Club Zeeuwen ereburgers van i8l zeeland Regiotaxi vult gat belbus op Oud gemeenschapscentrum gaat eerder tegen de vlakte Zwaakse Weel terug in de tijd EREBURGER Vijftien Zeeuwen zijn tot hun grote verrassing als ereburger benoemd van de Poolse gemeente Lisewo. i y.jvv TRANSPORTEN woensdag 4 augustus 2010 ZIERIKZEE - De mogelijkheden om gebruik te maken van de Regiotaxi Oosterschelde zijn - in elk geval tot eind 2011 - verruimd. Hiermee wil de Regiotaxi het gat opvullen dat door het wegvallen van de bel bus is ontstaan. Op Schouwen-Duiveland richt de proef met aanvullend vervoer zich op inwoners van kleine kernen die geen eigen vervoer hebben en zijn aangewezen op het openbaar ver voer. Op het eiland rijden sinds 2007 's avonds na 19.00 uur geen lijndienstbussen meer van en naar de kleinere kernen. Om dat gat in het openbaar vervoer te dichten werd destijds besloten de Regio taxi Oosterschelde in te zetten als aanvullend openbaar vervoer. In de avonduren, als er geen lijn dienstbus meer rijdt, kunnen men sen gebruikmaken van de Regio taxi. Het breder inzetten van de Regiotaxi in de Oosterschelderegio is een initiatief van het samenwer kingsverband Welzijnszorg Ooster schelde, de provincie Zeeland en de gemeente in de Oosterschelde regio. Aanleiding hiervoor was de vraag vanuit de eilandelijke politiek om iets te doen aan het gat dat door het wegvallen van de belbus - een andere vorm van aanvullend OV - was ontstaan. Het tarief voor de Regiotaxi is iets hoger dan die van het regulier openbaar vervoer. KWADENDAMME - Natuurgebied De Zwaakse Weel gaat dinsdag 10 au gustus terug in de tijd. Op het ak kertje aan het Groenewegje wor den vanaf 14.00 uur oogstdemon- straties gegeven met trekpaarden. Op het programma staat onder meer schoven mennen, vlegeldor- sen, sikkelmaaien en een aandrij ving van een rosmolen door een paard. De toegangsprijs is vier eu ro. Kinderen van zes tot en met elf jaar betalen twee euro. Bij de en treeprijs is een rit op een boeren wagen inbegrepen. B In het begin reden leden van Zeeland Helpt Polen vier keer per jaar met een konvooi van zes vrachtwagens vol spullen richting Polen. Nu gaat er drie keer per jaar één vrachtwagen weg. Dat heeft veel te maken met het wegvallen van sponsors, aldus Teo Heikamp. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Ze hadden het niet ver wacht en het was ook écht hele maal niet nodig. „Maar als het ge beurt, ben je toch wel trots", ver woorden Teo (69) en Jannie (70) Heikamp uit Zierikzee hun gevoel. Met dertien andere Zeeuwen mo gen zij zich sinds kort ereburger van de Poolse gemeente Lisewo noemen. Een cadeau voor de steun die de Stichting Zeeland Helpt Polen al tien jaar lang geeft aan het tehuis voor verstandelijk en lichamelijk gehandicapten in het dorpje Mgoszcz. Nico Goudswaard uit Westkapelle werd tien jaar geleden getipt over de erbarmelijke toestand in dat te huis. „Hij is er gaan kijken en het was verschrikkelijk daar. Hulp was inderdaad hard en hard nodig", blikt terug Teo op het eerste con tact. Nico, nog altijd als onder meer chauffeur voor de stichting in de weer, ging terug. Teo en de rest volgden later. „Inmiddels is dat tehuis helemaal aangekleed. Van voor naar achteren is het daar Holland." De inmiddels overleden ]an Lipowski uit Vlissingen begon in 1980 met de transporten van Zee land naar Polen. „Polen was toen heel arm." Teo (destijds ambulan cechauffeur) stapte er in 1987 in, nadat hij van een collega had ge hoord over het werk van de stich ting. Op 15 oktober 1988 maakte hij zijn eerste reis. Annie, verpleeg kundige van beroep, haakte me teen in. Al duurde het bij haar (door gezin en werk) nog een aan tal jaren voor ze Polen zelf zou be zoeken. Wat haar in al die jaren het meest is bijgebleven is de selectie die er moest worden gemaakt bij het uit delen van medicijnen aan jeugdige kankerpatiëntjes. „Dan gingen de medicijnen naar het kindje dat waarschijnlijk de meeste overle vingskansen had. Dat heeft me enorm aangegrepen. Ja, het heeft er ook absoluut toe bijgedragen dat ik me hiervoor heb ingezet." Glorieuze momenten waren er evengoed. Jannie herinnert zich de vreugde toen er een partij hoog-laagbedden arriveerde. „Het applaus. Fantastisch. Dat was het mooiste van allemaal." Gaandeweg is de armoede in Po len minder geworden. Al is het contrast tussen stad en platteland nog altijd groot, zegt Jannie. „Voor al in de gezondheidszorg". Wat dat laatste betreft probeert de Zeeuwse stichting doelgericht te werken, schetst Teo de gang van zaken. Zo hebben zij via contac ten van een vriendin met borst kanker protheses kunnen regelen voor borstkankerpatiënten in Po len. Maar ook zaken als kleding zijn in Mgoszcz nog altijd wel kom. „Het tehuis is een soort de pot geworden. Wat ze zelf niet ge bruiken, geven ze weer door." Teo en Jannie Heikamp wijzen op de kaart aan waar ze in Polen zijn geweest foto Dirk-Jan Cjeltema Het feest door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Het oude Haestinge in Sint-Maartensdijk wordt waarschijnlijk al eerder ge sloopt dan de in het verleden ge noemde termijn van vijf tot tien jaar. De gemeente doet geheimzin nig over de reden. Naast het oude Haestinge wordt op dit moment een nieuw ge meenschapscentrum opgetrokken. Het college heeft altijd gezegd dat het oude gebouw nog vijf tot tien jaar zou blijven staan. Dat is nodig omdat onder meer de korfbalvere niging er nog gebruik van maakt. Ook de technische installaties en de kleedkamers van het zwembad zitten nog in het gebouw. Dat zwembad wordt op termijn opgeheven, omdat op vakantie park De Pluimpot een overdekt bad komt waar ook de bevolking terecht kan. Ook de sportvereni gingen (voetbal, korfbal en tennis) moeten op termijn weg aan de Sportlaan. Zij maken plaats voor de nieuwe woonwijk in de Geertruidapolder. Het is overigens nog niet duidelijk waar het nieu we sportpark komt. Als het zwembad en de sportver enigingen zijn verplaatst, kan het oude Haestinge worden gesloopt. Kennelijk moet dat al binnen vijf jaar gebeuren. Het college stelt nu dat het gebouw hoogstwaarschijn lijk niet meer zo lang blijft staan als eerder werd aangenomen. Wanneer het dan wel tegen de vlakte gaat, blijft onduidelijk, even als de reden voor de vervroegde sloop. 'Het heeft te maken met de recente planning van het project Zuidkant Sint-Maartensdijk', luidt de enigszins cryptische omschrij ving. De gemeenteraad wordt bin nenkort bijgepraat over die plan ning. Nu het oude Haestinge dus niet zo heel lang meer blijft staan, lijkt de kans dat het Leger des Heils erin kan niet zo groot meer. De organi satie is al lange tijd op zoek naar een stek om een Thools diensten centrum te beginnen. De sporthal van het oude Haestinge was daar voor in beeld. De gemeente wil nog niet zeggen of dat plan nu definitief van de baan is. Het heilsleger zelf tast nog in het duister. Het oude Haestinge blijft niet zo lang meer staan. foto Ronald den Dekker Het tehuis voor mensen met een verstandelijke en lichamelijke handicap in Mgoszcz. De penning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60