhuis in Tholen verzorgen de Vlaamse beiaardier en zangeres Dina Verheijden en de Thoolse davecimbelspeler Jan de Viet zaterdag 14 augustus een bijzonder concert. Op het program ma staan gedichten van Jacob Cats, aria's van Constantijn Huij- gens en 17e eeuwse muziek. De toe gang is gratis, de aanvang 15 uur. TERNEUZEN - De twee Zeeuwse wa terschappen pleiten in een brief aan de Eerste en Tweede Kamer opnieuw voor studie naar buiten dijks natuurherstel in de Wester- schelde als alternatief voor de ont- poldering van de Hedwigepolder. Waterschap Zeeuwse Eilanden en Waterschap Zeeuws-Vlaanderen, die per 1 januari fuseren, onder schrijven een motie, die in juni al in de Eerste Kamer aan de orde kwam. Daarin werd vastgesteld dat het buitendijkse alternatief (aanleg van slikken en schorren) zonder goede argumentatie is afge wezen, terwijl het 'reëel en haal baar' is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 42