i7 spectrum - Vaticaan is gaan speculeren over de ruggen van arme Romeinen Zaterdag 7 augustus 2010 Aan de Piazza Spagna in hartje Rome is het paleis van Propaganda Fide gevestigd. Alles ademt er kerk, kunst en rijkdom. (prefect) van Propaganda Fide en bijgenaamd 'Gods Make laar'), het schandaal binnen toen hij probeerde uit te leg gen waarom hij gratis in een groot appartement in hartje Rome woonde. Pepe wordt nu beschuldigd van corruptie en moet op zijn beurt verklaren waarom de staat 2,5 miljoen euro gaf aan Propaganda Fide voor het creëren van een onvindbaar mu seum binnen het paleis op Piazza di Spagna. Ook de dona tie van 5 miljoen euro van een ex-minister nadat deze zelf een gebouwencomplex had gekocht van PF voor 6 miljoen euro onder de marktwaarde, roept vragen op. Het schandaal is kortweg De Kliek gaan heten, vrij naar de groep die elkaar eindeloos de bal toespeelde als het ging om aanbestedingen voor grote openbare werken, zoals de werkzaamheden voor de organisatie van de G8-top vorig jaar. Het gaat om mannen die nauw samenwerken sinds de viering van het Heilige Jaar 2000, een enorm feest dat 30 miljoen pel grims naar Rome zou brengen. De 240 projec ten die Rome daarop moesten voorbereiden (restauraties, nieuwe we gen en hotels, parkeerga rages) kostten de Italiaan se staat uiteindelijk 2 mil jard euro. De doorgaans milde krant La Stampa sprak van 'een maffia die erin slaagde voor tien jaar de busi ness rond de heilige bakstenen te monopoliseren'. De Kliek kon de afgelopen jaren groeien tot grote hoogten doordat de regering Berlusconi besloot publieke werken 'van nationaal belang' (naar voorbeeld van het Jubeljaar) onder te brengen bij de noodhulporganisatie Bescherming Bevolking van Guido' Bertolaso. Zo kon snel en zonder veel controle werk worden aanbesteed en uitgevoerd. Dat het Vaticaan besloot zijn onroerend goed 'op te waarderen', speelde De Kliek ook volop in de kaart. Volgens Mario Staderini, secretaris van de Radicale Partij, is het Vaticaan gaan speculeren, ook over de ruggen van arme Romeinen. „Leegstaande kloosters en andere gebouwen zijn omge vormd tot luxe hotels en pensions. Mensen die al jaren te gen een lage huur in het centrum woonden, zijn er uitgezet dankzij een wet uit 2000 die de facto de huurmarkt liberali seerde." De oude woningen zijn nu luxe appartementen voor politici, ambtenaren, journalisten en vip's, die op hun beurt het Vaticaan helpen. Bijvoorbeeld bij het verkrijgen van vergunningen om hotels te beginnen en geld voor res tauratie en onderhoud. De situatie dreigt aan de Italiaanse kant nu te escaleren en paus Benedictus XVI heeft geen zin de klap af te wachten. De Duitser had altijd al weinig op met de interne zaken- kliek die onder zijn voorganger grote macht vergaarde. Niet voor niets haalde hij vrijwel meteen kardinaal Sepe weg bij Propaganda Fide, maakte hem bisschop van Napels en koos als vervanger een Indiase prelaat die meer wist van armoe de en missie en minder van onroerend goed. De paus heeft inmiddels toegegeven dat er 'fouten' zijn ge maakt. Op dit moment worden hervormingen doorge voerd binnen Propaganda Fide, het onroerend goed van de congregatie is op internet gezet als teken van openheid. Ook de Vaticaanse Bank moet onder een advocaat van on besproken gedrag het imago van schimmige ritselaar van zich af zien te schudden. De operatie 'nieuwe openheid' is in volle gang, maar het te bestrijden netwerk is immens en de verleidingen blijven groot. Bovendien weet iedereen dat pausen komen en gaan, maar dat ambtenaren blijven zitten waar ze zitten. Ook in het Vaticaan. J reageren? spectrum@wegener.nl Paus vecht tegen eigen speculanten 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 101