41 binnenland Cohen loodst PvdA oppositie in Nederlandse toerist 'Meer toeristen dankzij erfgoed Amsterdam' TOÖS Acht gewonden bij verkeersongeluk Noodlanding vliegtuig na motorproblemen Reddingsboot uitgebrand Man zonder rijbewijs rijdt 210 km per uur Ontvoering mislukt door autopecht Homo's met beperking varen mee DEFORMATIE DAG 52 PAUL KUSTERS De formatie is een nieuwe fase ingegaan nu een minderheidskabinet een optie lijkt. CDA'ers zijn echter niet onverdeeld enthousiast. De PvdA staat voorlopig buitenspel. Toerist heeft meer problemen onderweg maandag 2 augustus 2010 STADSKANAAL Bij een verkeersongeluk in de buurt van Stadskanaal zijn gister middag acht personen gewond ge raakt en naar een ziekenhuis ge bracht. Eén kind raakte zwaarge wond. Een bestelbusje knalde op een personenwagen die op een kruising linksaf wilde slaan. De ze ven inzittenden van de personen auto en de passagier in het bestel busje raakten gewond. LOMM Het ongeval met een sportvlieg tuigje in Lomm (Limburg), waarbij zaterdag de twee inzittenden ge wond raakten, is veroorzaakt door motorproblemen. Tijdens een doorstartpoging raakte een van de vleugels een hek, zo maakte de poli tie gisteren bekend. Daarop moest het toestel een harde noodlanding maken in een weiland aan de Maas. MEDEMBLIK De enige reddingsboot van Medem- blik is gisteren uitgebrand. De poli tie maakte bekend dat vijf mannen in de leeftijd van 17 tot en met 21 jaar uit Zwaagdijk zijn aangehou den op verdenking van brandstich ting. De boot van de reddingsbriga de lag onder een brug en ging volle dig in vlammen op. Een getuige had een groepje mensen zien weg lopen en tipte de politie. ABCOUDE De politie heeft zaterdag bij Ab coude een 26-jarige Amsterdam mer aangehouden die met 210 kilo meter per uur op de A2 reed. Dat is ruim twee keer te hard. De man beschikte niet over een rij bewijs, dat was in april afgenomen toen hij op de A4 betrapt werd op een snelheidsovertreding. De poli tie heeft nu zijn auto in beslag ge nomen. DIEMEN In Diemen is zaterdagavond een ontvoering mislukt, omdat de da ders hun busje niet aan de praat kregen. De politie heeft een van de twee verdachten, een 39-jarige man, kunnen aanhouden. De twee de verdachte is ontkomen. Het slachtoffer zat al in het busje toen het voertuig weigerde te starten. Buurtbewoners waarschuwden de politie, die de man wist te redden. AMSTERDAM Homoseksuelen met een verstande lijke beperking varen zaterdag mee met de Gay Pride. De twee boten zijn van Café Oké van COC Amster dam en de Amsterdamse zorginstel ling Cordaan. Het is voor het eerst dat verstandelijk beperkten zo pro minent meevaren met de botenpa- rade door de hoofdstedelijke grach ten, maakte de homobelangenorga nisatie zaterdag bekend. AMSTERDAM - Amsterdam kan zich opmaken voor de komst van meer toeristen die zich interesseren in de cultuur en architectuur. Dit zei een woordvoerster van het Amster dam Toerisme Congres Bureau gisteren nadat bekend was gewor den dat de zeventiende-eeuwse grachtengordel door de Unesco op de lijst van werelderfgoed is ge plaatst. De Vereniging Vrienden van de Amsterdamse Binnenstad is trots op de Unesco-aanwijzing. De Unesco heeft nog zeven cultu rele monumenten op de werelderf- goedlijst geplaatst. De nieuwe rno- numenten zijn het atol Bikini in Micronesië, het Turaif-district in Saudi-Arabië, de strafkolonies in Australië, de astronomische obser- vatieplek Jantar Mantar in India, een altaar in Ardabil in Iran, de Iraanse bazaar Tabriz en de histori sche dorpen Hahoe en Yangdong in Zuid-Korea. De natuurgebieden die op de lijst zijn geplaatst zijn het oceaanreservaat Papahanaumo- kuakea in Hawaï en de centrale hooglanden van Sri Lanka. Met de ze negen vermeldingen staan nu 899 monumenten op de werelderf- goedlijst van Unesco. De PvdA is aan de verliezen de hand in de formatiebe sprekingen. De kans is aanzienlijk dat de partij de komende vier jaar politiek buitenspel staat. Hij gaf er de mooiste baan voor op die hij heeft gehad, het burge meesterschap van Am sterdam. Maar de beloning zou er naar zijn: Job Cohen gokte op het premierschap van Nederland. Voorlopig staat hij met lege han den. De PvdA-leider dreigt, als de onderhandelingen van WD, CDA en PW voor een rechts minder heidskabinet slagen, naar de oppo sitiebankjes verdreven te worden. En die rol lijkt hem niet op het lijf geschreven. Vandaag zal Cohen nog een plei dooi houden bij informateur Ruud Lubbers om het drieman schap Mark Rutte (WD), Maxime Verhagen (CDA) en Geert Wilders (PW) af te houden van besprekin gen voor de vorming van een rechts kabinet. Volgens Cohen heeft Nederland in deze moeilijke tijden behoefte aan een stabiel meerderheidskabinet. Maar zijn betoog zal geen gehoor vinden: nu een meerderheid in de Tweede Kamer voorstander is van zo'n rechtse coalitie, is de kans mi nimaal dat Lubbers of de koningin dit tegenhoudt. En dus vist Cohen achter het net. Het optreden van de PvdA-leider versterkt het beeld dat hij de regie niet in handen heeft. Sinds het ver trek van Wouter Bos dit voorjaar heeft hij de belofte om als toekom stig 'staatsman' zijn stempel te kunnen drukken op de Haagse po- door Sandra Donker Job Cohen foto ANP litiek niet ingelost. Na een rommelige en warrige cam pagne, waarbij het verkiezingspro gramma van de sociaal-democra ten zelfs enkele malen werd aange past, verloor Cohen nipt de verkie zingen van de WD. Maar de hoop op regeringsdeelname was toen nog niet vervlogen. De rekenmeesters van de PvdA konden op 9 juni meteen inzien dat er slechts twee kansrijke moge lijkheden bestonden om toch in het kabinet te komen: samenwer king met de WD of met het CDA. De verkiezingsuitslag maakte een links kabinet van PvdA, SP, Groen- Links, D66 en Christenunie onmo gelijk. Vanaf dat moment had Cohens tactiek er op gericht moeten zijn om met de liberalen of de chris ten-democraten zaken te doen. De Paars-Plus variant van WD, Pv dA, GroenLinks en D66, het droomkabinet van de laatste drie partijen, kwam nog het dichtst in de buurt. Hoewel de verhoudingen uitste kend waren, liepen de gesprekken al na een week stuk op de bezuini gingen. Opvallend genoeg was het niet alleen Rutte die afhaakte, ook Cohen zei onvoldoende mogelijk heden te zien. Daarmee werd de eerste deur definitief dichtgetrok ken. Bleef over de samenwerking met het CDA. Maar ook die tweede deur gooide Cohen dicht: hij vond dat Verhagen eerst maar met Rut te en Wilders rond de tafel moest gaan zitten. De uitkomst daarvan is bekend, maar de vraag is of Co- hen het ook voorzien heeft. Zijn kritiek op die gang van zaken komt in ieder geval te laat. Van zijn politieke behendigheid, die Cohen als staatssecretaris van Justitie destijds door menig poli tiek mijnenveld leidde, valt nu niets te bespeuren. De complimen ten die hij en zijn partij de laatste week wél ontvingen, waren er ook naar: één was afkomstig van de ta- liban, die de PvdA hartelijk be dankte met het besluit om uit Af ghanistan te willen vertrekken. De ander kwam zaterdag van aartsvij and Geert Wilders, via Twitter: 'Echt ontzettend bedankt Job! Om dat jij een middenkabinet blok keerde, kan nu een rechtse politie ke samenwerking ontstaan! Gewel dig gedaan!' De oud-burgemeester gaat zware tijden tegemoet. DEN HAAG - Nederlanders op vakan tie hebben veel meer problemen met hun auto dan vorig jaar. Bij de alarmcentrale SOS International ko men 10 procent meer meldingen binnen van mensen die onderweg panne hebben. Er is een toename van 25 procent van het aantal auto schadegevallen en een stijging van 35 procent van het aantal gebroken ruiten. „Wegen lijden onder hitte, zeker in combinatie met de strenge winter", zegt een woordvoerder. „Hierdoor kan steenslag ontstaan." Zwarte Zaterdag heeft afgelopen weekeinde niet tot extra proble men geleid, meldt de ANWB. Op de drukste dag van het jaar stond er op het hoogtepunt 650 kilome ter file, ruim tweehonderd kilome ter minder dan vorig jaar. door Jan ter Harmsel DEN HAAG - Veel mensen gaan op vakantie met het gevoel dat alles voorspoedig zal verlopen. Maar dat is vaak niet het geval. Zo kreeg Marije in India een voedselvergifti ging. „En toen begon het", schrijft ze op haar weblog. „Daar zit je dan, in een dorpje totaal afgeslo ten van de wereld en met een gat in de grond dat voor wc moet doorgaan." Ze vermoedt dat ze iets verkeerds gegeten had. Gelukkig voor haar kon ze na een paar da gen rust de reis hervatten. Voedselvergiftiging is een veelge hoorde klacht bij de alarmcentrale van SOS International. Diarree als gevolg van maag- en darmproble men is klacht nummer een. De in ternationale hulplijn vindt het be langrijk dat mensen zich bewust worden van dit probleem. „Het komt grotendeels door de kwali teit van het eten dat mensen krij gen voorgeschoteld", zegt een woordvoerder. Ook in mediterrane landen komt de klacht vaak voor. Vakantiegan gers die medische vragen hebben of die problemen hebben met bij voorbeeld hun hotel vertoeven voornamelijk in het Middellandse Zeegebied. Bijna een kwart van de ze meldingen komt uit Turkije. De SOS alarmcentrale merkt ook dat er dit jaar veel meer klachten over autopech binnenkomen dan een jaar geleden. Een woordvoer- ONTVOERINS MISLUKT taOOR AUTOPECH -TOOS EM HENK. NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4