zeeland 119 anders nooit fietst' Vijftien Zeeuwen ereburger van Poolse gemeente Schouwen bouwt centrum voor sportbeoefening 'We hebben de eerste dinsdag van augustus als vast item in de agenda staan. Dat is voor ons ieder jaar de dag van de dorpentocht' ij wel eens gezwommen te zeeleeuwen? Huldiging was grote verrassing woensdag 4 augustus 2010 Deelnemer Rinie van der Loo, Roosendaal door Annemarie Zevenbergen Duitse herder Rossi staat rustig onder een boom te wachten bij stempel post d'Abeele in West-Souburg. Haar baasje Ilona Janse heeft een kar achter de fiets, met een lekker dekentje erin, waar de hond de dorpentocht van Terre des Hommes in aflegt. „Ze is nu acht jaar, dus de hele tocht mee lo pen is te veel." Ilona doet samen met negen andere leden van de Meliskerkse familie Janse mee aan de jaarlijkse tocht. Cecilia (5) vindt 'het stempelen toch het aller leukst'. De Janse's doen al jaren mee. Anita Janse lachend: „We fiet sen als gekken. Maar, zonder gek heid, het is ieder jaar weer een he le mooie tocht." Gisteren trokken er tussen de drie- en vierduizend fietsers op uit voor de 57-kilometer lange tocht over Walcheren. Dit jaar stond de rit in het teken van de verdedi gingswerken die ooit deel uitmaak te van de Atlantikwal, onder de noemer 'Fietsen door de tijd'. Even verderop staat het gezin Stüben uit het Duitse Anger uit te puffen. Vader Hans draait zijn hand niet om voor zo'n stukje fiet sen, hij kwam aan het begin op zijn ligfiets vanaf huis naar het va kantieverblijf in Zoutelande. Dat is 325 kilometer, vijftien uur onder weg. „Ja, toen had ik wel even een dagje nodig om uit te rusten." Hans en zoon Ansgar fietsen voor de tweede keer mee. Moeder Ina en dochter Silja voor het eerst. Ze zijn enthousiast over de tocht; 'we komen langs mooie plaatsen en prachtige weggetjes, wunderschön'. De opbrengst van jaarlijkse fiets tocht, dit jaar de twaalfde editie, gaat naar internationale hulporga nisaties voor kinderen. Dit jaar is een hospitaalschip van Terre des Hommes in Bangladesh het doel. Op de hoek van de Van Doorn Zeeleeuwenshows, vanaf nu bij Deltapark Neeltje Jans! door Esme Soesman laan-Kerkstraat in West-Souburg staat Wilem Verhage (84) uit Zou telande. „Mijn vrouw Jacoba en ik doen al jaren mee, ik heb een handvol van die medailles. Het is leuk dat je elk jaar weer op nieuwe plekjes komt. Zoals dit jaar Lou- werse's Wegeling in Ritthem. Mooi weggetje hoor. We zijn van ochtend om 9.00 uur in Zoutelan de vertrokken en doen het op ons gemakje." En dat allemaal zonder trapondersteuning. De drie Roosendaalse echtparen Bastiaanse, Van der Loo en Gom meren fietsen de tocht ook al ja ren mee. Wim Bastiaanse: „We ko men met de auto en vertrekken dan in Zoutelande. Ieder jaar wor den we toch weer verrast door de mooie plaatsen waar we komen." De zelfgebakken taart van Terre des Hommes gaat op d'Abeele in ieder geval grif van de hand. De va rianten appel, chocolade en kwark geven de fietsers blijkbaar de beno digde kracht in de benen. Ze hadden het niet ver wacht en het was ook écht helemaal niet no dig. „Maar als het ge beurt, dan ben je toch wel trots", verwoorden Teo (69) en Jannie (70) Heikamp uit Zierikzee hun ge voel. Met dertien andere Zeeuwen mogen zij zich sinds kort erebur ger van de-Poolse gemeente Lise- wo noemen. Een cadeau voor de steun die de Stichting Zeeland Helpt Polen al tien jaar lang geeft aan het tehuis voor verstandelijk en lichamelijk gehandicapten in het dorpje Mgoszcz. Nico Goudswaard uit Westkapelle werd tien jaar geleden getipt over de erbarmelijke toestand in dat te huis. „Hij is er gaan kijken en het was verschrikkelijk daar. Hulp was inderdaad hard en hard nodig", blikt terug Teo op het eerste con tact. Nico, nog altijd als onder meer chauffeur voor de stichting in de weer, ging terug. Teo en de rest volgden later. „Inmiddels is dat tehuis helemaal aangekleed. Van voor naar achteren is het daar Holland." De inmiddels overleden Jan Lipowski uit Vlissingen begon in 1980 met de transporten van Zee land naar Polen. „Polen was toen heel arm." Teo (destijds ambulan cechauffeur) stapte er in 1987 in, nadat hij van een collega had ge hoord over het werk van de stich ting. Op 15 oktober 1988 maakte hij zijn eerste reis. Jannie, verpleeg kundige van beroep, haakte me teen in. Al duurde het bij haar nog een aantal jaren voor ze Polen zelf zou bezoeken. Wat haar in al die jaren het meest is bijgebleven is de selectie die er moest worden ge maakt bij het uitdelen van medicij nen aan jeugdige kankerpatiëntjes. „Dan gingen de medicijnen naar het kindje dat waarschijnlijk de meeste overlevingskansen had. Dat heeft me enorm aangegrepen. Ja, het heeft er ook absoluut toe bijgedragen dat ik me hiervoor heb ingezet." Glorieuze momen ten waren er evengoed. Jannie her innert zich de vreugde toen er een partij hoog-laagbedden arriveerde. „Het applaus. Fantastisch. Dat was het mooiste van allemaal." Gaandeweg is de armoede in Polen minder gewor den. Al is het contrast tus sen stad en platteland nog altijd groot, zegt Jannie. „Vooral in de ge zondheidszorg". Wat dat laatste be treft probeert de Zeeuwse stich ting doelgericht te werken, schetst Teo de gang van zaken. Zo hebben zij via contacten van een vriendin met borstkanker protheses kun nen regelen voor borstkankerpa- tiënten in Polen. Maar ook zaken als kleding zijn in Mgoszcz nog al tijd welkom. „Het tehuis is een soort depot geworden. Wat ze zelf niet gebruiken, geven ze weer door." Ooit is hulp van de Stich ting Zeeland Helpt Polen wellicht niet meer nodig. Zou kunnen, denkt ook het Zierikzeese echt paar.. „Maar zolang ze nog spullen nodig hebben en het gaat lekker gaan wij door." Overstappen op een ander goed - wellicht nu zelfs urgenter - doel is geen optie. „We zijn ook weieens voor Roemenië gevraagd, maar dat doen we niet. We bouwen juist eerder af'. Sinds kort met een penning op zak, wat het clubje zeer waardeert. „Toch wel mooi na al die jaren. Dat al dat werk wordt gewaardeerd." De tocht voerde de deelnemers aan de fietstocht ook door het open landschap tusssen Koudekerke en Middel burg. ;:aar stee» e v a .-an op! www.neeltjejans.nl ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland concentreert een aantal sportvoorzieningen. Het sportcomplex Onderdank - dat zo wel sporthal(len) als zwembad om vat - moet het centrale punt voor sport en ontspanning worden. De bedoeling is binnen- en buiten sporten (korfbal, handbal en hock ey) te concentreren pal naast de voetbalvelden van sportpark Den Hogen Blok. Het plan wordt op zijn vroegst in 2013 verwezenlijkt. Clustering heeft als voordeel dat de boel makkelijker te exploiteren is en dat het voorzieningenniveau naar een hoger plan kan worden getrokken. Het feest met Nico Goudswaard uit Westkapelle (rechts). Hij werd tien jaar geleden over het tehuis getipt. Negen Zierikzeeënaren (de echtparen Van Harten, Stoutjesdijk en Van Loon en C. Slagboom), A. Zuidweg uit Oostdijk, het echtpaar De Witte uit Wemeldinge, Jo van Weele uit Oud Sabbinge en Nico Gouds waard en Petra Lous uit Westkapel le zijn tot ereburgers benoemd van de gemeente Lisewo. De huldi ging vond - tot grote verrassing van de meesten - plaats tijdens de jaarlijkse picknick van de plaatselij ke bevolking. De leden van de Stichting Zeeland Helpt Polen on derhouden naast het tehuis voor li chamelijk en verstandelijk gehandi capten in Mgoszcz (goed voor 80 bewoners) ook nog vaste banden met een klooster en het Rode Kruis. Daarnaast worden inciden teel spullen afgeleverd bij zieken huizen, Blijf van mijn Lijfhuizen en dergelijke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 21