61 binnenland 'Zware draagtijd bron depressie Vrouw (39) uit Enschede die haar kinderen wilde doden krijgt tbs Lpg-systemen zijn volledig uit de gratie bij de automobilist 'Vegavlees' straks wellicht Dode in crèche STUDIE Symptomen vaak over 't hoofd gezien Boston XL2 nesteekweken kpn winkel kpri.com 0800 0115 Liggend geld verdienen woensdag 4 augustus 2010 ALMELO - De rechtbank in Almelo heeft gisteren een 39-jarige vrouw uit Enschede veroordeeld tot drie jaar celstraf, waarvan twintig maanden voorwaardelijk, en tbs met voorwaarden omdat zij heeft geprobeerd haar twee kinderen door vergiftiging te vermoorden. De straf komt er in de praktijk op neer dat de vrouw alleen nog een behandeling moet volgen 'in een psychiatrisch centrum gedurende maximaal vier jaar. De vrouw heeft zestien maanden in voorar rest gezeten. In maart vorig jaar dwong de vrouw haar zoon van dertien en dochter van tien jaar medicijnen in te nemen. Zelf nam ze ook me dicijnen in. Alle drie raakten be wusteloos, maar een van de kinde ren kwam bij en alarmeerde de po litie. De vrouw zelf heeft vijf we ken in coma gelegen. EINDHOVEN - Lpg-systemen zijn de afgelopen twee jaar volledig uit de gratie geraakt bij automobilisten. Dit jaar worden naar verwachting maar 6.000 nieuwe systemen inge bouwd, een absoluut dieptepunt sinds de alternatieve brandstof in de jaren tachtig populair werd. In 2008 werden nog 20.000 auto's omgebouwd naar lpg. Vorig jaar zat de klad er al in met 9.000 nieu we lpg-installaties. Consumenten hikken aan tegen de hoge aanschaf kosten van een lpg-installatie (meestal rond de 2.000 euro). Daarnaast duurt het volgens direc teur Peter Rutten van fabrikant Vialle te lang voordat de aanschaf van zo'n installatie is terugver diend. Door de verschrompelde verkopen moet Vialle opnieuw fors reorganiseren. Het bedrijf ont sloeg vorig jaar al zestig van de 120 personeelsleden, de komende maanden moeten er elf afvloeien. In een vertrouwelijk stuk, waarin de reorganisatie wordt toegelicht, sluit Vialle een faillissement niet uit. Het bedrijf draait dit jaar voor het derde jaar op rij met verlies. Er is geen geld voor een afkooprege ling voor de personeelsleden. Ook in Duitsland en Italië is de ver koop van lpg-systemen ingestort. De Italiaanse markt viel terug van 300.000 naar 100.000 stuks. RANDWIJK - Geld verdienen terwijl je op je buik ligt. Dat kan bij de bio logische akkerbouwer André Jurrius uit Randwijk. Omdat biologische ak kerbouwers geen bestrijdingsmidde len gebruiken, wordt het onkruid on der meer met de hand verwijderd uit een perceel witlofpennen van 3,5 hectare. Dankzij de zon en de re- DEN HAAG - Een vier maanden oude baby is gisteren op een kin derdagverblijf in Rijswijk overle den. Aan het begin van de middag kreeg de politie een melding dat in de crèche in Rijswijk een baby in zijn bedje onwel was geworden. Reanimatiepogingen bleven zon der resultaat. Er zou geen sprake zijn van een strafbaar feit. n liüBi Extra luid belsignaal Groot verlicht scherm en toetspaneel Uit onderzoek van het Erasmus Medisch Centrum blijkt dat de kans op een depressie toeneemt als een vrouw tijdens de zwan gerschap lichamelijke proble men heeft gehad. Onderzoekers zijn zelf verrast over de uitkom sten van het onderzoek. DEN HAAG - Vrouwen die lichame lijke problemen ondervinden tij dens de zwangerschap hebben een grotere kans op een postnatale de pressie. Dat blijkt uit onderzoek van het Erasmus Medisch Cen trum in Rotterdam. Een op twaalf moeders krijgt een depressie in de eerste twee maanden na de ge boorte van hun kind. Het risico op een depressie stijgt naar een op ze ven als er één complicatie plaats vindt, zoals een zwangerschapsver giftiging of een ongeplande keizer snede. Een kwart van de vrouwen zou een depressie krijgen bij vier tot vijf complicaties. Onderzoeker Henning Tiemeier van het Erasmus MC is erg ver baasd over het verband tussen li chamelijke stress en de kans op een depressie. „Depressies werden vaak toegeschreven aan sociale om standigheden", zegt Tiemeier. „Maar nu blijkt dat lichamelijke be lasting en de impact van de zwan gerschap een veel grotere invloed heeft." In de periode na een bevalling zijn vrouwen altijd gevoeliger voor stemmingen en zijn ze eerder ver moeid, zegt de onderzoeker. Daar om is het volgens hem van groot belang dat zorgverleners en naaste familie zich bewust zijn van een verhoogd risico op depressies als een vrouw veel problemen heeft sluit je aan DEN HAAG - Onderzoeksinstituut TNO begint met het bedrijf Ingre- pro Renewables BV een onder zoek naar de winning van voe dingsingrediënten uit algen. De or ganismen zijn rijk aan eiwitten voor vleesvervangers en gezonde plantaardige olie voor allerlei le vensmiddelen. Er bestaat een goe de kans dat vegetarische hambur gers op termijn worden vervaar digd van algen in plaats van soja of zuiveleiwitten. Wereldwijd staat de vleesproduc tie onder grote druk vanwege de milieubelasting. Algen nemen voor hun reproductie niet alleen het broeikasgas CO, op, maar ge bruiken ook afvalstoffen als nitraat en fosfaat. „Veehouders kunnen met algen meststoffen verwerken. Dure rioolzuiveringsinstallaties zijn ook overbodig, want algen ma ken het water schoon", aldus direc teur Carel Callenbach van algen- kwekerij Ingrepro uit Borculo. Omdat algen het hele jaar door worden geoogst, zijn ze een ge duchte concurrent voor soja, dat nu vooral wordt gebruikt als vlees-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6