Grenzen verleggen met Koperen handjes inleveren om je eigen hand 2 Museumschatten maandag 2 augustus 2010 Wie van actie houdt, kan in Zeeland zijn lol op. Abseilen, parachutespringen, kitesurfen, kajakken... Je kunt het zo gek niet bedenken, of het kan. Als je over een beetje conditie en over een prima functionerend lichaam beschikt. Maar wat als je als jongvolwassene elke dag weer tegen de nadelen van een lichamelijke handicap stuit? Je wil wel, maar je kan niet. Denk je. Maar dat hoeft niet. Neem Wijnand Zwemer (24) uit Vlissingen, die op de Brouwersdam in een blokart zijn grenzen verlegde. door Kris Derks razendsnel over het strand te racen. Is dit wel een sport voor rolstoelers? Aan de voorwaarden voldoet de jonge Vlis- singer in ieder geval wel: Wijnand houdt van snelheid, avontuur en verlegt graag zijn grenzen. Al voordat hij achttien was droomde hij ervan om zeifin een snelle au to te kunnen rijden. Aan het eind van dit jaar gaat dat ook eindelijk gebeuren. „Dan krijg ik les in een speciaal aangepaste auto, met het gas en de rem aan het stuur", ver telt hij trots. Waar zit de rem op een blokart dan? „Op een blokart zit geen rem", vertelt instruc teur Martijn Lakamp. „Je remt door tegen de wind in te rijden." Hij legt kort uit hoe Wijnand heeft: niet aan zijn ouders verteld dat hij gaat blokarten. „Dan zouden ze met een heel ongerust zijn, want het brengt zeker risico's met zich mee." Vooral voor Wijnand. Zijn zogenaamde 'open rug' is een struikelblok als hij actieve dingen wil ondernemen. „Als ik hard val heb ik echt een probleem, want mijn rug is heel zwak", legt hij uit. Wijnand is tot zijn middel verlamd en zit al zijn hele leven in een rolstoel. Toch durft hij het aan om zo met een in een blokart te stappen en door Tim Hamelink Als je in Veere aankomt, word je di rect gevangen door de romantische allure van de kades en de gevels. Onder de prachtige toren van het oude stadhuis bevindt zich Stadhuismuseum De Vierschaar. In de oude zalen van het stad huis hangen veel schilderijen uit vervlogen tijden en staan verscheidene vitrines met rekwisieten. De 'koperen handjes' zijn hier van een voorbeeld. „Als je wat stal, werd je hand afgekapt. Die straf kon je afkopen door een hand van koper in te leveren", vertelt museumarchivaris Peter Blom. Het absolute pronkstuk van het Stadhuis museum is de vergulde zilveren beker uit 1551, die Maximiliaan van Bourgondië (1514-1558) aan de stad Veere schonk. Het is aan de minister van Binnenlandse Zaken te danken dat de beker nog steeds in Veere staat Die voorkwam dat de gemeente Veere de beker verkocht om uit geldnood te komen! De beker wordt tegenwoordig nog gebruikt voor plechtigheden waarbij het koningshuis betrokken is. Koningin Beatrix, die zich markiezin van Veere mag noemen, dronk er in 2005 nog een Bourgondische wijn uit. Opmerkelijk is ook de gevonden wind- haan die vol met kogelgaten zit, volgens Blom als gevolg van een dronkemansactie. Het is echter ook mogelijk dat er op de windhaan is geschoten om hem draaiende te houden. Op de bovenverdieping is er de mogelijkheid om te trouwen. Want wie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74