sport 123 mis omdat hij te lief is Marathonlopers overleven de hitte Gesink kan hoofd na drie drukke Tourweken op tijd weer leegmaken Peter Verlooy geeft Oranje een zeven 'Ik weet ook niet wat er aan de hand is. Ik heb het verkloot Dit was echt waardeloos' maandag 2 augustus 2010 Erik Cadée door Wilko Voordouw Barcelona - Acht jaar geleden, bij het EK outdoor in München, ein digde de toen twintigjarige Arn- oud Okken op de 800 meter als vijfde. Zaterdag, in de finale in het Estadi Olimpic in Barcelona greep Okken weer naast een medaille. Met zijn tijd van 1.47,31 werd hij vierde. De Pool Marcin Lewan- dowsky won in 1.47,07. „Ik had een beuk moeten geven", aldus Okken. Direct na de race liep de man die op de 'meest lullige plek' eindigde naar al zijn tegenstanders, gaf ze een vriendelijke accolade. Ja, óók de man die hij in de wedstrijd ei genlijk een beuk had moeten ge ven, de Pool Adam Kszcot, had recht op een felicitatie van de 28-ja- rige medicijnenstudent uit Arn hem. Hij keek nog even naar het publiek, maakte een gelaten ge baar. Daarop liep hij van de baan afj balend, want „ik had hier na tuurlijk een medaille moeten heb ben. Eén klein moment van con centratieverlies maakt dat ik hier geen medaille pak." Het moment waar de 8oo-meterlo- per het over heeft, speelde zich af op ongeveer 200 meter van de fi nish. „Ik raakte ingesloten, ener zijds was er een van de Spanjaar den, anderzijds die Pool die ineens opkwam. Daardoor kon ik geen kant meer op en moest ik inhou den." Of een beuk geven. „Ik dacht één moment dat ik een tikje moest uitdelen, maar toen was het al te laat en had ik mijn positie in het veld verloren, had ik minder snel heid en was het voor mij bekeken, ook al had ik zeker de snelste laat ste honderd meter van iedereen", analyseert hij koeltjes. De voormalige Europees kam pioen indoor had zo graag weer eens laten zien dat hij nog altijd meetelt in het geweld op de mid denafstand. Hij wilde ruim drie jaar van blessureleed, trainerswis sels en het aanleren van nieuwe trainingsmethodes bekronen met een plak. Het mocht niet zo zijn. „Omdat ik één moment iets te lief ben sta ik naast het podium. Ik voelde me vandaag zo sterk. Ik liep bijna de ideale race, maak slechts één foutje." Direct staat ook de filosoof Okken op. „Ach, er zijn sporten waar al leen de winnaar meetelt, hier zijn tenminste nog drie ereplaatsen. Misschien moeten we bij de atle tiek ook twee bronzen medailles in voeren, zoals bij het judo", grijnst hij. Okken is nog niet klaar met zijn sport. Hij wil zeker door tot en met de Spelen van 2012 in Londen. Daar meedoen voor de medailles, zo geeft Okken aan. De atleet nam nog nooit deel aan het hoogste dat een atleet kan bereiken. De komen de twee jaar krijgt de studie medi cijnen dan ook ietsje minder priori teit. „Ik doe mijn masters. Ik mag daar vijf jaar over doen, anderen voltooien dat in drie jaar. In de ko mende twee jaar zal ik ieder jaar vier maanden studeren. De rest van mijn tijd gaat naar de sport. Na de Spelen van Londen ga ik me helemaal richten op mijn studie." barcelona - Minutieus legden de Nederlandse marathonlopers hun weg af naar de strijd om de Eu ropese titel. Aan alles was gedacht om in de hitte van Barcelona het succes van vier jaar geleden in Go thenburg - brons in het landen- klassement - te herhalen. De vijf Nederlandse lopers haalden gister ochtend ook allemaal de streep, maar de beloning voor alle ontbe ringen bleef uit. De ploeg eindigde als vierde in het landenklasse- ment. „Dat is balen", zei Rens Dekkers, die verrassend de beste Nederlan- der was op de dertiende plaats. Op ruime afstand van de Zwitser se Europees kampioen Viktor Röthlin (2.15.31). De Nederlanders hadden gekozen voor een uiterst voorzichtige aan pak. Hugo van den Broek en Rens Dekkers startten heel rustig. Pa trick Stitzinger, die zijn tweede marathon liep, ging vlotter weg. Halverwege moest hij dat bekopen met krampaanvallen. Hij moest stoppen, ging op de weg liggen en een fysiotherapeut hielp hem weer op gang. Ronald Schröer kreeg te maken met buikkramp. Drinken was het toverwoord. Maar er viel eigenlijk niet tegen de omstandigheden op te drinken. De Nederlanders hielden vol, zo als de Spanjaarden, de Russen en de Italianen. Die landen hielden Nederland uiteindelijk buiten de medailles met de tijden van hun beste drie lopers. „Het was toch nog anders en erger dan we hadden gedacht", zei bondscoach Gerard van Lent over de extreme omstandigheden. „Rens is boven zichzelf uitgeste gen. Koen is misschien onderweg wat te enthousiast geweest." door Edward Swier san sebastian - Wie naar de Tour de France is geweest, valt traditie getrouw in een gat. De spanning gaat van de spieren, de doelen zijn weg, de vermoeidheid krijgt vat op de benen én het hoofd. Het is dan ook slechts weinig Tourren ners gegeven ook in de Clasica San Sebastian nog te excelleren. Ro bert Gesink lukte het, zonder daar overigens écht voor beloond te worden. Gesink moest het zaterdagmiddag in Baskenland doen met de com plimenten. Van de Rabo-ploeglei- ding, die gezien had hoe de Achter hoeker naarmate de wedstrijd vor derde steeds beter werd. Van de concurrentie, die in zijn wiel zat te puffen op de Jaizkibel. Van de tv-kijker, die voortdurend het pezi ge lijf van de jonge Nederlander in beeld kreeg. Jagend op een drietal koplopers, die uiteindelijk de éch te prijzen zouden verdelen. En Ge sink zelf? Die werd uiteindelijk ze vende. Zuchtte slechts dat hij „op het eind écht goed was." Een handjevol coureurs dat zich ook in de Ronde van Frankrijk van voren getoond had, greep de eerste eendagsklassieker van de tweede seizoenshelft aan om zich nog maar eens te tonen. Andy Schleck, de nummer twee van de Tour, kon het niet. Hij stapte af Drie anderen hadden meer drijfve ren. En lieten op de Jaizkibel, tradi tiegetrouw de scherprechter, geen onduidelijkheid bestaan wie er écht het sterkst waren. Alexandre Vinokourov, Carlos Sastre en Luis Léon Sanchez konden het nog wel een keer opbrengen de spieren te testen, het moeie hoofd te pijni gen. door Wilko Voordouw barcelona - Met twee medailles en zeven echte finaleplaatsen heeft de Nederlandse atletiekploeg het Europees kampioenschap afge sloten. Er zijn atleten vierkant door het ijs gezakt (bijvoorbeeld hoogspringer Martijn Nuijens) en twee wereldtoppers (Yvonne Hak en Eelco Sintnicolaas) stonden op. Met de twee plakken en zeven top-8 plaatsen is voor technisch di recteur Peter Verlooy het toernooi geslaagd. „Ik geef het een zeven." Een EK is iets anders dan een wed strijd van het Nederlandse baancir- cuit. Tot die harde ontdekking kwam een deel van de grootste at letiekploeg van 36 atleten die Ne derland ooit naar een Europees kampioenschap stuurde. Enkelen stegen boven de middelmaat uit. Het gaat niet toevallig om atleten die zeer professioneel met hun vak omgaan. Hak maakte de hoge verwachtingen meer dan waar. Met een persoonlijk record, een soevereine race én zilver toonde ze op het moment dat het er toe deed te kunnen pieken. Ook Sint nicolaas presteerde toen het moest. En dat blijkt moeilijk. Want tegen over deze twee juweeltjes staan ge noeg atleten die soms opzichtig kopje onder gingen. Polsstokhoog- springster Denise Groot (persoon lijk record 4,35 meter) sloeg de aan- vangshoogte van 3,95 meter over en faalde drie keer op 4,05 meter. In de boeken van het EK staat ach ter haar naam het hatelijke NM, niet gemeten. Susan Kuijken wilde revanche nemen voor haar misluk te WK in Berlijn. Maar wederom was ze niet goed genoeg op de 1500 meter. De estafetteploeg 4x100 meter werd veertiende: gie chelend kwamen de vrouwen door de mixed zone, waar het schaamrood op de kaken had moe ten staan. Groentje Niels Verwer werd 27e en laatste op de 1500 me ter in een tijd van 3.52,67 minuten, waar hij anderhalve week eerder 3.40,08 minuten had gelopen. Met die tijd zou de economiestudent zich moeiteloos voor de finale heb- ben geplaatst. Pieken op het ver keerde moment, heet zoiets. Van het groepje atleten, dat te elf der ure nog aan de ploeg was toe gevoegd voldeed alleen de 4x400 meter-estafetteploeg met een niet verwachte finaleplaats. Hoogsprin ger Martijn Nuijens zal heel snel moeten bewijzen dat zijn vijfde plaats op het WK in Berlijn geen toevalstreffer was. Zoals hij in Bar celona optrad was een WK-finalist onwaardig. Hilda Kibet werd vier de op de 10.000 meter. Op zich een goed resultaat maar de gebo ren Keniaanse is gewoon beter op de weg dan op de baan. Wie op een Europees kampioen schap de finale van zijn of haar on derdeel haalt, heeft het op zich goed gedaan. Kogelstootster Melis- sa Boekelman blijft echter een be lofte. Marcel van der Westen liep in Barcelona zijn beste seizoenstijd en werd zevende op de 110 meter horden. Arnoud Okken strandde net als Kibet en de marathonploeg aan de voet van het podium. EK-debutante Monique Jansen be haalde een prima negende plaats bij het discuswerpen. Erik Cadée mocht gisteravond ook voor het eerst proeven aan het zoet van een finale in een groot titeltoernooi. Dat werd voor hem een bittere er varing. Bram Som, Gregory Sedoc en Jolanda Keizer - een topper op de zevenkamp - hadden te kam pen met pech en ziekte. Robert Lathouwers blameerde zich op de 800 meter, excuseerde zich netjes en revancheerde zich bij de 4x400 meter-estafette. Volgens technisch directeur Peter Verlooy van de Atletiekunie zullen er, nu de route richting de Olympi sche Spelen van 2012 halverwege is, scherpere keuzes gemaakt wor den. „In september evalueren we dit seizoen en dan kijken we hoe we de sporters met het hoogste olympische potentieel nog beter kunnen steunen." Hij wilde zijn jonge talenten als Groot en Verwer niet afvallen. „We moeten ze even in de luwte laten. Over vier jaar kunnen we wat hen betreft de balans opma ken." In de straten van San Sebastian troefde Sanchez, de man die waar schijnlijk naar Rabobank gaat, Vi no en Sastre af. Het groepje met Gesink, die er hard aan trok, had op de top van de Jaizkibel nog maar op 22 tellen achterstand, maar moest uiteinde lijk op 37-tellen achterstand sprin ten om de overige ereplaatsen. Ge sink werd zevende. Loon naar wer ken was uitgebleven, niettemin kon de Nederlander tevreden zijn. Het lichaam, na drie zware Tour weken en een weekje in de crite- riumgekte, had hem verrast. „Ik was moe. Ik voelde me 's morgens niet goed en de eerste keer op de Jaizkibel zelfs slecht. Ik heb nog ge zegd dat er maar voor Garate moest worden gereden. En ook in het begin van de tweede klim was het niet veel, ik wilde naar de zij kant sturen en ermee stoppen. Be Luis Leon Sanchez spurt naar de winst in San Sebastian. Alexandre Vino kourov (links).komt net tekort. foto Juan Herrero/EPA kijk het maar, kwam in me op." Het verbaasde de ploegleiding, bij monde van Jan Boven, niets. Ren ners die een zware Tour achter de rug hebben, zitten mentaal tegen het randje aan. Wist Boven. Zich nog eens ertoe zetten, is razend moeilijk. Gesink zette echter door. En vond de juiste spirit en spier spanning. „Het ging op een gege ven moment vanzelf. Ik zat met renners waar ik in de Tour de gelij ke van was, of beter. Wilde me nu ook nog één keer laten zien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 57