i8| zeeland Trouwen op locatie is niet zo populair Pastor voor nieuwe a #J Straattheater krijgt veel aandacht bij nieuwe opzet Visserijfeesten Samenzang in S.O.W-kerk Breskens almanak Schuld Gemeentehuis blijft favoriet www.pzc.nl TOERISTENPASTORAAT DE BRAAKMAN De toeristenpastor helpt vakantievierders in geestelijke nood, maar is er ook voor huis-, tuin- en keukengesprekjes. Mensen kunnen de caravan ook binnenstappen voor een bakje koffie. Toeristenpastoraat woensdag 4 augustus 2010 fmmtivimwimMmiimtmgmmmgmmmKWMMMm door Harold de Puysseleijr HULST - Trouwen op een zelf geko zen locatie is niet direct populair in Zeeuws-Vlaanderen. Dat blijkt uit navraag bij de drie gemeenten. Van de mogelijkheid om het bur gerlijk huwelijk buiten het ge meentehuis te laten voltrekken, wordt in de gemeente Temeuzen slechts een enkele keer gebruik ge maakt, laat gemeentewoordvoer der Daniël Rouw weten. De moge lijkheid bestaat daar sinds juli vo rig jaar. De kosten bedragen 447 euro op een weekdag en 1148 euro op zater dag. Bij voorkeur moet de huwe lijksvoltrekking plaatsvinden in een gebouw. Dat laatste is in Sluis zelfs een eis. In de West-Zeeuws-Vlaamse gemeente komt het iets vaker voor dat stel len elkaar in een horecagelegen heid of in een strandpaviljoen het ja-woord geven, laat een woord voerster weten. 'Trouwen op de middenstip', zoals de huwelijkssluiting in Hulst in de volksmond ook wel wordt ge noemd, is in die gemeente sinds de invoering per 1 januari 2009 in totaal zes keer voorgekomen op MEEST CELEZEN 1. Woede sekstoerisme grensbos 2. Boze boer belemmert wandelaars 3. Geen vrachtauto's in deel dorp DE KELDER Het nieuwe voetbalseizoen komt er weer aan. Bekijk de ervaringen van de laagstspelende amateurs op www.pzc.nl/blog/zeeuwsekelder door René Hoonhorst een jaarlijks totaal van zo'n hon derd huwelijken. Het ging onder meer om een paar dat zich op een klipper in de haven van Perkpol- der in de echt liet verbinden. Een ander koppel liet de ambtenaar van de burgerlijke stand naar de tuin van de eigen woning in Lams- waarde komen voor de huwelijks ceremonie. Weer een ander stel beloofde el kaar eeuwige trouw op het Brede- rode Bolwerk in de binnenstad, terwijl weer andere stellen in de gemeente Hulst kozen voor een horecagelegenheid. Wie in Hulst buiten het gemeentehuis trouwt, betaalt daar 770 euro voor. De regu liere trouwlocaties zijn het Hulster stadhuis en de Hof te Zandekerk in Kloosterzande. De standaard-trouwplekken in de gemeente Sluis zijn de burgerzaal van het gemeentehuis in Oostburg en het Belfort in Sluis. Wie in de gemeente Terneuzen trouwt, kan terecht in het gemeen tehuis in Terneuzen, de Schotse Hoek in Philippine en het voorma lig stadhuis in Sas van Gent. Daar naast zijn er drie vaste trouwloca ties in Axel; de watertoren, de mo len en het voormalig stadhuis. Pastoraal werker Theresia de Meijer is zes van de zeven dagen voor ieder een aanspreekbaar. Be halve op vrijdag is ze al tijd te vinden in de directe nabij heid van de caravan van het toeris tenpastoraat op vakantie-eiland De Braakman. De Meijer werkt dus, maar heeft als tijdelijk toeristenpastor tegelij kertijd een vakantiegevoel. Dit jaar is misschien nog wel specialer dan vorig jaar, omdat Theresia op haar afscheidsdag mag voorgaan tijdens een feestelijke dienst in de amuse mentshal bij de jachthaven. Theresia is één van de drie wer kers die deze zomer twee weken leiding geeft aan het pastoraat op het vakantie-eiland. Ze gaat voor tijdens de zondagse kerkdienst, leest kinderen 's avonds een ver haaltje voor tijdens het knutseluur- tje, gaat bij mensen op 'huisbe zoek' en biedt alle vakantiegangers een luisterend oor: voor geestelijke bijstand of zomaar voor een praat je. De Meijer bivakkeert voor het tweede jaar op de Braakman. Maar het toeristenpastoraat viert zondag zijn 45ste verjaardag. In 1965 zette pastoor Zander uit Biervliet met een aantal vrijwilligers het pasto raat op poten. Een jaartje later sloot dominee Keiling aan en sinds die tijd worden er oecumeni sche diensten voor katholieken, hervormden en gereformeerden gehouden op het recreatiecentrum in Midden-Zeeuws-Vlaanderen. De 83-jarige Corry Riemslag is van af het prilste begin bij het Toeris tenpastoraat betrokken. Meer dan honderd kerkgangers ziet ze niet meer op zondagse diensten afko men. Maar Riemslag blijft het be langrijk vinden dat mensen ook Gedurende zes weken in het sei zoen is er een toeristenpastor op Vakantie-eiland de Braakman. Die weken is er elke zondag om 9.30 uur een oecumenische dienst. De diensten zijn afwisselend in de amusementshal of de tent bij het toeristenpastoraat: de feestelijke viering van het 45-jarig jubileum is zondag in de hal bij de jachthaven. Elke avond tussen 19 en 20 uur is het kinderuur in de tent. De pastoraal werker is, behalve op vrijdag, voor een geestelijke steun of een praatje te bereiken bij het toeristenpastoraat: 06-45967622. op vakantie hun geloof kunnen vieren. Zelf geniet ze nog steeds van de activiteiten van de werk groep: het voorbereiden van het zomerseizoen, de vieringen en de rommelmarkten. Als geboren ka tholiek werkt ze perfect samen met onder anderen secretaris-pen ningmeester Elza Boeije (van oor sprong hervormd) en manus- je-van-alles Jan Ketelaar (van huis uit gereformeerd). Corry is nog steeds de drij vende kracht achter de per soonlijke benadering van het toeristenpastoraat. Ze heeft al heel wat begrafenissen bezocht van vaste gasten uit de regio die overlijden. Nabestaanden van mensen die tijdens hun verblijf op de camping overlijden, stuurt ze een kaartje namens het toeristen pastoraat. Ze herinnert zich nog dat een dominee tijdens zijn dienst als toeristenpastor te maken kreeg met vier sterfgevallen. Ook kwam eind vorige eeuw in de caravan van het pastoraat aan het licht dat campinggasten hun kinde ren ernstig verwaarloosden. Met dat soort ernstige zaken is There sia de Meijer nog niet geconfron teerd. Met de werkgroepleden hoopt de pastor op een feestelijke jublieumviering zondag. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto's Na het voorlezen kunnen kinderen elke avond hun Corry Riemslag (rechts) schenkt vaak bakkies troost voor creativiteit botvieren in de tent van het pastoraat. pastoraatbezoekers, maar krijgt nu thee van de pastor. BRESKENS - De S.O.W.-kerk in Bres kens houdt vanavond de jaarlijkse zomerzangavond in het gebouw aan de Dorpsstraat. De bijeen komst begint om 19.30 uur. Begeleiding is in handen van orga nist Akko de Feijter, sopraan Ans Ritsema, pianist Peter Hoek en dwarsfluitiste Ariette Robinson. Toegang is gratis. Tip? redactie@pzc.nl Kijk nou eens naar mijn beentjes, die verdrinken onder mijn bureaublad! De Bevelandse verslaggeefster snapte er niets van. Was zij nou gekrompen of haar werkplek nu gegroeid? Om rsi-verschijnselen tegen te gaan, heeft ze een aangepast bureau, dito stoel en een toetsenbord waar geen enkele collega een fatsoenlijk stukje uit kan toveren. Maar dinsdagoch tend waren alle instellingen opeens niet meer zoals ze was gewend. Ze mopperde eerst op zichzelf, om ver volgens haar collega's de schuld te ge ven. Die pikten dat niet. „Zeg mevrouw, uw bureau staat zó laag dat ik maar een schuldig volkje kan bedenken. Ie moet maar eens bij de smurfen infor meren." door Martijn de Koning BRESKENS - De organisatie van de Visserijfeesten in Breskens gooit het dit jaar voor een deel over een andere boeg. Belangrijkste nieuw tje is de ruime aandacht voor straattheater op het vernieuwde Oranjeplein. Daar zijn zowel ko mende zaterdag- als zondagmid dag bijna doorlopend voorstellin gen. „Ér zijn echt heel mooie din gen bij", belooft Lucien van der Broecke van het organisatiecomité. De organisatie van één van de grootste evenementen van Zeeuws-Vlaanderen wil theater en muziek de komende jaren steeds meer scheiden. „Het Oranjeplein is ideaal voor mooie voorstellin gen. Muziek gaat uitsluitend naar de vismijn en de horecazaken. En rond de havens zelf moet het the ma echt visserij worden", vertelt Van der Broecke. Hij noemt ook de 'scholpromotie', die sinds afge lopen zaterdag loopt. Horecazaken bieden tegen gereduceerd tarief ge rechten met scholfilet aan. „Het loopt geweldig. Vooral Belgen ko men speciaal voor deze actie naar Breskens." De feesten starten vrijdag met ker mis en feest in de vismijn. Dat is vanaf 21 uur voor iedereen toegan kelijk. Onder meer Wesley Klein, winnaar van Popstars 2009, treedt op. Het festijn begint pas echt op zaterdag en gaat zondag door. Een greep uit de activiteiten: rommel markt, braderie, zwemwedstrij den, een demonstratie met jetski's (zaterdag) en snelle rubberboten (zondag), kinderschminken, be- zichting van boten en veel muziek in de horecazaken, op straat en in de vismijn. Opvallendste namen: Dries Roelvink (zondag, 19 uur) en Frans Duijts (zondagavond). Spectaculaire afsluiting is een enor me vuurshow bij de Handelsha- ven (zondag, 22.15 uur). Q Het hele programma staat op www.visserijfeesten.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 68