241 sport 11 Valse start voor FC Twente Strafbankje Nederlandse ruiters voorkomen ternauwernood degradatie uit Top League na zege in Dublin EREDIVISIE Roda JC bedwingt landskampioen FC Twente. In Kerkrade wordt er in de eerste wedstrijd van het Roda lOFC Twente eind^voor de nieuwe seizoen niet gescoord. dit duel 19 keer, Twente zeven keer. Van Lieren wint kleine finale WK Bolt verliest in titanenduel van Gay Fraaie tweede plaats voor Tommy Staal Cesare Prandelli grijpt stevig in bij Italianen zaterdag 7 augustus 2010 door René van Stee Niet alleen bij VC Vlissin- gen is het een puin hoop, ook in het betaal de voetbal is de finan ciële situatie bij liefst dertien clubs verre van rooskleurig. Zij zit ten op het strafbankje van voetbal bond KNVB. Als de bewuste vere nigingen niet binnen drie jaar or de op zaken stellen, kunnen zij hun licentie verliezen om betaald voetbal te spelen. Het gezamenlijk verlies van de clubs in het Ne derlandse profvoetbal bedroeg vo rig seizoen een recordbedrag van 92 miljoen euro. Belangrijkste oorzaken: te hoge spelerssalaris sen en een transfermarkt die op slot zit. Alarmerende cijfers, zonder twij fel. Toch valt er wel het één en an der op af te dingen. Want als een club langlopende schulden heeft, maar aan zijn kortlopende ver plichtingen kan voldoen, is er niet zo veel aan de hand. Haarlem, het meest recente faillissement in het Nederlandse betaalde voetbal, had de pech dat schuldeisers op korte termijn hun geld wilden zien en daardoor ter ziele ging. Bij Vlissin- gen dreigt hetzelfde te gebeuren. In grote voetbalcompetities om ons heen is de situatie welhaast hallucinant. Real Madrid staat voor bijna een miljard in het krijt. Manchester United doet daar nau welijks voor onder, terwijl Interna- zionale recent de kaap van vier honderd miljoen heeft overschre den. Toch gaat het allemaal vrolijk verder. Barcelona zag recentelijk zelfs kans een lening van 150 mil joen los te peuteren, onder meer om de salarissen te kunnen beta len. Van enige paniek lijkt geen spra ke. De Catalaanse grootmacht heeft er alle vertrouwen in dat ze weer komt bovendrijven. Met na me vanwege de enorme inkom sten uit sponsoring, tv-rechten, merchandising en recettes, maar ook via de transferpolitiek en het te verwachten rendement van de jeugdopleiding. De Europese voetbalbond Uefa stoorde zich al langere tijd aan de lichtzinnige wijze waarmee veel clubs met hun huishoudboekje omsprongen. Vandaar dat per 2013 Financial Fair Play wordt inge voerd. Bij die regel mogen clubs al leen aan een Europees toernooi meedoen als ze hun financiële huishouding op orde hebben. Zo genaamde suikerooms, zoals het bij een Arabisch sjeik aan het in fuus liggende Manchester City, mogen pas gaten in de begroting dichten als ze dit voor aanvang van het seizoen hebben aangege ven. Zo op het eerste gezicht lijkt de nieuwe regel een papieren tij ger die de Europese verhoudingen niet zullen veranderen. Maar een begin om wantoestanden aan te pakken is er. Dat het anders kan bewijst Bayern München. De balans van de Beier se grootmacht is al decennialang in evenwicht. En daar zijn ze in München trots op. Al verzuchtte oud-manager Uli Hoeness ooit wel eens. „Ik wou soms dat ik kon werken zoals dat in Madrid ge beurt. Dan hadden we de laatste tien jaar minstens acht keer de Champions League gewonnen." elfde keer in een gelijkspel. Roda won Aanvaller Luuk de Jong van FC Twente zit in de tang bij Willem Janssen van Roda JC. De Jong zou gewisseld worden voor de Oostenrijkse Twente-aan- winst Mare Janko. foto Marcel van Hoorn door Eric de Jager DUBLIN - De Nederlandse springrui ters zijn er gisteravond in Ierland op het nippertje in geslaagd degra datie uit de Top League van de Na tions Cup af te wenden. De rege rend wereldkampioen won de ne gende wedstrijd tijdens de Dublin Horse Show en mag ook volgend jaar op het hoogste niveau uitko men. Degradatie was volgens bondscoach Rob Ehrens 'een klei ne ramp' geweest. „We zouden de mooie concoursen missen en dus de aansluiting met de rest." Voor de ruiters was dit jaar 'een van de moeilijkste ooit', stelt Ehrens vast. „Omdat je geen top paarden hebt, ligt alle druk bij de ruiters. Ze kunnen zich geen enkel foutje permitteren. Ik denk dat ze dit jaar geleerd hebben met die druk om te gaan." Omdat de internationale paarden sportfederatie FEI het aantal deel nemende landen in de Top League wil terugbrengen van tien naar acht en er wel twee landen moe ten promoveren uit de lagere divi sie, degraderen dit jaar vier lan den. De Nederlandse ploeg ging gisteravond voortvarend van start. Mare Houtzager en Eric van der Vleuten reden foutloos, Jur Vrie- ling en Harrie Smolders hielden de schade beperkt tot één foutje. Alleen de Zweden konden Oranje bijhouden, maar zij stortten tij dens de tweede omloop in. Voor Nederland liep Harrie Smolders acht strafpunten op, maar de overi ge drie ritten waren foutloos. En dus liet de ploeg de concurrentie ver achter zich. De zege was ge noeg om de zevende (degrada- tie)plek te verruilen voor een veili ge zesde positie op de ranglijst. VERDEN Dressuurruiter Laurens van Lieren heeft gisteravond in het Duitse Ver den de kleine finale van het WK voor vijfjarige paarden gewonnen. De voormalige Hexagonruiter uit Schore reed de hengst Presidents Allright naar een score van 8.36 punten en was daarmee het sterkst van de 28 combinaties die zich don derdag niet plaatsten voor de fina le. STOCKHOLM Aan de suprematie van sprinter Usain Bolt is na twee jaar een halt toegeroepen. De Jamaicaanse olym pisch kampioen en wereldrecord houder op 100 en 200 meter ver loor gisteren in Stockholm van Tyson Gay. De Amerikaan zegevier de op de 100 meter in 9,84 secon den, terwijl Bolt in 9,97 als tweede de finishlijn passeerde. OUDDORP Junior Tommy Staal uit Nieuw-Haamstede is gisteren bij de Strandloop in Ouddorp op de tweede plaats geëindigd. Zijn tijd over tien kilometer bedroeg 32.14 minuten, 21 seconden langzamer dan de winnaar Dennis Postma uit Hellevoetsluis. Joanne de Ridder uit Arnemuiden- won bij de vrouwen de 4,5 kilome ter. Haar tijd bedroeg 20.07. MILAAN Bondscoach Cesare Prandelli van het Italiaanse voetbalteam heeft veertien van de 23 WK-gangers thuisgelaten voor de oefeninter land tegen Ivoorkust van dinsdag. De nieuwe keuzeheer nam na het echec op het WK in Zuid-Afrika acht debutanten op in zijn spelers groep, onder wie 'bad boys' Mario Balotelli en Antonio Cassano.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 26