Zeeuws ziekenvervoer blijft lastig puzzelen 21 zeeland Uitbraak hepatitis A onder homo's Punkie PZC i zaterdag De krant 5 weken voor 15 euro! AMBULANCEZORG De ambulancezorg in Zeeland heeft vorig jaar slechter gepresteerd dan in 2008. Connexxion belooft beterschap. zaterdag 7 augustus 2010 door Maikel Harte Gisteren kon u in deze krant lezen dat volgens de ING Bank de starter van de maand Dieren- toko.nl uit Terneuzen was, een dierenwinkel die verder gaat dan de bekende goudvis in de zak en de kanariepiet in het kooitje. Op de bijbehorende foto showde uit baatster Bianca kleding op een modelhond. Een gat in de markt, want, zo gaf Bianca aan, mensen zien hun huisdier steeds meer als familie. Daar zou ze wel eens gelijk in kunnen hebben. Zelfs in de recht spraak wordt al geprocedeerd als of huisdieren familie zijn. De Rechtbank Haarlem heeft onlangs uitspraak gedaan in een zaak waarin de voormalige eigenaresse van een konijn genaamd Punkie, in een kort-geding van de opvol gend eigenaar informatie eiste over hoe het met haar konijn ging en waar hij nu was. De persoon aan wie ze Punkie had gegeven, en die Punkie op haar beurt ook weer had weggegeven weigerde dat namelijk en dus stapte de vrouw naar de rechter. Die wees de vordering echter af, onder meer met een verwijzing naar het oude gezegde 'Eens gegeven altijd gegeven'. Terloops gaf de recht bank nog aan het onbegrijpelijk te vinden dat voor deze zaak aan de advocaat overheidssubsidie was gegeven en in de Zaanstreek, waar de zaak zich afspeelde, stond de regionale krant vol met lezersreacties die de zaak al even onbegrijpelijk vonden. Meestal met de strekking: „Moeten rech ters zich hier nu mee bezighou den?" De zaak haalde deze week zelfs het NRC Handelsblad. Maar als u nu dacht dat de voormalige eigenares van Punkie beschaamd en teleurgesteld zou zijn, heeft u het mis. Zij was tevreden, want ze had de gedaagde tijdens de zit ting zover gekregen dat deze zou bewijzen dat Punkie nog leefde door te zorgen voor een foto van Punkie met daarop tevens een krant van de dag waarop de foto is genomen. Alsof het om een ont voering ging. En, nee dit is geen broodje aap verhaal. Het is echt waar en inderdaad, het is bij de beesten af. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 914330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zore Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten. 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2; informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: Deen doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal wam» een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nami ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15.-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (ps) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening de p/c gul argvukhg om me< pcrsoo» ngegenera in het colofon treft u nadere informatie aan door Marcel Modde De bijna failliete boe del die Connexion (CAZ) maart vorig jaar overnam, is in middels flink opge- schut. Directeur Michiel Wild schut heeft al zijn eerder opgeda ne kennis en kunde met ambulan cezorg in het Gelderse zonder aar zeling overgebracht naar Zeeland. Kort na de overname van de ambu lancedienst boven de Westerschel- de, presenteerde Wildschut fier zijn 'honderd-dagen-plan'. Betere dienstverlening en snellere aanrij- tijden stonden boven aan zijn lijst je. 'Quick responders' deden hun intrede en 'digitale ritformulieren' werden ingevoerd op de ziekenwa gens. Maar ondanks de frisse wind en al le goede bedoelingen ging de pres tatie van de Zeeuwse ambulance zorg vorig jaar achteruit. De gemid delde aanrijtijd voor een spoedrit steeg met twaalf seconden tot 7:42, een minuut boven de landelijke doorsnee. Voor de iets minder acu te gevallen kwam er zelfs 25 secon den (11:07) boven op de tijd die de ambulance er over deed tussen uit ruk en aankomst bij de patiënt. Dat blijkt uit het landelijk rapport Ambulance-in-Zicht 2009. Het jaarlijks overzicht, opgesteld door koepelvereniging Ambulancezorg Nederland, biedt onder meer in zicht in de prestaties van alle 24 ambulanceregio's. Wat dan gelijk opvalt, is dat alleen in Noord- en Midden Limburg de gemiddelde aanrijtijd nog zeven se conden langzamer is dan in Zee land. In het oog loopt ook de con statering dat Zeeland volgens het in 2008 door de minister vastge steld referentiekader elf ambulan cestandplaatsen mag hebben, maar er vorig jaar feitelijk slechts tien had ingevuld. Dat klopt niet, reageert Wildschut. Sinds de ope ning van de post Wissenkerke in maart dit jaar en de extra ambulan ce in Oostkapelle (in 2009 ingezet na de sluiting van de afdeling ver loskunde in Vlissingen) telt Zee land twaalf standplaatsen. Eén meer dus dan voor dit gebied mini maal verantwoord wordt geacht. Op dat front valt dan ook geen uit breiding meer te verwachten, zegt Wildschut. Wel wil hij heel graag méér ambu lances en extra personeel om het gat op te vangen dat ontstaat door de fusie van de ziekenhuizen in Vlissingen en Goes. Wanneer be gin volgend jaar feitelijk de (niet planbare) spoedeisende hulp wordt geconcentreerd in Goes, zijn ambulances uit Walcheren im mers langer met patiënten onder weg. Per saldo is er minder capaci teit beschikbaar, verklaart de direc teur zijn sores. „Wij kunnen nog zo strak plannen en zorgen voor een betere spreiding van onze am bulances over de regio, door dit soort externe besluiten komen on ze prestaties onder druk te staan. En daar kunnen wij dus niks aan doen." De langere aanrijtijden val len Connexxion Ambulan cezorg slechts ten dele aan te rekenen, zegt Wildschut. „Dat zijn de gemiddelde totalen van een heel jaar. Als je zou inzoomen op de maandcijfers, zie je rond de overnameperiode nog een ver slechtering. Dat had denk ik ook te maken met de onrust over het voortbestaan van de ambulance dienst. Daarna kwam de omslag en met name in het laatste deel van 2009 zie je de verbeteringen door het nieuwe beleid duidelijker naar voren komen. Dat zet zich in 2010 door. En er zitten nog een aantal verbeteringen in het vat." Onder meer met de opening van een 24 uurspost in Poortvliet (in de plaats van Sint-Maartensdijk) en Burgh-Haamstede (voor Neel- tje Jans). Dat moet leiden tot een betere spreiding van de capaciteit. Daarnaast wil CAZ een systeem beproeven waarmee patiëntgege vens al onderweg aan het zieken huis kunnen worden verstuurd. Eerste hulp met een AED heeft al veel levens gered. oor de eilandenstructuur met z'n specifieke geografi sche omstandigheden is de Zeeuwse ambulancezorg kwets baar, beseft Michiel Wildschut zich na hier nu dik een jaar aan het roer te hebben gestaan. Dus is het volgens de directeur van CAZ des te belangrijker dat ook op andere manieren de eerste GOES - In Zeeland is sprake van een uitbraak van hepatitis A (geel zucht) onder mannelijke homosek suelen. De ziekte heeft zich met name verspreid via homoseksuele contacten. Dat heeft de GGD Zee land geconcludeerd op basis van nieuwe onderzoeksgegevens. Uit de cijfers is gebleken dat het aantal besmettingen sinds 8 juli van negen naar veertien is geste gen. Dat is fors meer dan gemid deld. Daarbij gaat het in twaalf ge vallen om een variant die via ho moseksueel contact is verspreid. Dit was eerder nog niet met zeker heid vast te stellen. De overige twee besmettingen zijn tijdens een buitenlandse reis opgelopen en liggen qua aantallen in lijn met de gemiddelden. De GGD benadert de doelgroepen zelf actief via onder meer websites en homo-ontmoetingsplaatsen, om hen te informeren over hepati tis A en hoe zij zich daartegen kun nen beschermen. Eerder waarschuwde de GGD voor besmetting met hepatitis A. Het virus zit in de lever en ontlas ting van iemand die de infectie bij zich draagt. Hepatitis A is daarom onder meer op te lopen bij sek sueel contact. Verder kan het hepatitis A-virus na toiletgebruik via de handen in voedingsmiddelen terechtkomen en zo verspreid worden. Besmet ting is te voorkomen, door een goede hygiëne en vaccinatie. www.hepatitis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2