wonenu u VRAAG&ANTWOORD ZOMERLIJKEN J M» Om je vingers bij af te likken Zijn de cactussen veilig voor de behangersbij? Zaterdag 7 augustus 2010 Ooit hip en veelgebruikt, nu afgedankt en zieltogend in een hoek van de kast: keukenlijken. In deze zomerse aflevering: een citroenpersje. door Bauke Boersma Wie gebruikt nog een citroenpers? Stop er een hal ve citroen in en knijp het vocht - geheel of gedeel telijk, naar gelang behoefte - eruit. In ieder geval één Nederlander, dacht ik na ontvangst van de e-mail met foto van Henk Honingh. Maar nee, ook hij kijkt er al jaren niet naar om. „We namen hem rond 1980 mee uit Oostenrijk. Er past een half schijfje in, zo kun je sap in de thee doen zonder de citroen aan te raken. Geen vieze vingers en pitjes blijven achter. Dat leek ons wel wat voor thuis. Maar zoals het zo vaak gaat met dergelijke dingen. De thee werd snel weer gewoon." Maar nu Henk hem toch uit 'de motteballen' heeft gevist, adviseer ik hem er lekkere, dingen mee te doen. Zo zijn er legio menu's waarbij het persje van begin tot eind zijn nut bewijst. Ik stel me likkebaar dend onze achtertuin voor, begin van een zwoele zomeravond, beste vrienden uitgenodigd voor een onvergetelijk culinair samenzijn... Vooraf avocado met hüttenkase; avocado besprenkelen met citroen sap om verkleuren te voorkomen. Tussendoor carpaccio van gerook te zalm en grote, ongepelde garnalen met citroensap. Vieze handen? Ha, die maken we schoon in een kom lauwwarm water met... citroen sap. We vallen de hoofddis aan: parelhoen met citroensaus, waarbij het sap al voor het serveren is toegevoegd. O ja, na geruime tijd uit- buiken lust het gezelschap nog best een citroen-yoghurtbavarois. Nog zin in een kopje thee? Ja, heerlijk! Maar alleen met... lekker hoor. Maar kan dat allemaal niet zonder citroenpers? Natuur lijk wel. Maar behalve dat je met het persje niet telkens vieze vingers krijgt, staat het ook gewoon veel sjieker. Vonden ook mijn vrienden. In mijn fantasie dan hè. Nu toch gauw eens in praktijk brengen... NB: Ook een keukenlijk met een zomers karakter? Stuur een e-mail plus foto van het 'zomerlijk' naar redactie.wonen@wegener.nl wonen@wegener.nl 024-3650509 Mag het iets koeler? Het was de afgelopen maanden weer zweten. Overdag liep de temperatuur op naar 30 graden en 's nachts werd het vaak niet koeler dan een graad of 22. Veel te warm om lekker te slapen. Een airco verricht wonderen, maar een goede is behoorlijk aan de prijs. door Cor-Peter Pasma Fascinerend, de insecten die elk voorjaar weer bij Nan van der Does-Meijer de kas invlie gen. Ze denkt dat het bijen zijn. Zodra ze 's ochtends deu ren en ramen opent, is het een gezoem van jewelste en vlie- gen ze naar buiten. „Ze komen dan later terug met afgeknaag de stukjes blad, gaan de potten in en maken cocons voor hun larven, denk ik." Nogmaals, een fascinerend natuurver schijnsel. Maar, zo vraagt Nan zich af: „Zijn ze schadelijk voor mijn cactussen?" „Allerminst", stelt Romke van de Kaa gerust. „Mevrouw heeft het beeldend beschreven. Het gaat hier om behangersbijen, waarvan we in Nederland meer dan tien soor ten kennen. Bijna allemaal zijn ze zeldzaam, behalve de Grote Bladsnijder. Die is vrij algemeen en zal het dus waar schijnlijk wel zijn. De behangersbijen snij den stukjes uit een blad en be kleden daarmee de gang die naar hun nest leidt. Ze doen verder geen schade en de cac tussen zijn volkomen veilig." Ook een vraag? wonen@wegener.nl Foto rechts: Met de Vivace en Crystal (afgebeeld) combi neert Samsung styling met techni sche innovatie. Bovenste foto: De Artcool van LG kan worden voorzien van een poster. Foto boven: Het Eve ning Breeze-bed van Eastborn heeft een luifel met mini- airco. foto's PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 116