reizen WEGWIJS Waarom begint het schooljaar niet in januari? Han Mogezomp Zaterdag 7 augustus 2010 reizen@wegener.nl 024-3650360 door Agnes van Brussel NAAM Han Mogezomp (43). WOONPLAATS Borculo. BEROEP inkoper van schoenen bij Schuurman. BURGERLIJKE STAAT Gehuwd, drie kinderen. HOELANG VAN HUIS? „Ik ben drie dagen in de week op stap in Neder land. Dan pendel ik tussen Neede, Nieuwegein en Waalwijk. We heb ben twee inkoopseizoenen, waarin ik naar beurzen ga in het buiten land. Die beurzen zijn in Düsseldorf, Berlijn, Riva - een plaats aan het Gardameer - en Milaan. Ik reis ook vaak naar fabrieken in Portugal. Naar Milaan en Portugal pak ik het vliegtuig, maar liever reis ik met mijn drie collega's met de auto." DE LAATSTE REIS „Naar de schoenenbeurs in Riva. Dat is echt een beurs om je te oriënteren en nieuwe afspraken te maken met leveran ciers." ALTIJD IN DE KOFFER „Hardloopschoenen en zwemkleding. Als het even kan tussen alle drukte, ga ik sporten." BESTE REISTIP „Neem de tijd. Ik heb collega's die altijd op het laatste moment op het vliegveld arriveren. Dat geeft alleen stress. Milaan en Verona zijn mijn favoriete steden. Milaan vooral om zijn mooie schoe nenwinkels." THUIS BLIJVEN OF TOCH OP VAKANTIE? „Ik ga met mijn gezin naar Italië. Mijn vrouw en kinderen willen kamperen en ik ga graag naar een appartement. Dus doen we allebei, eerst kamperen aan het Lago Maggiore, daarna een appartement in Toscane." Lachen, Plezier uitstralen, zelfverzekerd zijn. Dat is een prima uitgangs punt voor een avondje flirten op een terras. Wie lekker in zijn vel zit, kan het spelletje van compli mentjes maken en belangstel ling krijgen, goed meespelen. door Lindy Jense illustratie Saskia van der Linden Het is mooi weer, de va kantie duurt nog eeu wig en je bent aan iets leuks toe. Weet je wat? We gaan een avondje gezelllig uit en wie weet, valt er nog een leuke scharrel op te pik ken. Niet dat onpersoonlijke gedoe met daten op internet, waarbij je eindeloos heen en weer moet mai len met onbekende heren die, als ze al niet in verre oorden als Hee renveen of Hippolytushoefblijken te wonen, in de praktijk gewoon saaie kerels zijn. Vanavond gaan we real-life flirten, met echte man nen. Het is een goed bewaard flirt geheim dat vrouwen de baas zijn bij het flirten. Zij zenden de signa len uit naar mannen, die er meest al wel een tijdje over doen om er achter te komen dat iemand bezig is om hun aandacht te trekken. Flirten is een leuk gezelschapsspel, tenminste, als je je aan een paar re gels weet te houden. De belangrijk ste daarvan is: neem flirten niet te serieus. Het gaat om het creëren van aandacht en een goed gevoel, zowel voor jezelf als voor degene met wie je flirt. Wie op het terras op zoek gaat naar eeuwige liefde, kan toch maar beter weer de com puter aanzetten en nog eens een mailtje richting Hippolytushoef sturen. Volgende punt: neem een vrien din mee. Dan is een avond kletsen in elk geval gegarandeerd, want contact leggen met een leuke me neer is bijzaak en geen hoofdzaak. Denk ook na bij het kiezen van je De grote vakantie is voor kinderen de leuk ste tijd van het jaar. Zes weken lang hoe ven ze niet naar school, kunnen ze buiten spelen en lekker laat opblijven. Er lijkt geen einde aan te komen. Toch wacht eind augustus, begin sep tember altijd weer een nieuw schooljaar. Het is al sinds jaar en dag zo dat de grote vakantie zich in de zomer afspeelt - we spreken niet voor niets van 'zomervakan tie' - en dat het nieuwe schooljaar in augustus of september begint. Dit ontstond omdat de kinderen op het platteland lang geleden al leen zogenaamde winterscholen bezochten. In de zomer bleven de meesten vele weken weg van school. Na zo'n lange afwezigheid kostte het uiteraard moeite de draad weer op te pakken. Om het ze makkelijker te maken, begon nen de onderwijzers daarom in september weer van vooraf aan, met een nieuw schooljaar, met nieuwe lessen. Die wekenlange af wezigheid had niet alleen met zo merhitte te maken, het was eeu wenlang bittere noodzaak: de kin deren waren thuis nodig. Vroeger werkten de meeste mensen op het land en machines waren er nog niet. Alle handjes die konden helpen, waren hard nodig. Als de oogsttijd aanbrak, in juni, hielden de boeren hun kinderen thuis. Ze moesten helpen graan, groenten, fruit en aardappels van het land te halen. Tijdens de oogstmaanden, die tot september duurden, ston den de scholen zonder al die kin deren bijna leeg. Ze sloten dan maar helemaal de deuren. Pas in september, als al het werk gedaan was en de kinderen terugkwa men, gingen ze weer open. Nu mogen de ouders hun kinde ren niet meer van school houden, maar toen vonden de mensen het onderwijs nog niet echt belang rijk. Om plantjes in de grond te kunnen steken en een koe te mel ken, hoefde je niet te kunnen le zen en schrijven. Zelfs na de invoe ring van de Leerplichtwet, die alle kinderen verplichtte naar school te gaan, bleef het schoolverzuim in de oogsttijd hoog. De regering kneep een oogje dicht, want ze vond het voor het land belangrijk dat de oogsten niet in gevaar kwa men. Daarom kregen de kinderen nog een extra landbouwverlof, bo venop de vier weken weken zo mervakantie die voor alle kinde ren waren gaan gelden. Pas na de Tweede Wereldoorlog, toen machines steeds meer werk overnamen, kwam er een eind aan extra oogstverlof De lange zomervakantie bleef gewoon be staan, evenals het begin van het nieuwe schooljaar in augustus of september. Kinderen en ouders waren er zo gewend aan geraakt, dat ze niet meer anders wilden. foto Co Zeylemaker/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 108