141 zeeland REM»)KHHRQ 'Ossaarts geschenk' Kunst met batterijtje zeeland in de vorige eeuw WORKSHOP Christiaan Zwanikken exposeert bewegende beelden in Oe Bewaerschole Nadruk op concerten bij Lokerse Feesten maandag 2 augustus 2010 Deze foto toont ons Hengstdijk met Re creatiecentrum De Vogel, genoemd naar de naastgelegen kreek De Vogel. De oplossing wordt ons onder andere gegeven door Aloys Sponselee uit Sas van Gent. Hij verbleef er in zijn lagere school jaren (1958-1964). „Dan gingen wij vanuit Stoppeldijk vaak zwemmen naar de Vogel. Wat was het een prestatie om bij de duiker onder de Vogelweg van de ene kant naar de andere kant van de duiker te zwemmen over een afstand van drie tot vier meter. Wilden we in De Vogel zwemmen vlak voor de camping, dan moesten we een heel eind door het riet en de mod der lopen. Jaja, dat waren nog eens tijden." Links op de foto staat de Cathari- nakerk. „Met een hengst als wind vaan, van het dorp Hengstdijk. Di rect rechts hiervan, volledig door bomen omzoomd, de (vakan tiewoningen in Reygerskreek. Vanaf het midden naar rechts door Ali Pankow Zeeland en toerisme gaan hand in hand, al decennialang. In deze serie raadkaarten van Hans Lindenbergh brengen we recreatieoorden in beeld. Onze vraag is: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen al te graag anekdotes of verhalen over de vakan- tieplek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden krijgen een waardebon. loopt de Oostdijk met onder meer het varkensbedrijf van Antoine Krieckaert. De Vogel eindigt rechts boven bij Kuitaart in de Grootvo gel en vervolgens in de Kleinvo- gel", meldt Sponselee. Bovenaan op de achtergrond is Het Verdronken land van Saefting- he nog net zichtbaar. Kees Stevense uit Middelburg haalt een oude sage aan, die ver bonden is aan de Vogelkreek. „Er leefde in de kreek een boosaardige watergeest, Ossaart geheten. Soms werd een argeloze wandelaar, die 's avonds de kreek passeerde onver hoeds besprongen en in de diepte getrokken. Ook vissers die een vis je wilden verschalken, waren bang voor Ossaart. Tot één van hen op het idee kwam om de eerste gevan gen vis terug te gooien in 't water, als een geschenk voor Ossaart. Zo gezegd, zo gedaan en vanaf dat mo ment is nooit meer iemand lastig gevallen door de watergeest." De winnaars van de waardebonnen zijn: Adri Haaij uit Goes, J. Meertens uit Ter- neuzen en O. Wijnacker uit Koewacht. Kunst met een batterijtje voor aspirant-uitvinders van 10 tot 80 jaar. Onder die noemer werd zater dagmiddag in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede de workshop van beeldend kunstenaar Christi aan Zwanikken gepresenteerd. Die titel bleek de lading goed te dekken. Eén van jongste deelne mers was Thomas Gort (9) uit Drachten en Wouta Smallegange uit Haamstede bleek met haar 75 jaar de oudste belangstellende. Kunst met een batterijtje bood voor de deelnemers leerzame erva ringen en prikkelde hen tot verras sende creaties. „Dit is de Groene Wereldzonde van de vervuilende industrie en de auto's", reageert Thomas op de vraag hoe hij zijn kunstwerkje zou willen omschrij ven. Hij snapt dat zo'n volzin wel enige toelichting kan gebruiken. „Ik heb zelf astma en in een omge ving met veel uitlaatgassen heb ik daar veel last van." De jongen maakte een bouwwerkje van ijzer- draden, bekleed met groene blade ren uit de tuin van De Bewaerscho le. Van Christiaan Zwanikken heeft hij nu geleerd met een lijm- pistool om te gaan, maar vooral ook hoe hij zijn bouwsel via een door geluidsgolven gestuurd draai- schijfje in beweging kan krijgen. „Ik ben niet echt technisch. Nou ja, ik kon vroeger wel op een trek ker rijden, maar kennis daarover heb ik niet. Deze workshop leek me leuk voor mijn kleinzoons, maar die zijn met vakantie. Daar om doe ik zelf maar mee dan kan ik hen straks vertellen wat ik heb geleerd", zegt Wouta Smallegange. Zij heeft een arrangementje van takjes en blaadjes gebouwd op het draaischijfje, aangestuurd door de zogeheten servo. Voorzitter Maria Coolen van De Bewaerschole legt uit dat een der gelijke workshop past in het nieu we beleid van dit centrum voor he dendaagse kunst. „Wij willen graag dat de exposerende kunste naar verbinding legt met het pu bliek. Dat kan ook in de vorm van een presentatie of een lezing." Christiaan Zwanikken zegt zelf veel plezier te beleven deze mid dag. „Ik geef wel met enige regel maat les op kunstacademies, maar dit is echt iets heel anders." Het verrast de kunstenaar hoe gretig de deelnemers na zijn uitleg over 'hacken' en hergebruik van elektri sche apparatuur aan de slag zijn ge gaan met hun eigen kinetisch kunstwerkje. Zwanikken exposeert deze weken in De Bewaerschole zijn bewegen de sculpturen. Die zijn opge bouwd uit elementen uit de na tuur en uit dierlijke overblijfselen: ooievaarschedels, dode eksters, het skeletje van een rat. Daarmee creëert hij eigen landschappen en taferelen, die op specifieke wijze tot beweging komen. „Timing en geluid spelen een grote rol in mijn werk. Door beweging in gang te zetten, laat ik eigenlijk een beeld of tekening in de ruimte ontstaan", licht de kunstenaar toe. De mix van geluiden en beelden wekt afwisselend humor en ont roering op bij de toeschouwer. De tentoonstelling van 'Bewegende Beelden' van Christiaan Zwanikken is tot en met zondag 5 septem ber te zien in De Bewaerschole. Deze expositieruimte voor heden daagse kunst is gevestigd aan de Weststraat 18 in Burgh-Haamste de. Openingstijden van de expositie zijn: woensdag tot en met zon dag van 14.00 tot 17.00 uur en op afspraak: info@>bewaerschole. com. LOKEREN - Human League stond te boek als dé topper van het programma zaterdagavond tijdens de Lokerse Feesten. Het studiowerk van deze groep gaf alle aanlei ding voor die verwachting maar in het live-optreden schoot vooral zanger Philip Oakey, op de foto met Susan Ann Sulley, wat te kort. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 14