zeeland 13 'Weet je, eigenlijk zijn we allemaal hetzelfde' Laura's reis begint woensdag Zeeuwse CDA-prominenten niet blij met minderheidskabinet Hotels, pensions en campings zitten bijna vol I maandag 2 augustus 2010 Deelnemers aan het Youth Forum spelen een potje tafelvoetbal in de kantine van de marinekazerne in Vlissingen. door Cornelleke Blok D e marinekazerne in Vlissingen is de we reld in het klein. Bijna twee weken lang bivakkeren er zo'n 250 jongeren uit meer dan veertig landen. Ze zijn in Zeeland vanwege het Youth Forum, een jaarlijks internationaal debatevene ment. De kantine van de kazerne is zater dagavond net een huiskamer. Op de fauteuils zitten jongeren met hun laptops op schoot, bijna alle maal hebben ze de vriendensite Facebook open staan. Anderen spe len een spelletje tafelvoetbal of een potje kaart. De lege flesjes bier op de bar wijzen erop dat het de afgelopen avonden al net zo gezel lig is geweest. Buiten roken Martin en Kaspar uit Estland de waterpijp met Tom ('ja, in mijn land is dat een meisjes naam') uit Israël en Ivan uit Mace donië. „Wij in het Midden-Oosten zijn gewend om waterpijp te ro ken. Ik wilde dat hier niet mis sen", zegt Tom. „We mochtend er eentje lenen van iemand uit de buurt. Er zit melk, citroen en wa ter in. Wat we hier 's avonds doen? Nou, dit dus. We zitten een beetje. We kaarten, hebben het over eikaars cultuur of we leren woordjes uit eikaars taal." Ze lacht. „Ik kan al 'cheers' zeggen in het Macedonisch." Niet iedereen is vrij, want zondag staan er weer debatten op het pro gramma. Valdone uit Litouwen en Elena uit Macedonië zich met ge concentreerde gezichten over een kladblok, dat vol met aantekenin- foto's Ruben Oreel gen staat. Hun teamgenote uit Ka- zachstan zoekt naar informatie op internet. „We willen per se win nen", zegt Valdone vastberaden. „Ik heb er zin in! Ik wil bewijzen dat ik een goede debater ben, en het publiek overtuigen, zodat ze in onze ideeën geloven." Het debat gaat over de toekomst van dunbevolkte regio's. Valdone: „Ons idee is om meer te investe ren in onderwijs, zodat het aan trekkelijker wordt voor mensen om in die gebieden te wonen." Samenwerken met mensen uit ver schillende culturen gaat niet altijd van een leien dakje, geven de mei den toe. Elena: „We hebben ande re ideeën over hoe je problemen in dunbevolkte gebieden moet op lossen." Valdone: „Maar onze coach laat ons. inzien dat niet al leen je eigen ideeën goed zijn." Jeong en Susanna uit de Verenigde Staten slenteren hand in hand over het terrein. „Het is heel cool om hier te zijn", zegt Jeong. „Ik heb mensen uit Uganda en Bosnië ontmoet! Dat zijn landen waar ik eerst alleen van gehoord had. Je ziet dat mensen uit andere cultu ren andere waarden hebben. Die jongen uit Bosnië, bijvoorbeeld, is moslim. Hij eet geen vlees." Susanna: „Je merkt ook dat men sen vooroordelen hebben over Amerikanen. Dat we anderen niet respecteren, en dat we arrogant zijn. Maar weet je, als je buiten de debatten om leuke dingen met el kaar doet, kom je er achter dat we eigenlijk allemaal hetzelfde zijn." De finales van het Youth Forum zijn morgen in de Hogeschool Zeeland, om 14.30 uur en 16.30 uur. door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Laura Dekker begint aanstaande woensdagochtend om negen uur aan haar zeilreis rond de wereld. Het veertienjarige meisje vertrekt met haar boot Guppy van uit de jachthaven Den Osse, bij Brouwershaven. Laura's vader Dick reist tot Portu gal mee, om de laatste dingen aan de boot te verbeteren en in orde te maken. Dick Dekker laat weten dat ze nog wachten op een onderdeel van de boot. „We wilden eigenlijk eerder vertrekken, maar het onder deel komt pas dinsdag binnen. Ach, die paar dagen maken nu ook niet meer uit." Wanneer Laura vanuit Portugal écht aan haar soloreis begint, weet ze nog niet, zo scheef ze zaterdag op haar weblog. Ze meldt wel dat haar schoolboeken er helemaal klaar voor zijn. De rechter in Mid delburg besloot afgelopen dinsdag dat Laura niet meer onder toezicht staat van Jeugdzorg. Ze kan daarom nu beginnen aan haar poging om als jongste solozeiler ooit de wereld rond te reizen. i Kijk voor het dossier over Laura op www.pzc.nl/lauradekker J) Laura's weblog: www.lauradekker.nl MIDDELBURG - De stroom van toe risten naar Zeeland bereikte in het afgelopen weekend zijn top. Bijna alle hotels, campings en pensions in de provincie zitten vol, zegt Car- la Schönknecht, directeur van de Stichting Promotie en Marketing Zeeland Delta. „Het is heerlijk druk. Iedereen heeft vakantie in het zuiden van het land, nu ook de bouwvak be gonnen is. Veel mensen die al lang van te voren gereserveerd hadden, zijn dit weekend gearriveerd, maar er zijn ook nog veel mensen op de bonnefooi gekomen. Aan de kust zit alles vol, en de medewerkers van de VW's hebben ook veel mensen doorgestuurd naar het achterland. De bezetting is 90 tot 95 procent." Veel mensen komen voor korte tijd. „Dus morgen kun nen er weer gaatjes zijn." door Cornelleke Blok MIDDELBURG - CDA-prominenten in Zeeland zijn niet gelukkig met de voorgenomen onderhandelin gen over een minderheidskabinet tussen WD en CDA. Ze zetten vooral vraagtekens bij de samen werking met de PW. „Zo'n kabinet zou mijn voorkeur niet hebben", zegt CDA-gedepu- teerde Kees van Beveren. „De PW kan op deze manier een heleboel voor elkaar krijgen, zonder ergens verantwoordelijkheid voor te ne men. Het CDA is aan handen en voeten gebonden, omdat de partij afhankelijk is van de steun van de PW. Met een minderheidskabinet neem je risico's, omdat je per on derwerp een meerderheid moet zoeken. Ik zou het nog eens over links proberen. Ik weet dat dat las tig ligt, maar het zou meer recht doen aan de verkiezingsuitslag. Het CDA is toch gehalveerd." Volgens Wybe de Graaf, voorzitter van het CDA Zeeland, zijn er wei nig andere opties. „Ik sta niet te jui chen, maar we moeten realistisch zijn. Welke andere mogelijkheden zijn er? Ik had liever een middenka binet gehad, maar dat is geblok keerd door de PvdA. De formatie is 'a hell of a job' Gegeven de situatie vind ik dat we deze kans moeten benutten." Oud-gedeputeerde en huidig dijk graaf Toine Poppelaars: „Dit is se cond best, want een minderheidska binet doet niet helemaal recht aan de verkiezingsuitslag. Maar voor mij staat voorop dat het land be stuurd moet worden. Als het niet anders kan, dan met deze coalitie. Ik ben wel blij met de WD, want die zijn voor het voortbestaan van de waterschappen." Lous Coppoolse, oud-gedeputeer de en oud-voorzitter van het CDA Zeeland, vindt een minderheidska binet 'weinig geloofwaardig'. „Ik heb er niet veel vertrouwen in dat het stand houdt. Voor gedoogsteun is vertrouwen nodig. Je moet op el kaar kunnen bouwen. Ik denk dat het beleid van de PW en het CDA moeilijk bij elkaar te brengen zijn. De PW heeft op sociaal-econo misch gebied conservatieve stand punten, terwijl CDA en WD toe komstgericht zijn. En, de islamhou- ding van de PW staat haaks op de ideeën van het CDA. Het CDA is straks voortdurend afhankelijk van de PVV. Dat zal binnen de partij grote spanningen opleveren." f Zie voor reacties: aK www.pzc.nl/minderheidskabinet jout'n 'orum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3