zeeland 13 hulp bij hartaanval dicht bij huis Ziekenvervoer m Michiel Wildschut commentaar Statenlid stelt klachtenlijn over distels in Uitbreiding C2000 netwerk in zicht 3 of 4 daags arrangement in de Achterhoek Zeeuwse ambulances langer onderweg herkenning medisch probleem door centralist www.pzc.nl Sloop bunker Britannia zaterdag 7 augustus 2010 7:42 De aanrijtijd van een ambulance naar een patiënt in Zeeland was vorig jaar gemiddeld 7:42 minuten. TVB P^ÉfÉfmÉËI&ÉJ „Wij kunnen nog zo strak plannen en zorgen voor een betere spreiding van onze ambulances over de regio, door dit soort externe besluiten komen onze prestaties onder druk te staan." De prestaties van de Zeeuwse ambulancedienst zijn vorig jaar over het algemeen verslechterd. Zo nam de gemiddelde aanrij tijd toe ten opzichte van 2008 en werden de normtijden (15 of 30 minuten) vaker overschre den. A1-urgentie Er is sprake van een levensbe dreigende situatie en de ambulance moet binnen 15 minuten ter plekke zijn. A2-urgentie Geen levensbedreigende situatie, maar haast is geboden. De ambulance moet binnen 30 minuten ter plekke zijn. Prestaties zeeuwse ambulancedienst (A1 -urgentie) - landelijk gemiddelde Tijd tussen aanname melding Uitruktijd, tijd tussen op- bij centrale en ritopdracht dracht en vertrek naar adres 1.56 2007 2008 2009 2007 2008 2009 Aanrijtijd, tijd tussen vertrek en aankomst 7.28 7.30 6 7.42 2007 2008 2009 Responstijd, tijd tussen mel ding bij centrale en aankomst 12 H.08 11-12 11/16 2007 2008 2009 Percentage inzetten binnen 15 minuten ter plaatse 100 75 83,4 82,7 81,5 2007 2008 2009 hulp zo goed mogelijk wordt geor ganiseerd. Naar goed voorbeeld van Gelderland wil Connexxion in Zeeland het project Hartveilig Wo nen van de grond tillen. Doel is in zoveel mogelijk dorpen en steden automatische hartschokapparaten (AED) op te hangen, die door een leger van speciaal opgeleide vrijwil ligers kunnen worden bediend. Wie zich aanmeldt voor deelna me, krijgt bij een alarm van hart stilstand een oproep om naar de AED in zijn of haar omgeving te gaan en met het apparaat eerste hulp te verlenen. Zo wordt kostba re tijd gewonnen totdat de ambu lance ter plaatse komt, legt Wild schut uit. „De vijftien minuten norm is het meest urgent bij een hartaanval. Wanneer binnen ze ven minuten kan worden begon nen met de reanimatie, stijgen de overlevingskansen aanzienlijk. Maar met de Zeeuwse eilanden structuur is dat heel moeilijk voor elkaar te krijgen in die tijd." Volgens Wildschut zijn de voorbe reidingen nagenoeg achter de rug en is het nu 'wachten op groen H Donja Odijk bron Ambulancezorg Nederland licht van verschillende gemeenten' voordat het project ook daadwerke lijk kan worden uitgevoerd. „Zo dra er witte rook komt, kunnen wij het systeem uitrollen. Dat is het moment waarop we beginnen met het werven en opleiden van de vrijwilligers." Wildschut hoopt ook gebruik te kunnen maken van bedrijfshulpverleners. et ziekenvervoer bo ven de Westerschel- de blijft een zorgen kindje. Sinds Con nexxion de ambulancedienst heeft overgenomen, waait er een frisse wind. Maar de resul taten zijn nog niet goed ge noeg. Vorig jaar liepen de aanrij- tijden zelfs wat op. Dat is niet de bedoeling. En het komt slecht uit. Want veel Zeeuwen maken zich toch al zorgen. Niet ten onrechte. Door de verwach te concentratie van de spoedei sende zorg in Goes zullen de ambulances veel langer onder weg zijn. Gelukkig onderkent Connexxion het probleem, zo wel met de huidige prestaties als met de gevolgen van de zie kenhuisfusie. Het bedrijf werkt aan verbetering en claimt bij het Rijk terecht een hoger bud get als er vaker naar Goes moet worden gereden. Dat extra geld is zeer welkom. Met optimaal ziekenvervoer ontstaat er in Zeeland mogelijk toch nog iets van draagvlak voor de tot nu toe fel bekritiseerde ziekenhuis- fusie. MIDDELBURG - Het Statenlid Johan Robesin (Partij voor Zeeland) heeft een klachtenlijn geopend voor inwoners van Zeeland die te maken hebben met disteloverlast. Zij kunnen hun ervaringen kwijt per e-mail naar: jc.robesin- @zeeland.nl of door te bellen naar: 0115 - 4415 47. Het Statenlid verza melt alle klachten om ze vervol gens aan te bieden aan gedeputeer de Frans Hamelink. Dinsdag stuurde Robesin schrifte lijke vragen naar het College van Gedeputeerde Staten. Hij wil we ten waarom de nieuwe provinciale distelverordening geen enkel effect heeft. Volgens hem is de overlast door distels in heel de provincie nog er ger dan vorig jaar. Met name de akkerdistel veroor zaakt volgens hem een ware plaag op wandel-, fiets- en ruiterpaden. lilllllWIIMIH—BI WIIIW—IMMIIIIIII—111 IIIIWMI1II lil ■IMIIIH door Jeffrey Kutterink Voordat hij gesloopt wordt nog één keer de Duitse commando-bunker bij hotel Brittannia: pzc.nl/video Zet uw foto's in het album pzc.nl/foto Alle activiteiten voor dit weekend in de uitagenda op www.pzc.nl/uit DEN HAAG - Het ministerie van Bin nenlandse Zaken wil zendmasten van commerciële telefoonbedrij ven gebruiken om blinde vlekken in het communicatienetwerk C2000 af te dekken. Dat blijkt uit een brief van demis sionair staatssecretaris Ank Bijle- veld (Binnenlandse Zaken, CDA) aan de TWeede Kamer. Binnen Zee land zijn er problemen in de bin nenstad van Vlissingen, de rand van Tholen en in Nieuw-Namen, zo bleek vorig jaar uit een geza menlijk onderzoek van de PZC en het radioprogramma Argos. Het ministerie wil nu commer ciële masten inzetten om gebieden waar de dekking nog niet opti maal is te ontsluiten voor C2000- communicatie. „Er wordt nog steeds gewerkt aan uitbreiding van het aantal C2000-masten", zegt woordvoerder Vincent van Steen van het ministerie. „Maar het plaat sen van extra masten is een hoop gedoe. Het is sneller en goedkoper om, onder strikte voorwaarden, een extra antenne te plaatsen op bestaande masten." Landgoederenarrangement Welkomst kopje koffie of thee 2 overnachtingen met ontbijtbuffet 2e avond een 3-gangen dinerbuffet 99,00 p.p. Bij besteding van het diner op de 3de dag, krijgt u de 3de overnachting gratis! Prijs op basis van een 2-persoonskamer excl. Boekingskosten en Milieu en verblijfstoeslag Grabs overnachting is excl. ontbijt a 9,50 p.p. Best Western Hotel Landgoed Ehzerwold - Ehzerallee 14 - 7218 BS Almen 0575 - 431143 - receptie@ehzerwold.nl - www.ehzerwold.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3