m 27 reizen mum* reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 7 augustus 2010 foto's CPD Cruise naar een wachtende dame f ITOFOTEF^jI- i p7 H Matrozen begroeten je op de steiger, een briesje streelt de huid, om je heen uitzicht over de golven. Pak de veerboot van Enkhuizen naar Stavoren en het voelt alsof je een luxe cruise maakt. En aan de overkant wacht een smachtende vrouw. door Jan Vriend Ameland Terschelling Vlieland Texel Leeuwarden FRIESLAND Sneek Stavoren i Eerst naar Enkhuizen. Een rond je door het havenstadje is op zichzelf al de moeite waard. Maar het doel van vandaag is een vaartocht. Achter het Enk- huizer station schepen we daarom in voor een retourtje Friesland. De fietsen gaan mee aan boord van de veerboot Bep Glasius. De salonboot passeert de monumentale wierdijk en de robuuste Drommedaris, de stenen ambassadeur van het stadje. Even bidden voor een be houden vaart, want aan de overkant wacht een dame op ons. Onderweg proeven we van het 'herenle- Enkhuizen r1 Alkmaar Ho°rn ven'. Lekker in het zonnetje zitten en zwaaien naar passerende zeilschepen. De bar is dichtbij en voor de lekkere trek kun je een compleet menu bestellen. Maar doe er niet te lang over, want na an derhalf uur lopen we de haven van Stavo ren binnen, waar we eerst even het vrouwtje van Stavoren begroeten. Verwacht geen grootse bedrijvigheid. Ooit was het de belangrijkste stad van Friesland, maar dat is verleden tijd. Oor logen, overstromingen en economische tegenwind maakten een einde aan de bloeiperiode van de scheepswerven. De visserij bracht werkgelegenheid, maar de aanleg van de Afsluitdijk in 1932 sneed ook deze branche de pas af. De veerdienst met Enkhuizen die 's zo mers duizend keer de oversteek over het IJsselmeer maakt, is een economische ader van belang. Net als de spoorverbin ding met Leeuwarden. De verhalen over het verleden van het stadje komen tot leven in Toankamer 't Ponthüs. De twee pandjes die ooit het onderkomen waren van de stokers en de machinisten van de stoomboot naar Enk huizen, bieden nu onderdak aan een mu seumpje over de geschiedenis van Stavo ren. Voor kinderen is er een speurtocht om op een speelse manier van de histo rie te proeven. Maar we hebben de fietsen natuurlijk niet voor niks mee. Dus hup, op de peda len richting het achterland. Mooie plaats jes als Workum, Hindeloopen en Balk liggen te wachten. De routes gaan via sluizen, bruggetjes en polders. Natuur lijk wel proberen om voor de laatste boot terug te zijn in Stavoren. Lukt dat niet? Geen paniek: in het Staverse Stades- huys anno 1897 kun je logeren op stand. Het is een monumentaal pand met prachtige suites en uitzicht op het IJssel meer. Bij het ontbijt op bed zie je de eer ste boot uit Enkhuizen naderen. H De veerboot Bep Glasius vertrekt tot eind oktober dagelijks om 8.30,12.30 en 16.30 uur bij het station van Enkhui zen naar Stavoren. De overtocht duurt ongeveer 80 minuten. Een dagretour kost 13,20 euro, kinderen betalen 7,60 euro. Zie ook www.veerboot.info Reageren? redactie.reizen@wegener.nl In deze rubriek staan we stil bij het souve nir dat veel voor u bete kent of waar u een bijzondere herinnering aan heeft. GOUDEN RING Ze staat trouw bij de haven: het vrouwtje van Stavoren. Haar verhaal is een waarschu wing voor arrogantie en een symbool voor de economische ondergang van haar woon plaats. De sage vertelt over de overmoed van een rijke koopmansweduwe. Zij droeg een kapitein van een van haar schepen op zo veel mogelijk kostbaarheden op te halen. Het schip kwam met een ruim vol tarwe te rug. Dat vond de rijke weduwe maar niks. Ze was zó boos, dat ze opdracht gaf de hele vracht overboord te kieperen. Een man die toekeek, waarschuwde de rijke weduwe dat ze voor haar overmoed gestraft zou worden. Daarop gooide ze haar gouden ring in de golven en zei: „Net zomin deze ring uit de zee terugkeert, net zomin zal ik tot de bedelstaf vervallen." Kort daarop kreeg ze een schelvis te eten. Tot haar grote schrik kwam uit de buik van het dier haar gouden ring tevoorschijn. Een paar dagen la ter hoorde ze dat al haar schepen waren ver gaan. Waarna de eens zo rijke weduwe tóch moest gaan bedelen. HET SOUVENIR Een pet uit Laos. EIGENAAR Thijs, zoon van Carla Wil brink. WAARVANDAAN Luang Prabang, Laos. WANNEER GEKOCHT 2009. WAAROM SPECIAAL Carla Wilbrink: „Vorig jaar zijn we met het gezin naar Thailand en Laos op vakantie geweest. Het was geen georga niseerde reis, wat als voordeel heeft dat je dan doorgaans makkelijker buiten de belang rijke en geijkte toeristische ge bieden komt. Het leuke daar van is dat je dus zomaar, zo als ons overkwam, een heel klein winkeltje kunt treffen in een smal achterafsteegje in Luang Prabang in Laos. Dit winkeltje verkocht alleen maar textiel van de bevol kingsgroepen uit het noorden van Laos. Nu heeft onze zoon Thijs een voorliefde voor bij zondere hoofdeksels en hij zag in dat winkeltje een petje hangen. Hij was gelijk ver kocht. Gedurende de vakan tie heeft hij het petje eigenlijk alleen in bed nog afgedaan, ondanks de hoge tempera tuur overdag, meestal op lopend tot ongeveer 35 gra den. Eenmaal terug in Neder land is Thijs het petje blijven dragen. Tot op de dag van vandaag is hij nog regelmatig te zien met dit petje op. En wat het ook zo leuk maakt als souvenir: gedurende de rest van onze zes weken durende reis hebben we nergens deze of vergelijkbare petjes gezien. Die van Thijs is dus werkelijk uniek." Hebt u ook een souvenir, stuur dan een foto van het souvenir (en uzelf) naar: souvenir@wegener.nl Thijs Wilbrink en zijn pet uit Laos zijn tegenwoordig nagenoeg onafscheidelijk. foto familie Wilbrink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 113