2 zeeland Gevaar van kitesurfen Goede Akkerdistel overwoekert Zeeland Lubberiaans PZC woensdag De krant 5 weken voor 15 euro! KITESURFEN Met de alsmaar groeiende populariteit van kitesurfen neemt ook de kans op ongelukken toe. De reddings brigades hebben hun handen vol aan deze groep. Veiligheidsrichtlijnen woensdag 4 augustus 2010 door Ernst Jan Rozendaal Sinds gisteren weet ik weer waarom Ruud Lub bers de langstzittende pre mier (n jaar en 291 dagen) van Nederland was. Hij is de Hou- dini van Den Haag. Als iedereen denkt dat alle deuren in het slot zijn gevallen, vindt hij nog een uitweg. Vaak wel een ingewikkel de. Zijn in ongenade gevallen kroonprins Elco Brinkman be schreef ooit Lubbers' werkwijze: „Als we de helft nemen, gedeeld door drie en daarvan de wortel trekken, dan zijn we eruit." Wie zo rekent, kan een minder heid als meerderheid verkopen. Vorige week leek de aanstelling van Lubbers als informateur nog een garantie dat er geen gekke dingen zouden gebeuren. Hij was geen fan van Geert Wilders en zou vast zijn partijgenoot Maxi me Verhagen steunen die beweer de dat het CDA niks zou accepte ren dat de rechtsstaat aantast, zo als een 'kopvoddentax', etnische registratie of een koranverbod. Mocht het toch tot een minder heidskabinet komen, dan had ik de combinatie van de winnaars COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 914330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zore Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal inamj Q een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (na.m) D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, {ik heb cje laatste 3 maanden geen proef gehad) (psj Stuur de bon naar. PZC, Afdeling Lezersservice. Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening fV PZC gaat KxgvuWlg w fNt perspoRSJetseveHK. t» het caMou tteft u itaflefe litfcrowitte &an WD en PW wel logisch gevon den, met gedoogsteun van het CDA. Dan had Wilders verant woordelijkheid moeten nemen en had het CDA hem kort kunnen houden. Nu gijzelt Wilders het ka binet, kan hij roepen wat hij wil en is Verhagen zijn principes ver geten. Lubbers heeft de functie van informateur wel erg letterlijk genomen. Hij heeft geen gesprek geleid, maar is pas achteraf bij de fractieleiders gaan informeren of ze er een beetje uit waren geko men. Op Lubberiaanse wijze pre senteerde hij gistermiddag het re sultaat: geen minderheidskabinet maar een 'bijzonder meerder heidskabinet' waarbij één van de coalitiepartners geen ministers le vert. Dat doet me denken aan het verhaal van de keizer die te horen kreeg dat hij zulke mooie kleren droeg terwijl hij in zijn blootje liep. In dit geval zijn het de be windslieden van WD en CDA die in hun nakie staan. In plaats van met de koningin op het bordes kunnen ze straks misschien beter poseren met Anita Witzier, voor haar tv-programma Blootgewoon. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Cornelleke Blok en Marcel Modde Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice- Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Kitesurfen is wel gevaar lijk. Maar als je weet wat je doet, valt het reuze mee, zegt Martin Kooge (26), eigenaar van kitesurfschool X Watersport in Kamperland. Zijn school ligt aan X Beach: het strandje werd vorig jaar aangewe zen als officiële kitesurfzone. Dins dag staat er geen zuchtje wind, maar normaal gesproken is het een ideale 'spot' voor beginners. „Je kunt altijd staan in het water en er is geen stroming, omdat het in een baai ligt." Kooge kan zich wel voorstellen dat de reddingsbrigade de laatste tijd veel afgedreven kitesurfers heeft moeten redden. „Er is weinig Neem altijd eerst les bij een NKV erkende kitesurfschool. Houd zoveel mogelijk afstand van andere strandbezoekers. Weet hoe veiligheidssystemen werken. Starten en landen van de vlieger bij voorkeur met ervaren partner. Vraag nooit aan onervaren mensen of ze willen helpen met je vlieger. Laat je vlieger op aan de rand van het windraam, dus op '3 of 9 uur'. Bedenk dat een gecrashte vlieger altijd weer kan opstijgen. Als je in het water naar je vlieger gaat, rol dan je lijnen om je 'stok'. Anders raak je verstrikt. Een veiiigheidsmesje is een vereis te. Je kunt hiermee in geval van nood de lijnen doorsnijden. De lijnen van je vlieger kunnen messcherp zijn als ze onder span ning staan. Zorg ervoor dat je lij nen nooit ergens omheen gewik keld zijn. Heb je een lijn om je pols en jouw vlieger vangt wind, dan komt de lijn op spanning. Dit kan tot amputaties leiden. Als je een boardtouw gebruikt, zet dan altijd een helm op. Ga nooit kiten met een aflandige wind of bij kans op windstoten. Ca nooit alleen kitesurfen. Laat iemand weten dat je gaat kite surfen en op welke plek, zo kan er tijdig alarm worden geslagen. www.nederlandsekitesurfvereni- ging.nl wind. Als het maar een béétje waait, wil iedereen het water op. Soms valt je vlieger dan zó naar be neden. Daarom moet je met aflan dige wind nooit gaan kiten." Lessen nemen is noodzakelijk als je begint met kitesurfen, vindt Kooge. Zelf begon hij tien jaar gele den met een beetje 'aanstoeien' in de zee, omdat er toen nauwelijks lessen bestonden. „Ik heb nooit bi zarre situaties meegemaakt, maar natuurlijk was het niet zonder risi- co.Het gevaar zit 'm in mensen die beginnen, zonder dat ze iets we ten. Ze kopen voor tweehonderd euro materiaal op Marktplaats.nl en gaan het water op." Kooge herkent ze meteen. „Ze la ten de vlieger verkeerd op, en vlie gen er zó achteraan. Tijdens de les sen leer je om je vlieger aan de zij kant van je windvenster op te la ten." Het weer levert de meeste ge vaarlijke situaties op. „Beginners zien slecht weer te laat aankomen, en gaan niet op tijd het water af De windkracht kan snel toene men, als het onstuimig is. Je hebt ervaring nodig om dat te zien." Kooge schat dat ongeveer tachtig a negentig procent van de kitesur fers begint met lessen. „Het is ge bruikelijk in de sport. Ervaren mensen adviseren beginnelingen om lessen te nemen nemen. Iede reen kent de risico's." Eén van de eerste dingen die Koo ge zijn cursisten leert, is hoe ze moeten handelen in noodsitua ties. „Je hebt tegen woordig vijf lij nen. Je kan altijd 'safety trekken'. Als je dat doet, valt de vlieger in één keer uit de lucht. De vorm van de vlieger is de laatste jaren veran derd. Je kunt 'm, indien nodig, zó draaien dat 'ie geen wind vangt." Verbetering van de materialen heeft er voor gezorgd dat het kite surfen niet alleen veiliger, maar ook toegankelijker is geworden. „Kitesurfen is nu zo makkelijk dat iedereen het kan. )e hebt er niet veel kracht meer voor nodig. En omdat steeds meer mensen het doen, steken ze ook weer meer an dere mensen aan. Die drukte heeft wel invloed op de veiligheid. Het is drukker op de spots. Al die vlie gers in de lucht schrikken begin ners af Nee, ik vind het niet irri tant. Iedereen moet ergens begin nen. Ik ga gewoon wat verder het water op." Kitesurfen is de snelst groeiende watersport ter wereld. Wereldwijd wordt het aantal kiters geschat op twee honderdduizend. In Nederland zijn zo'n tienduizend mensen ac tief in deze tak. Daarvan zijn er de meer dan tweeduizend lid van de Nederlandse Kitesurf Vereniging (NVK). Het vergroten van de veiligheid geldt als één van de belangrijkste doelstellingen van de vereniging. Want iedereen mag dan in princi pe zo op een kiteboard stappen, maar wie dat doet zonder de risi- door René Schrier MIDDELBURG - De Zeeuwse natuur en het Zeeuwse landschap zijn vol gens het Statenlid Johan Robesin volkomen overwoekerd door ak kerdistels. Hij meldt dat in schrifte lijke vragen aan het college van Ge deputeerde Staten. Het begint een beetje op het zo merse stokpaardje van Robesin te lijken, want ook in augustus vorig jaar stelde hij schriftelijke vragen aan GS over de distelverordening. Sinsdien is de situatie volgens hem alleen maar erger geworden. Dat heeft - schrijft hij - alles te ma ken met het feit dat natuurgebie den worden ontzien in de sinds vorig jaar aangepaste provinciale distelverordening. Robesin: „De akkerdistel is van al le distelsoorten de ergste boosdoe ner. Dit fenomeen is geliefd bij de groene beweging en daarom gaan deweg een vaste factor geworden bij 'natuurontwikkeling'." Hij ver wijst naar een reactie van de Dorpsraad Zoutelande, die vast stelt dat er niets wordt gedaan aan het onderhoud van ruiter- en wan delpaden. Volgens Robesin zal de ze met veel gemeenschapsgeld aan gelegde natuur over enkele jaren volstrekt onbegaanbaar zijn. Robesin wil weten of GS op de hoogte zijn van dit probleem en waarom de situatie alleen maar verergert en het aan handhaving ontbreekt. Bij zijn vragen staat niet wat GS aan de woekerende ak kerdistel denken te gaan doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2