buitenland 19 Clintons behandeld als 'royalty' Russische vuurzee niet onder controle Emiraten beperken gebruik blackberry Groei van Chinese industrie stagneert Tanja Nijmeijer overgeplaatst Record: 102 uur achter de toog Gevangenisoproer in België om friet met mayonaise maandag 2 augustus 2010 door onze correspondent Olaf Koens MOSKOU - De Russische autoritei ten zijn er het afgelopen weekein de niet in geslaagd de verwoesten de bosbranden in het land onder controle te krijgen. In het verre oosten van het land hebben de branden zich zelfs uitgebreid. Tien tallen mensen zijn om het leven gekomen, verschillende dorpen zijn van de kaart geveegd en dui zenden mensen zijn dakloos ge worden. Volgens het ministerie van Urgen te Zaken staat er in de verschillen de Russische regio's meer dan 128.000 hectare bos in brand, een oppervlakte niet veel kleiner dan de provincie Utrecht. Naar schat ting gaan nog eens dubbel zoveel taiga- en toendragronden in vlam men op. In veertien regio's heb ben de autoriteiten de noodtoe stand uitgeroepen. Premier Vladi mir Poetin houdt vandaag spoed beraad met de bestuurders van de getroffen regio's. De situatie is het ernstigst op het schiereiland Kamsjatka, tussen de Beringzee en de Zee van Ochotsk. Daar brandde gisteren meer dan 76.000 hectare bosgebied. Ook rond de hoofdstad Moskou lukt het de brandweer niet de circa 130 branden onder controle te krijgen. Volgens minister Sergej Sjojgoe, die de rampenbestrijding coördi neert, staan de brandweerdiensten onder enorme druk. In de omge ving van de stad Nizny Novgorod proberen hulpdiensten met man en macht een brand in de buurt van een kerncentrale om te leiden. In andere delen van het land is het leger ingezet en werken grote groe pen vrijwilligers om de schade zo veel mogelijk te beperken. In de zondagsmis riep de Russi sche Patriarch Kirill gisteren alle or thodox gelovigen op in gebed te gaan voor regen en vroeg hij de au toriteiten de slachtoffers van de bosbranden zo snel mogelijk te hulp te schieten. Rusland gaat al bijna een maand gebukt onder een enorme hitte golf. door onze correspondent Mars van Cunsven BOGOTA - De Nederlandse Farc-guerrillastrijdster Tanja Nijme ijer leeft nog, maar ze zit niet meer bij dezelfde commandant. Dat meldt de Colombiaanse krant El Tiempo gisteren op basis van bronnen dichtbij de Fare. Nijmeijers commandant was Mo no lojoy, een van de belangrijkste mensen binnen de Fare. Deze guer rillabaas wordt op de hielen geze ten door het leger. Met het oog op haar veiligheid is ze overgeplaatst naar commandant Mauricio, net als fojoy lid van het centrale com mando van de Fare. Ze verblijft vol gens El Tiempo nog steeds in Me- ta, ten zuiden van Bogota, waar ook het kampement was waar haar dagboeken werden gevonden. hamme - Een 32-jarige uitbater een café in België heeft 102 uur achter zijn toog gestaan en brak daarmee gistermiddag een wereldrecord. Bart Weyn van café 't Pleintje in Hamme (tussen Antwerpen en Gent) wilde vooral tonen dat een dergelijke stunt zonder drugs kan. De cafébaas overleefde de voorbije vier dagen op energiedrankjes, veel water en weinig (vet) eten. „Ik kon me op den duur niet meer concentreren, ik vergat bestellin gen of wisselgeld", aldus Weyn. Omdat de webcam die alles regis treerde drie uur uitviel en er geen dokter of gerechtsdeurwaarder aanwezig was, haalt hij het Guin ness Book of World Records wel licht niet. De paar bruiloftsgas ten die bereid ble ken met de verzamel de pers te praten, ui teraard alleen ano niem, haastten zich allen te verkla ren hoezeer Chelsea Clinton een onafhankelijke geest is, die haar ei gen plan trekt in het leven. De bruiloft zaterdag met voormalig Goldman Sachs-bankier Mare Me- zvinsky was dan ook haar feest, niet dat van haar beroemde ouders. Oh ja, en natuurlijk ook dat van haar echtgenoot. Of dat werkelijk zo was, maakte voor het dorp Rhinebeck aan de Hudson niet uit. Van de naar schat ting ruim 400 bruiloftsgasten mag het merendeel dan tot de persoon lijke vrienden van het bruidspaar hebben behoord, het bleef de brui loft van het enige kind van Bill en Hillary Clinton en die ging niet on opgemerkt voorbij. Zo werd Rhinebeck in de-opmaat naar de bruiloft door een leger vei ligheidsmensen overspoeld. Er werd een 'no-fly zone' boven het dorp ingesteld en een groot deel van de wegen werd afgesloten op dat de veiligheidsdienst kon con troleren wie Rhinebeck in en uit kwam. Het deed een enkele inwo ner mopperen dat de Clintons als 'royalty' behandeld worden. De meeste Rhinebeckers vonden het echter prachtig. De meeste commotie veroorzaakte Bill Clin ton zelf toen hij onaangekondigd een lokaal restaurant binnenwan delde voor de lunch. Zo trad de dochter van de volgens veel Ameri kanen meest linkse politieke fami lie van het land, in Astor Courts, een historisch landgoed, in het hu welijk. Zondagochtend was alles weer bij het oude in Rhinebeck. Chelsea Clinton en Marc Mezvinsky na de huwelijkssluiting zaterdagavond. Beiden kennen elkaar al sinds hun tie nerjaren. Ze studeerden aan de Stanford Universiteit in Californië. foto Genevieve de Mario/AP dubai - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) zullen vanaf okto ber diensten van blackberry-tele- foons verbieden en blokkeren. Dat schreven diverse media gisteren in het land. De diensten van de tele foon zouden voor de overheid niet controleerbaar zijn en daarom een risico vormen voor de veiligheid. Buurland Saudi-Arabië liet weten later deze maand eveneens een ver bod te zullen instellen. De maatregel zou kunnen voortko men uit vrees dat terroristen het berichtensysteem van de telefoon kunnen gebruiken. Analisten en activisten denken echter dat het verbod een poging is om strengere controle te kunnen uitvoeren op de informatiestroom in die lan den. Internet en andere media worden in Saudi-Arabië en de VAE ook gecensureerd. De maatregel treft andere tele foons niet omdat deze verstuurde gegevens niet automatisch naar het buitenland zenden. Blackber ry's gebruiken een systeem dat ge codeerde berichten verstuurd via de servers van het bedrijf, die zich in het buitenland bevinden. Gebruikers van blackberry zien daarin een voordeel, omdat het meer veiligheid zou bieden. Voor regeringen is het echter moeilijker de toestellen te controleren. PEKING - De groei van de Chinese industrie is op het laagste niveau in bijna anderhalfjaar beland. Dat blijkt uit cijfers die de autoriteiten in Peking gisteren naar buiten heb ben gebracht. De afzwakking van de groei hangt samen met maatre gelen die oververhitting van de economie moeten voorkomen. Anders dan de economieën in het Westen maakt de Chinese econo mie nog steeds een krachtige ex pansie door. Maar de angst bestaat dat het te hard gaat, waardoor de economie opeens hard onderuit kan gaan. De autoriteiten hebben er nu on der meer voor gezorgd dat de kre dieten voor woningverkoop aan banden worden gelegd. Ook is paal en perk gesteld aan investerin gen in fabrieken die voor veel mi lieuverontreiniging zorgen. De maatregelen hebben gewerkt. De index die de groei van de industrie weergeeft, kwam in juli uit op 51,2. Zolang het cijfer boven de vijftig ligt, is sprake van groei. China wordt met de dag belangrij ker voor de wereldeconomie, ze ker nu het in het Westen nog steeds moeizaam gaat met het her stel. Door de hoge werkloosheid en de enorme schuldenlast komt de groei in Europa en Amerika maar moeizaam op gang. HASSELT - Een Belg in de gevange nis van Hasselt heeft een cipier twee weken arbeidsongeschikt ge slagen omdat hij geen mayonaise op zijn frieten kreeg. De frietsaus stond wel op het me nu, maar bleek te ontbreken bij het uitdelen van de patat in de ge vangeniskantine. Meerdere gedeti neerden maakten amok en moes ten door de bewakers tot kalmte worden gemaand. Een 22-jarige ge vangene gaf een cipier echter enke le rake klappen in het gezicht. De gevangenisdirectie heeft de agressieve man zes maanden op in dividueel regime gezet. De rust keerde snel terug in de kantine.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9