reizen 'Mag je een kip slaan?' a. Landfïotef Sr Stakfe U bent van harte welkom! 19,90 Zaterdag 7 augustus 2010 reizen@wegener.nl 024-3650360 De Zwitserse Bernina Express bestaat honderd jaar. Alleen door zelf aan boord te gaan, kun je ervaren waarom dit wereld beroemde treintraject op de Werelderfgoedlijst is gekomen. door Arnoud Cornelissen Treinen in Zwitserse Alpen De gezichten staan ver schrikt. Te laat? De Bernina Express is nooit te laat. Door een stroomstoring is de wereldberoemde smalspoortrein een paar minuten achter op sche ma. De passagiers vinden het best. Een reis met de Bernina Express is een belevenis. Daar wil je best wel wat langer van genieten. Er zijn spoorenthousiastelingen die elk detail kennen van het tra ject dat over 196 bruggen en door 55 tunnels voert. Zij weten wie de mannen zijn naar wie de nieuwste treinstellen zijn vernoemd. Zoals Jan Willem Holsboer. Deze in Zut- phen geboren zakenman verhuis de eind negentiende eeuw naar Davos. Daar nam hij het initiatief Zürich Luzern OOSTENRIJK 0/ Bern Churt Bernina Express Davos ZWITSERLAND www.bolhuis.be W Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Een serie over bijzondere acti viteiten met een overnach ting in eigen land, voor jong en oud,voor rustzoekers tot actiezoekers. CS V) ru CL Benieuwd naar het boerenleven? Boek een hoevevakantie en help mee met de koeien melken, de schapen scheren of de stal uitmesten. door Jan van Mullem Een paar maanden geleden belde een 'Ollander. Hij en zijn gezin hadden wel oren naar een 'werk vakantie' op het Bolhuis, een boe renhoeve net buiten Molenstede in de fraaie Vlaamse vallei. Op één voor waarde: op de site had de man gelezen dat de beestenboel 's avond rond zeven uur wordt gevoerd. Onmogelijk, vond hij. Dat moest een uur eerder, opdat zijn kinderen op tijd naar bed konden. Kurt Sannen, die samen met echtgenote Annemie en kinderen Laure en Berne de authentieke, zestiende-eeuwse hoeve be woont, valt even stil. Hij kijkt ons beteke nisvol aan. En vragend, alsof hij het finale oordeel liever aan zijn (ook Nederlandse) toehoorders overlaat. 'Dan voel je je net een attractie: u vraagt, wij draaien', pro beer ik. Hij knikt. Oef Streng is hij niet, deze gebronsde boer, or ganisator van hoevevakanties én parttime beleidsmedewerker bij het Agentschap voor Natuur en Bos, een instelling van de Vlaamse overheid. Wél duidelijk. Zo is het erf voorbij het buitensanitair - speciaal voor gasten die in de pipowagen overnach ten, wij zitten in het enige, iets luxere hoe ve-appartement - privé. Dat geldt ook voor de tuin aan de voorzijde, die is afge schermd met een hek. Verder mogen we overal rondneuzen. Ook in de stal, waar plek is voor zijn veertig koeien, vijf paar den en een handvol kippen en konijnen. Buiten, in afzonderlijke weides, staan ezels, geiten en ruim honderd schapen. Overal tussendoor scharrelen katten. En honden, die Sannen zijn 'werknemers' noemt. Sari, Lynn en de wilde bras Spot, Border Col lies die speciaal worden gefokt voor dit werk, drijven de schapen en koeien bijeen, die bij elkaar 88 hectare groene leefruimte tot hun beschikking hebben. Het duurt niet lang tot het ijs gebroken is en onze kinderen Luka (7) en Jente (5), niet stads noch boers, uit Sannens hand eten. Vooral Luka laat zich meeslepen door de verhalen van de boer. Hij vuurt de ene na de andere vraag op hem af Het weinig verheffende 'Mag je een kip slaan?' ('Allez nee toch, gekke jongen, ik sla u toch ook niet!') wordt gevolgd door het al iets intelligentere 'Dat is toch een dolle stier? Want kijk, hij heeft horens'. Niet dat het laatste waar is. Want alle koeien heb ben horens, legt de boer geduldig uit. Al leen worden die vaak afgezaagd, zodat de beesten elkaar niet verwonden. Omdat Sannen veel stal- en weideruimte heeft, vindt hij afzagen onnodig. Het past boven dien niet in zijn manier van boeren: laat de natuur waar mogelijk zijn gang gaan. Het is verbazingwekkend: Luka en Jente, van wie wij niet hadden verwacht dat ze zó happig zouden zijn op het meehelpen op de boerderij, gaan in één weekend voor de bijl. Ze wassen de paarden (ook hun 'poep' nadat wij hebben uitgelegd dat San nen daarmee slechts de billen bedoelt), kij ken van dichtbij toe hoe de honden de schapen verzamelen, Teren' paardrijden en tractorrijden, voederen de koeien en mesten de stal uit. Lachend! Zelfs onze 'prinses', die zich gewoonlijk vooral be kommert om kleur en snit van haar jurkje, heeft het zweet op haar voorhoofd staan. En wij? De vallei is adembenemend mooi en nodigt uit tot wandelen, mountainbi- ken of lekker uitrusten, op je rug met een strootje in je mond. Met een boek en een glas wijn is het vanaf het terras voor ons basic ingerichte appartement (geen tv of radio) ook genieten geblazen. Helemaal met die stralende gezichtjes op het erf. Op weg naar huis, vanuit de groene vallei naar de grijze snelweg, is het één groot tra nendal op de ach terbank. Er wordt gesmeekt om 'nog een nachtje'. We beloven onze boertjes-in-de- dop in het na jaar terug te gaan. Nu snel boeken, voor dat het laatste vrije plekje is weggekaapt. vakantie bij vrienden Een luxe familiehotel in de mooie omgeving van Bad Bentheim, midden in de natuur, met een traditioneel „Stammbaus" en modem „Landhaus". luxe comfortabele kamers twee restaurants zwembad (30°) wellness-afdeling met sauna 's serrecafé conferentie- en ontmoetingsruimte tuinterras en barbecue golfbaan (op 5 km) Grntisgebruikwellness Gratis brochure op aanvroeg Landotel Stable Postweg 43 D-48465 Suddendorf bij Bad Bentheim Tel. 0049 - 5923 - 9670 info@hotel-staehle.de www.hotel-staehle.de .MS!»»' "^Vootïomêrbuffet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 110