81 buitenland Opkomst herdenking valt tegen Einde Griekse staking Alles verpulverd door de modder Greenspan geeft fouten deels toe Te veel chemicaliën gebruikt bij olieramp Miljoenen gevonden in huis drugsbaron Brazilië biedt Iraanse met doodvonnis asiel Vrachtwagen rijdt ravijn in: 20 doden Haider had miljoenen op geheime rekening OVERSTROMINGEN Taliban: regens zijn straf van God Zeker 1100 doden in Pakistan door regens maandag 2 augustus 2010 WASHINGTON Alan Greenspan, voormalige baas van de Amerikaanse centrale ban ken, geeft in de Financial Times toe fouten te hebben gemaakt in de aanloop naar de kredietcrisis. Hij doelt daarmee vooral op het toezicht op de kredietwaardigheid van mensen met wie banken za ken doen. Greenspan blijft echter een rotsvast vertrouwen hebben in het kapitalistisch systeem. WASHINGTON Bij de bestrijding van de olieramp in de Golf van Mexico zijn buiten sporig veel chemicaliën ingezet. De Amerikaanse kustwacht liet toe dat de betrokken oliemaatschappij BP 'excessieve' hoeveelheden oplos middel mocht gebruiken. Dat blijkt uit documenten die door het Ame rikaanse Congres zijn vrijgegeven, meldden Amerikaanse media giste ren. MEXICO-STAD De Mexicaanse autoriteiten heb ben 7 miljoen dollar (5,3 miljoen euro) gevonden in de woning van de doodgeschoten drugsbaron Igna- cio 'Nacho' Coronel. Dat maakte justitie gisteren bekend. De politie vond verder sieraden, wapens, mu nitie en twee handgranaten en au to's. Het leger wist Nacho donder dag te doden. Het is een gevoelige slag voor het Sinaloa-kartel. SAO PAULO Een Iraanse vrouw die in haar va derland wegens overspel ter dood is veroordeeld, kan in Brazilië een nieuw thuis vinden. De Braziliaan se president Lula da Silva bood haar zaterdag asiel aan. Het lot van Mohammadi Ashtiani, dood door steniging, wekte internationale woede, waarna Iran vorige maand de straf introk. Ze kan echter nog steeds opgehangen worden. LUCKNOW Een vrachtwagen met hindoepel grims aan boord is gisteren in een bergachtige regio in het noorden van India een ravijn ingestort. Ze ker twintig mensen kwamen om het leven, zeven personen worden vermist. De pelgrims waren onder weg naar Gangotri, een stadje in de deelstaat Uttrakhand, om water uit de rivier de Ganges te verzamelen voor een hindoeïstisch ritueel. WENEN De in 2008 verongelukte, omstre den rechtse Oostenrijkse politicus Jörg Haider had 45 miljoen euro in het geheim naar belastingparadijs Liechtenstein overgebracht. De her komst van het geld is onbekend. Dat meldde het Oostenrijkse tijd schrift Profil zaterdag op basis van gegevens van onderzoekers uit Oos tenrijk, Duitsland en Liechten stein. ■MMMNKMMMMMffiKHMHMMMMaHHMMNMaMHMMMHNBMMMMIMHRMMMMMMMI door onze correspondent Oene van der Wal DUISBURG - Een groot zwart kruis ligt zaterdagochtend in het mid den van de grasmat. Hoge gele kaarsen branden, een provisorisch altaar, daarnaast twee witte plastic tuinstoeltjes. Het stadion van MSV Duisburg doet even dienst als kerk. De arena moet de krappe binnen stad van Duisburg ontlasten. Op twee grote beeldschermen kan de plechtigheid in de Salvatorkerk worden gevolgd. Daar wordt een oecumenische herdenkingsdienst gehouden voor de slachtoffers van de Love Parade. Zaterdag 24 juli vielen in en rond een tunnel bij het grootschalige dansfeest 21 do den en ruim 500 gewonden. Verschillende hoogwaardigheids bekleders, onder wie bondspresi dent Christian Wulff en kanselier Angela Merkel, zijn onder de 550 genodigden. Lokale autoriteiten la ten zich niet zien.'s Middags trek ken zo'n 1500 mensen zwijgend van het station naar de rampplek. De tunnel is om veiligheidsrede nen afgesloten, maar kleine groep jes mensen mogen naar binnen. Voor mensen die de tragedie heb ben meegemaakt is het voorlopig de laatste dag van collectieve rouw, van erkenning en troost. „Daarom is het voor mij belangrijk om hier te zijn, samen met ande ren", zegt een jonge vrouw uit Es sen in het stadion. Ze had het ge luk dat ze in de mensenmassa de 'goede' kant op werd gedrukt, zegt ze. „Het was vreselijk. Ik heb steeds de behoefte om erover te praten. Dat gaat nu ook zonder meteen in huilen uit te barsten." Ze wil zoveel mogelijk onder de mensen zijn omdat ze anders bang is dat ze dat nooit meer durft. Ran cune koestert ze vooral tegen Love Parade-organisator Rainer Schal- ATHENE - Griekse vrachtwa genchauffeurs hebben besloten hun staking te beëindigen. Dat maakte een vakbondsleider gister avond bekend. Vandaag rijden ze weer. Door de acties waren vooral brand stoffen schaars geworden. De rege ring besloot vrijdag het leger in te zetten om tankstations te bevoor raden. Zaterdag kon in de meeste plaatsen alweer worden getankt. Volgens Athene bedreigde het toe nemende tekort aan brandstof, voedsel en medicijnen de volksge zondheid. De 33.000 vrachtwagenchauffeurs protesteerden sinds vorige week maandag tegen de liberalisering van de transportmarkt. Die geldt als een van de belangrijkste maat regelen waartoe EU en IMF de re gering in Athene hebben gedwon gen in hun hulpplan voor de kwak kelende Griekse economie. De re gering wil het chauffeursberoep in september vrijgeven. Economen verwachten dat het bruto binnen lands product daardoor met 1 pro centpunt per jaar groeit. Het altaar en het kruis gaan verloren in de immense leegte van het voetbalstadion. foto Mark Keppler/AP Ier, eigenaar van Duitslands groot ste fitnessketen. „Ik hoop dat ieder een zijn lidmaatschap opzegt." De kerkdienst wordt strak, volgens moderne televisiewetten afge werkt. Pas tegen het einde is er gro te emotie voelbaar. Dan worden 21 witte kaarsen aangestoken. Na de zegen door bisschop Franz-Josef Overbeck neemt Hannelore Kraft (SPD) het woord. De minister-pre sident van Noordrijn-Westfalen vecht tegen de tranen als ze over de slachtoffers spreekt. Een anek dote over een hulpverleenster die een jongere op de Love Parade wa ter gaf terwijl ze zelf haast niet meer kon, wordt Kraft bijna te veel. Haar rede maakt grote in druk. Kerk en stadion zijn muis stil. Voor het enige Nederlandse slacht offer, Jan Willem van Helsdingen (22), is bij het stadion de Neder landse driekleur opgehangen, tus sen die van Italië en Spanje. De organisatie had gerekend op minstens 10.000, mogelijk 100.000 belangstellenden. Daartoe gaf de emotionele sfeer in de stad alle aanleiding, evenals de verontwaar diging over met name burgemees- ter-Adolf Sauerland (CDU), die tot op heden weigert af te treden. In het stadion, dat plaats biedt aan zo'n 30.000 mensen, blijven de meeste stoeltjes echter onbezet. De buiten opgestelde videowand hoeft niet aan. Volgens de politie zijn er slechts 2500 mensen. Daar door waren ook de meeste van de 700 gereserveerde gratis bussen overbodig. „Ik denk dat Duisburgers voor zich treuren", zegt een medewer ker van het busbedrijf „En ieder een is nu bang om in een massa mensen te belanden." door onze correspondent Harald Doornbos ISLAMABAD - Tijdens de droge pe riode zijn de Kabul- en de Swat-ri- vier niet dieper dan een meter. Na twee dagen van voortdurende en ongekend zware moessonregens zijn het kolkende en dodelijke wa termassa's. Op sommige plekken zijn ze nu tien meter diep en hon derden meters breed. Hele dorpen zijn erin verdwenen. Alles en iedereen die zich niet op tijd uit de voeten kon maken, is meegenomen en verpulverd in de stroom van water, modder, rotsen en bomen. Alleen al rondom de stad Peshawar zijn 700 mensen verdronken. Honderdduizenden stuks vee - koeien, buffels, kame len en geiten - zijn meegesleurd en verdronken. In de Swat-vallei, waar de laatste ja ren zwaar is gevochten, lieten de Taliban weten dat 'deze regens de straf zijn van God voor het niet volgen van zijn wetten'. Achmad Khan, een bewoner van Mingora, de hoofdstad van Swat, heeft geen goed woord over voor die verkla ring. „Die lui heben psychische problemen", zegt hij. Vanuit de hoofdstad Islamabad is het nauwelijks mogelijk het ramp gebied te bereiken. De zesbaans- weg tussen Islamabad en Pesha war is ondergelopen. Er staat een vijftien kilometer lange file. „Ik ben m'n broer kwijt", zegt een vrouw. Haar echtgenoot kijkt boos omhoog, naar de wolken. „Oh, laat het alsjeblieft niet opnieuw gaan regenen", zegt hij. Ook een kleinere weg naar Pesha war is onbegaanbaar, hier zijn bruggen ingestort. Hetzelfde geldt voor de wegen richting de grens met China, in het noorden. Het Pa kistaanse leger heeft 30.000 militai ren ingezet om te helpen bij red dingswerkzaamheden. Een wel haast moedeloze militair nabij het stadje Attock zegt: „We vechten te gen de Taliban, we helpen bij het ruimen van een neergestort vlieg tuig en dan nu deze reusachtige overstroming. Houdt het dan nooit op hier?" PESHAWAR - Het dodental als ge volg van grote overstromingen in Pakistan is gisteren gestegen tot ze ker 1100. Reddingswerkers stellen alles in het werk om 27.000 men sen te helpen die door het water zijn komen vast te zitten. Het is zeer waarschijnlijk dat het doden tal nog verder oploopt als reddings werkers voorheen moeilijk bereik bare gebieden aandoen. De VN schatten dat de overstromingen ze ker een miljoen mensen hebben ge troffen. De Europese Commissie heeft zaterdag 30 miljoen euro uit getrokken voor hulp aan Pakistan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8