9 Israël en Libanon schieten op elkaar Toch moskee bij Ground Zero Rusland heeft te weinig brandweerlieden Ook Joodse antidiscriminatieorganisatie is tegen plan Iraanse mag doodstraf niet ontvluchten Meer asielaanvragen in EU in 2009 ING België ziet af van pinlimiet ouderen Tientallen doden bij geweld in Pakistan Jarenlange straf geëist tegen Gotovina Bom ontploft bij Noord-Iers politiebureau woensdag 4 augustus 2010 LONDONDERRY - Forensisch rechercheurs onder zoeken de plek bij het politiebureau-in de Noord- Ierse stad Londonderry waar gistermorgen een autobom ontplofte. De aanslag zou het werk zijn van dissidenten van het Ierse Republikeinse Le ger (IRA). Niemand raakte gewond. Het is dit jaar al de vijfde bomauto die is geplaatst door tegen standers van de Noord-Ierse regeringscoalitie van protestanten en katholieken. IRA-partij Sinn Fein liet weten dat het de dissidenten niet zal lukken om Noord-lerland met geweld los te maken van het Verenigd Koninkrijk. foto Peter Morrison/AP De omstreden bouw van een moskee bij Ground Ze ro kan doorgaan. Dat heeft de commissie die gaat over de monumentenzorg in New York gisteren bepaald. door onze correspondent Mars van Crunsven NEW YORK - Het voornemen om een moskee te bouwen twee blok ken naast Ground Zero, de plek waar ooit het World Trade Center stond, vervulde menig New Yor ker lang met trots. Trots over de ruimdenkendheid en tolerantie die een dergelijk gebaar impliceert. In Amerika is vrijheid van gods dienst immers een grondrecht. En bevonden zich onder de 2.976 slachtoffers niet ook moslims? De plannen voor de bouw van de moskee leidden echter in de afgelo pen tijd toch tot verhitte discus sies. Veel New Yorkers beschou wen het project als een belediging van de nabestaanden van de bijna drieduizend mensen die om het le ven kwamen tijdens de terreuraan slag op de torens van het World Trade Center in september 2001. Die werd uitgevoerd door extre mistische moslims. In het liberale Manhattan vonden deze argumenten echter nauwe lijks gehoor. Totdat afgelopen vrij dag ook de Anti-Defamation Lea gue (ADL), een gezaghebbende Joodse antidiscriminatieorganisa tie, zich tegen de komst van een moskee uitsprak. In april sprak de ADL zich nog uit tegen de strenge immigratiewet van de staat Arizo na. Des te opmerkelijker was het verzet tegen een moskee naast Ground Zero. „Dit is geen kwestie van rechten, maar een kwestie van wat juist is", schreef de ADL in een verklaring. „De bouw van een KADANOK - Er zijn te weinig brand weerlieden om de uit de hand lo pende bosbranden in Rusland te bestrijden. Dat heeft Vladimir Ste- panov, hoofd van het crisiscen trum van het ministerie voor Noodsituaties, gisteren erkend. De provinciale autoriteiten moeten dan ook alles in het werk stellen om de branden onder controle te krijgen. „Iedereen moet zich van zijn ver antwoordelijkheid bewust zijn. Dat geldt ten eerste voor de ge meentelijke autoriteiten. Zij moe ten al hun mankracht mobiliseren en niet wachten op de komst van brandweerlieden", zei Stepanov. Circa 150.000 brandweerlieden, 25.000 voertuigen en 56 blusvlieg tuigen zijn ingezet voor het bestrij den van het vuur. Zeker 120.000 hectare bos staat in vlammen. Het dodental door de branden was gis teren tot 41 opgelopen. Rondom verschillende kerncentrales zijn geulen gegraven en bomen omge hakt om ervoor te zorgen dat het vuur niet kan overslaan op de cen trales. Bij een kerncentrale in Sa- rov, vijfhonderd kilometer ten oos ten van Moskou, zou het vuur het fabrieksterrein hebben bereikt. De brand werd geblust met blusvlieg tuigen en er werden honderden brandweerlui ingezet. In zeven provincies is de noodsi tuatie nog van kracht. Moskou accepteert bij het bestrij den van de branden buitenlandse hulp. Oekraïne heeft twee vliegtui gen gestuurd en Azerbeidzjan stel de twee helikopters beschikbaar. Ook Duitsland heeft hulp aangebo den. Moskou heeft nog niet gerea geerd op dat aanbod. Rusland zucht al weken onder een hittegolf. Sakineh Mohammadi-Ashtiani TEHERAN De ter dood veroordeelde Iraanse Sakineh Mohammadi-Ashtiani mag niet naar Brazilië vertrekken. Het regime in Teheran heeft een aanbod van de Braziliaanse presi dent Luiz Inacio Lula da Silva om de vrouw asiel te verlenen, niet ge accepteerd. De 43-jarige vrouw was veroordeeld tot steniging wegens 'overspel terwijl ze was getrouwd'. islamitisch centrum in de scha duw van het World Trade Center zal sommige slachtoffers nodeloos pijn doen." Gisteren besloot de historische commissie van de stad New York unaniem toch dat het dertien ver diepingen tellende islamitische centrum waarin de moskee zal worden gehuisvest, mag worden gebouwd. Dat deed die commissie echter op grond van de overwe ging dat het huidige gebouw op die plek geen 'cultureel erfgoed' is, en derhalve mag worden gesloopt. In het emotionele debat over de wenselijkheid van een moskee daar, mengde ze zich wijselijk niet. BRUSSEL Bijna 237.000 mensen hebben vorig jaar asiel aangevraagd in een EU- lidstaat. Dat is 8 procent meer dan het jaar ervoor. Dat blijkt uit gege vens van databank Eurodac, waar in vingerafdrukken van asielzoe kers worden opgeslagen. Het aan tal vluchtelingen dat illegaal de EU probeerde binnen te komen, liep te rug van ruim 61.000 in 2008 tot 31.000 in 2009. BRUSSEL ING in België heeft gisteren een plan geschrapt om het bedrag dat 60-plussers mogen pinnen te beper ken tot 1.000 euro per week. Dat ge beurde nadat er veel negatieve reac ties binnenkwamen. Volgens ING België was de lagere limiet bedoeld om ouderen te beschermen. Zij worden vaker dan jongeren slacht offer van fraude en diefstal. BEIROET - De regeringen van Israël en Libanon hebben elkaar gisteren van agressie beschuldigd nadat in het grensgebied gisteren de meest gewelddadige confrontatie tussen beider legers sinds jaren had plaats gevonden. Daarbij kwamen zeker vier Libanezen, onder wie een journalist, en een Israëli om het le ven. Ook vielen aan beide kanten meerdere gewonden. Wat de aanleiding is geweest, is niet helemaal duidelijk. Het Liba nese en het Israëlische leger geven verschillende lezingen. Wel kwam het volgens beide partijen bij het Libanese grensplaatsje Adaisseh eerst tot een schotenwisseling tus sen Libanese en Israëlische militai ren, waarop Israël reageerde met een artilleriebeschieting. Israël houdt de Libanese regering verantwoordelijk voor het vuurge vecht en dreigde Libanon met 'con sequenties' als er meer ongeregeld heden volgen aan de grens. Vol gens Jeruzalem 'is de schending van vandaag de laatste in een lan ge serie schendingen van resolutie 1701 van de VN-Veiligheidsraad, waaronder vooral de enorme her bewapening van Hezbollah." De Libanese president Michel Su leiman en premier Saad al-Hariri beschuldigden daarop Israël van agressie tegen hun land. Volgens Suleiman heeft juist Israël in strijd gehandeld met de VN-resolutie. Hariri zei dat de de Verenigde Na ties en de internationale gemeen schap hun verantwoordelijkheid moeten nemen en Israël moeten dwingen de agressie te beëindigen. Resolutie 1701 werd in 2006 aange nomen door de VN-Veiligheids raad. Hierin werden Israël en Liba non opgeroepen tot een staakt-het-vuren. Er woedde toen een oorlog tussen Israël en de Libanese beweging He zbollah. In die oorlog kwamen zo'n 1.300 mensen om, vooral Liba nezen. KARACHI Na de moord maandag op een par lementslid in de Pakistaanse metro pool Karachi is het in die stad tot een uitbarsting van geweld geko men. Volgens de politie zijn gister nacht zeker 45 mensen omgeko men. Zo'n negentig gewonden zijn opgenomen in het ziekenhuis.Ook in Hyderabad, ongeveer 175 kilome ter ten oosten van Karachi, was het onrustig. DEN HAAG Aanklagers van het Joegoslavië-Tri- bunaal eisen een celstraf van 27 jaar tegen generaal Ante Gotovina, een van de belangrijkste Kroati sche verdachten van het hof in Den Haag. Gotovina wordt mede verantwoordelijk gehouden voor misdaden van ondergeschikten in de zomer van 1995. Honderden et nische Serven werden vermoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9