281 sport Jarbas in den Bosch aardt overal SeCrhReLteUvWan Bauke Mollema ziet aanvalslust ZWEMTRAINER Oud-Zeeuws-Vlaming strijkt weer even neer in de streek waar hij opgroeide Zeeuwse deelname Denemarken bekroond met fraaie ritzege Ronde van Burgos zaterdag 7 augustus 2010 IIIIMIMIÏ'I BI li 11HB.M■IIII1I lllll HU ■IW m—B—M— door René van Stee AXEL - Hij kwam als drie weken oude adoptiebaby uit het Brazili aanse Recife naar Axel. De 25-jari- ge Jarbas van den Bosch mag zich dus met recht een erpelkapper noemen, de bijnaam van de Axel- aren. Inmiddels woont hij al enke le jaren niet meer in de plaats waar hij opgroeide. Zijn werk als zwemtrainer voerde hem naar De nemarken en Curasao. „Maar een echte globetrotter voel ik me niet. Werken in het buiten land is interessanter. De mogelijk heden zijn er groter, want in Ne derland is er nauwelijks werk voor fulltime zwemtrainers", vertelt hij. In den Bosch is onlangs weer voor drie weken neergestreken in Axel. In het plaatselijke zwembad en in dat van Wachtebeke bereidt hij zijn pupillen Perry Lindo (18) en Karlene Theodora (16) intensief voor op de eerste Jeugd Olypische Spelen. Het evenement wordt van af 14 augustus in Singapore gehou den. In den Bosch: „We verblijven bij mijn ouders. Dat drukt de kos ten, want heel veel geld is er niet beschikbaar op de Nederlandse Antillen. Het is een goede ervaring voor Perry en Karlene. Ze kunnen zich in alle rust voorbereiden op het tot nu toe belangrijkste toer nooi van hun leven." Lindo en Theodora knikken in stemmend. „Het is hier zo rustig dat je er bijna bang van wordt. Maar ik vind het heerlijk. En het gaat prima", vertelt Theodora. Lin do: „Ik wil graag goed presteren Singapore. Ons olympisch comité had meer iets van de olympische gedachte: deelnemen is belangrij ker dan winnen. Dat zag ik hele maal niet zitten. Daarom trainen we keihard om het beste uit ons zelf te halen." Op zijn favoriete nummers, waar onder de 50 meter vrije slag en de 50 meter rugslag, zou Lindo in zijn leeftijdsklasse ook in Neder land tot de top behoren. Theodo ra, die in Singapore van start gaat op de 50 meter vrije slag en de 50 meter rugslag, is op de weg terug na een langdurige rugblessure. „Ik lag er een jaar uit, maar ik zit weer al bijna op mijn oude niveau. Met dank aan Jarbas." In den Bosch hoort het glimla Jarbas in den Bosch instrueert zijn pupillen Perry Lindo en Karlene Theodora in het zwembad van Wachtebeke. Het trio wordt namens de Nederlandse An tillen afgevaardigd naar de Jeugd Olympische Spelen in Singapore. foto Mark Neelemans chend aan. Toch neemt hij binnen kort afscheid van zijn pupillen. Hij verlaat Curacao alweer na een jaar. De belangrijkste reden: hij kan niet leven van zijn salaris dat hij bij zijn werkgever, zwemdub Sit- hoc in Willemstad, verdient. Bo vendien heeft de zwembond van de Nederlandse Antillen nog een lange weg te gaan qua structuur en opleiding. „Bovendien liep m'n contract af Ze wilden het wel met drie maanden verlengen, maar ik had inmiddels andere ijzers in het vuur. Het is niet anders. En best jammer, want er is redelijk wat ta lent op de Antillen. Dat was de re den om erheen te gaan. Maar ik ga terug naar Denemarken. Ik kan te recht in Aarhus. Het ziet er goed uit. Op termijn willen ze een natio naal trainingscentrum worden. Een vijftigmeterbad is er al. En er traint ook een aantal Europese top pers." In den Bosch was in zijn jeugd lid van Zwemclub Koewacht (ZCK). Op de 100 meter vlinderslag en het openwater zwemmen (vrije slag) lagen zijn passies. Het was in de tijd dat ZCK onder leiding van José van den Berghe landelijk toon- Namens Nederland doet er één Zeeuwse sportster mee aan de Jeugd Olympische Spelen in Singa pore. En wel Manon Minneboo uit Vlissingen. De zestienjarige zwem ster heeft zich gekwalificeerd voor de 50 meter vrije slag. aangevend was in het openwater. „Training geven vond ik op jonge leeftijd al leuk. Daarom ben ik er verder mee gegaan." Via de Academie voor Lichamelij ke Opvoeding in Tilburg kwam In den Bosch terecht bij de zwemop- leiding van het CIOS in Sittard. Hij bouwde in korte tijd een schat aan ervaring op. Getuige stages bij topcoaches zoals Marcel Wouda, André Kats, Ronald Gaastra en Paulus Wildeboer en de samen werking met toenmalige wereld toppers zoals Hinkelien Schreuder en Maarten van der Weijden za gen ze het ook in hem wel zitten. Het resulteerde enkele jaren gele den in een baan in Koge, eveneens in Denemarken en thuishaven van Lotte Friis, wereldkampioen op de 800 meter vrije slag. Dat bracht In den Bosch niet wat hij ervan ver wachtte. „De nadruk lag te veel op kracht en te weinig op techniek. Inmid dels is er onder impuls van Paulus Wildeboer (vader van de top zwemmers Aschwin en Olaf Wil deboer), de huidige Deense bonds coach, enigszins een cultuurom slag gekomen. Vreemd genoeg heeft hij het er niet gemakkelijk, terwijl de resultaten beter zijn dan vroeger." De eigenzinnigheid van de Denen schrikt Jarbas in den Bosch echter niet af Maar eerst wil hij nog een klus klaren in Sin gapore. Het nakende afscheid van hun coach valt Perry Lindo en Kar lene Theodora zwaar. „Ik baal er verschrikkelijk van", klinkt het veelzeggend uit de mond van Theodora. VEJLE - Matti Breschel is de nieuwe leider in de Ronde van Denemar ken. De Deense wielrenner van Team Saxo Bank won gisteren de derde etappe van Hadsten naar Vejle over 185 kilometer. Hij nam de koppositie in het algemeen klas sement over van de Belg Michael van Stayen, die bijna 9 minuten verloor in de geaccidenteerde rit. De Deen Jakob Fuglsang kwam in gezelschap van zijn ploegmaat Bre- schel als tweede over de meet. Het koppel had zeventien seconden voorsprong op de nummer drie, de Nederlander Joost van Leijen (Vacansoleil). Breschel heeft in het algemeen klassement tien secon den voorsprong op Fuglsang. TERMA BUKOWINA TATRZ - De aan valslust van Bauke Mollema in de Ronde van Polen is gisteren be loond met een fraaie ritzege. De 23-jarige wielrenner van Rabo bank schreef de zesde etappe van deze ProTour-koers op zijn naam, een bergrit over 228 kilometer van Oswiecim naar Terrna Bukowina Tatrzanska. Mollema demarreerde op de slot klim en reed vervolgens solo naar de winst. Hij had zeven seconden voorsprong op een achtervolgend groepje renners, van wie de Zwit ser Michael Albasini de sprint won voor de Sloveen Grega Bole. De Ier Daniel Martin kwam op negen se conden als zevende over de streep en behield zijn leiderstrui. Molle ma klom naar de derde plaats in het klassement. Hij heeft tien tel len achterstand op Martin. De 175 wielrenners die gisteren van start gingen, herdachten eerst de slachtoffers van de Holocaust voor de poort van het concentratie kamp Auschwitz-Birkenau. Het pe loton peddelde rustig van Oswie- cem naar Brzezinka, zoals de plaat sen in het Pools heten, en namen hun helm af Uit elk van de 34 ver tegenwoordigde landen legde één renner een witte roos neer. Daar na werd een minuut stilte in acht genomen. Vervolgens begon de lange etappe met zes beklimmingen van de eer ste categorie. Yersekenaar Johnny Hoogerland van Vacansoleil was wederom actief De Nederlander was mee in een vroege ontsnap ping en kwam op drie van de zes cols als eerste boven. Daarmee stel de hij de eindzege in het bergklas- sement zeker. Diverse renners pro beerden op de slotklim van elf kilo meter te onstnappen, maar nie mand raakte echt los. Behalve Mol lema, die op drie kilometer van de aankomst aanzette voor zijn puike solo. De Ronde van Polen eindigt vandaag met de etappe Nowy Targ -Krakau over bijna 164 kilometer. MELCAR DE FERNAMENTAL - Het Russische Katoesja heeft gisteren de derde etappe in de Ronde van Burgos gewonnen, een ploegen tijdrit. Het team noteerde in de 21,3 kilometer lange rit tegen de klok van Queso de Sasamon naar Melgar de Fernamental een tijd van 21 minuten en 42 seconden. Li- quigas was 7 seconden langzamer en eindigde als tweede. Rabobank reed de derde tijd: 21.53. De Italiaan Giampaolo Caruso van Katoesja werd gehuldigd als de nieuwe klassementsleider. Steven Kruijswijk van Rabobank is op de elfde plaats de beste Nederlander op 25 seconden. Zijn ploegmaat Laurens ten Dam staat twaalfde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30