31 wonen BUITEN LEVEN Op jacht naar verkoeling blijkt een airco eigenlijk de enige oplossing Een frisse kijk na de zomervakantie s wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 7 augustus 2010 Het is de laatste jaren vaste prik in Nederland: zodra de temperatuur begint te stij gen, is er bij de bouwmark ten-en installatiebedrijven geen airco meer te krijgen. Een trend die betrekkelijk nieuw is omdat Europa tradi tioneel gezien liever de ramen en deuren openzet op zoek naar wat verkoeling, ter wijl de Noord-Amerikanen en Aziaten de deuren, met airco, al jaren dichthouden. In Italië en Frankrijk zie je nog steeds rela tief weinig airco's, maar inmiddels wordt ook daar steeds vaker gekozen voor kunst matige koelte. Niet verwonderlijk, want zo dra de temperatuur 's nachts boven de 19 graden uit komt, gaat dat ten koste van de nachtrust. Iets waar slapers die direct on der een dak liggen over mee kunnen pra ten. Op een zonnige dag loopt de tempera tuur in huis rustig op tot een graad of 40. Een koele en goed geventileerde slaapruim- te verbetert het slapen en het inslapen. Bij een te warme slaapkamer kan het lichaam de warmte niet goed kwijt, waardoor we moeilijker inslapen. In het lichaam beschik ken we namelijk over een 'thermostaat' die de lichaamstemperatuur tijdens het slapen iets verlaagt. Kan het lichaam de tempera tuur niet goed verlagen, dan wordt insla pen lastiger. Op jacht naar verkoeling blijkt een airco ei genlijk de enige oplossing. Een ventilator is veel goedkoper, maar zet alleen de lucht in beweging en verandert de temperatuur in de kamer niet. Tenzij je deze voor een open raam plaatst om de koelere avond lucht naar binnen te blazen. Gevolg is dan wel dat je niet al te moeilijk moet doen over bezoekjes van muggen. Ook zie je af en toe aanbiedingen van 'inge nieuze' en 'revolutionaire' systemen die voor nog geen 50 euro verkoeling beloven. In de meeste gevallen moet een bakje met water worden gevuld dat wordt opgezogen door membramen waar het water vervol gens verdampt. Dit verdampingsproces ont trekt warmte aan de lucht en de ventilator blaast deze vervolgens de ruimte in. Be spaar u het geld: het werkt niet en maakt ei genlijk alleen de ruimte vochtiger. Wat wel werkt, is dus een airco. Voor een bedrag tussen de 200 (in de aanbieding) en de 300 euro ben je eigenaar van een mobie le variant. Verkrijgbaar bij nagenoeg elke bouwmarkt en elektronicazaak. De toevoeging mobiel slaat op de wieltjes die onder het apparaat zitten. Denk echter niet dat het apparaat zich gemakkelijk van verdieping naar verdieping laat slepen: daarvoor is het simpelweg te zwaar en te onhandig om te tillen. Deze airco's zijn uitstekend geschikt om in een paar uur tijd de temperatuur in de avonduren in een (kleine) slaapkamer naar beneden te brengen. Maar verwacht niet dat je met deze apparaten de strijd van de zon gaat winnen. Zeker in ruimtes die zich direct onder een dak bevinden, heb je meer vermogen nodig. Verder hebben mobiele airco's als nadeel dat ze nogal wat lawaai maken, zodat je ze voor een goede nachtrust eigenlijk uit wilt zetten. Ook moet om de paar uur het verza melde condenswater uit het apparaat wor den gehaald. Let bij aanschaf dan ook op dat je wel een directe verbinding naar bui ten kunt maken. Airco's voeren de warme lucht af via een 1 decimeter dikke slang. Wie al dit handwerk niet wil, zal moeten over stappen op een zogenoemde split-unit airco's. Deze apparaten bestaan uit twee delen: één voor buiten dat de koe ling verzorgt en één voor binnen dat de koele lucht verspreidt. Grote voordelen zijn de relatief stille werking, het grotere vermo gen en de automatische afvoer van het con- densvocht. De prijs van deze variant ligt wel een stuk hoger: vanaf zo'n 500 euro. Bovendien komen daar vaak nog installatie- kosten bij omdat niet iedere klusser de twee benodigde gaten door een spauw- muur weet te boren. Het deel van het apparaat dat binnen wordt geplaatst, is overigens in allerlei va rianten verkrijgbaar. Zo zijn er modellen die je als een kastje op de grond kunt plaat sen, modellen die aan de wand worden be vestigd of kasten die in het plafond wor den weggewerkt. Welk model je uiteindelijk ook kiest, let er altijd op dat het condenswater niet terug kan lopen naar het binnenapparaat. Dit kan op de lange termijn een enorme stank veroorzaken. Wanneer het systeem niet is uitgerust met een interne beveiliging (een zogenoemde terugslagklep), moet de bui tenunit dus op afschot worden geplaatst. Wie wat meer wil besteden en een écht goede nachtrust wil, kan bijvoorbeeld kie zen voor de Samsung Vivace (vanaf 1.400 euro). Deze airco (een split-unit) is uitge rust met het zogenoemde Good Sleep Il-programma. Deze voorziening past gedu rende de nacht de temperatuur in de slaap kamer aan. Echt koel voor het inslapen, daarna een wat hogere temperatuur voor de diepe slaap en tegen de ochtend wordt de temperatuur verder verhoogd om fris uit bed te kunnen stappen. Bovendien heeft de Vivace als voordeel dat deze voorzien is van een spiegelend opper vlak, zodat het apparaat minder opvalt in het interieur. Wie styling belangrijk vindt, kan ook kiezen voor de Artcool van LG. Zo als de naam al zegt, is de buitenkant van de unit voorzien van een kunstzinnige af beelding die kan worden vervangen door een poster naar eigen smaak. Wie in één klap van een goede nachtrust wil genieten, kan kiezen voor het Evening Breeze-bed van Eastborn. De fabrikant be looft een heerlijk koel briesje, vanuit een luifel boven het bed. Dat briesje zorgt niet alleen voor verkoeling, maar houdt ook de muggen weg. Grootste voordeel: de Eve ning Breeze gebruikt maar 80 procent van de energie van een normale airco. www.samsung-airco.nl www.lg-airco.nl www.eastborn.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Frederike Krommendijk, journaliste, hobbytuinier en boekenschrijfster, geeft haar kijk op het buitenleven. Op vakantie is alles veel leu ker. De natuur is overweldi- gend, de hitte niet zo verstik kend. En kijk toch eens hoe mooi die natuur wilde bloe men en grassen door elkaar strooit. Daar is ons Hollandse tuintje toch maar een burger- truttenparadijs bij. Wat hebben wij het toch krap, in dat kikkerlandje, ingeklemd tussen hagen en schuttingen. Niks helder stromende rivier tjes met buitelende forellen, maar eenfoliebak met goudvis sen. Leve het ware leven! Zo zit je de eerste dagen van de vakantie voor je tentje te ge nieten en stil te dromen van een Postcode-kanjer, die je hier voor altijd zou kunnen laten blijven, in het land van olijfbo men en oleander. Maar na een week JE zijn de boe- ken uit, die berg in je uitzicht be gint ook al gewoon te worden en als voor het eerst de regendruppels op het tentzeil vallen, begint het een beetje te knagen, je zou de campingeigenaar best even van zijn leuke zitmaaiertje wil len duwen om zelf een paar baantjes te doen. Thuis is het heet en droog. Denkt de buur vrouw wel aan de balkonbak- ken? Zouden er al tomaatjes aan de planten zitten en plukt iemand al bonen van jouw stokken? Is dat nieuwe border- tje wel aangeslagen met die hit te? Zo ben je als tuinbezitter altijd wel met je eigen landje bezig, ook al ben je er honderden kilo meters van verwijderd. En als de zondag van vertrek is aange broken, zit je zachtjes zingend in de auto. Lekker weer terug. Terwijl alles nog in de auto ge propt zit, maak je bij terug komst eerst maar eens een rondje door de tuin. Wat is al les weelderig, wat schattig zijn die kleine hoekjes toch. En wat lekker knus zo, tussen de schut tingen en uit de wind! Alles is weer als vanouds, al leen zie je er nu pas de waarde van: bruine boterhammen met jongbelegen kaas, koken op een gasfornuis dat niet kan om tuimelen, de machine die de was doet. Alles wat je een paar weken daarvoor nog doodge woon vond, is nu een feestje. 'You don't know what you've got till it's gone' zong Joni Mitchell al. Alleen daarom al zou elke Ne derlander verplicht weg moe ten in de zomermaanden. Als een lesje in dankbaarheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 117