zijn niet te verslaan' Goedkoop Miljoenen spiegeltjes vormen het beeld md 17 Heksenjacht GeenStijl treft onschuldige jeugd ,7 iun web Verzetsman na 66 jaar herbegraven Maanden wachten voordat een film in de plaatselijke bioscoop draait, is bin nenkort verleden tijd. Vanaf november schakelen alle theaters in sneltrein vaart over op digitale projectie. foto CPD Techneuten kunnen prima uitleg gen hoe een digitale filmprojector werkt. Maar het is haast onvoor stelbaar hoe klein en precies zo'n apparaat is. Hart van de projector is een set van drie computerchips met op elke ruim twee miljoen mi nuscule spiegeltjes, een mensen haar is vijf keer zo dik als de spie geltjes. Elk spiegeltje wordt elektrisch naar voor of achter geduwd, zodat het licht wel of niet wordt weer kaatst. De twee miljoen lichte of donkere puntjes vormen samen een foto. Op de ene spiegelchip valt rood licht, de andere krijgen blauw en groen. De drie lichtbundels maken samen het kleurenbeeld dat via de lens op het doek verschijnt, met af hankelijk van het type 24 of 48 beelden per seconde. Vroeger was een 'film' een kilome terslange rol dia's, nu is het een computerbestand dat regelt hoe de spiegeltjes telkens moeten staan. Digitale film is niet hetzelfde als 3D (driedimensionaal). Het diep te-effect van 3D wordt gecreëerd door het linkeroog een andere beeld te laten zien dan het rechter. De hersenen maken daar een drie dimensionaal plaatje van. Er zijn verschillende manieren om te be reiken dat onze ogen andere beel den zien. Dat kan met kleur, de bril met een rood en een groen glas. Of hightech, met brillengla zen die om en om dicht gaan. Niet iedereen kan tegen 3D, een deel van de kijkers wordt misselijk of krijgt hoofdpijn, zo bleek ook vo rig jaar toen 3D-film Avatar in de bioscopen werd gedraaid. gen van overheidsstructuren en de ontwikkeling developmentred.) van het land, alsmede de derde 'd', diplomatie en vredesoverleg. Dat laatste aspect, gesprekken aangaan met je grootste tegenstander, is nooit van de grond gekomen." De PvdA heeft zich uit verzet tegen het voortzetten van de Uruzgan-mis- sie teruggetrokken uit het kabi net-Balkenende. Was dat terecht? „Nee. Het is mijn eigen partij, maar de PvdA heeft altijd weinig visie gehad op de ontwikkelingen in Afghanistan. Het was louter een binnenlands-politieke beslissing om troepen naar Uruzgan te zen den" Wat had er dan gedaan moeten wor den? „Bij het verlengen van de missie twee jaar geleden had Nederland eisen kunnen en zelfs móeten stel len voor een andere aanpak. Er wa- Voormalig minister Jan Pronk heeft weinig goede woorden over voor de missie in Afghanistan. „We zijn er op de verkeerde gronden heen ge gaan en we hebben ons op de ver keerde gronden teruggetrokken." ren gelegenheden om het over een andere boeg te gooien, maar Maxi me Verhagen en Eimert van Mid delkoop hebben als ministers ge faald. Het ging hen alleen om Uru zgan, niet om het grotere plaatje." Maar Nederland kreeg juist lof voor de 'Dutch approach', de aanpak die leidde tot geleidelijke wederopbouw in Uruzgan. Was die niet goed? „Nederlandse militairen hebben binnen hun beperkte mogelijkhe den uitstekend werk geleverd. Maar wat ze niet is gelukt, is de hand uitsteken naar de tegenstan der. Dat had moeten gebeuren." Waarom? De Taliban willen niet pra ten, ze willen alle buitenlandse troe pen het land uit jagen. „Dat komt door de aanpak van de internationale troepenmacht. Er zijn bombardementen. De Taliban- strijders worden opgejaagd. Er val len onschuldige burgerslachtoffers. We hebben de Taliban in de ar men van Al Cfaida gedreven. Welke oplossing staat u voor? „Praten met de Taliban, een ande re oplossing is er niet. Je zult ze nooit verslaan, dus kun je maar be ter de macht delen." vrijdag 30 juli 2010 leeuwarden - Zeker tien onschul dige jongeren zijn het slachtoffer geworden van een heksenjacht op de website GeenStijl. Op de site verschenen politiefoto's van drie jongens die in juni een inwoner van het Friese Jelsum ernstig mis handelden in de McDonald's in Goutum. De lezers verzamelden vervolgens driftig Hyves-profielen van Friese jongens die op de daders lijken. 'Als de politie het niet regelt, rege len wij het wel', schreef een ano nieme 'reaguurder' onder de naam 'Sfinx' op GeenStijl. Bezoekers van de site gaven de hy- vesprofielen van zeker dertien Frie se jongens aan elkaar door. Daar tussen zaten ook de gegevens van Jaap (17) uit Goutum. „Ik werd ge beld door een vriend die net als ik ook ineens op GeenStijl staat. Ik heb mijn hyvesprofiel afge schermd, daardoor kunnen onbe kenden me niet bereiken, maar hij had last van internetters die hem beschuldigden." Ook andere min derjarige jongens werden be schimpt. De Friese politie toont zich tevre den dat GeenStijl de beelden heeft geplaatst. Vorige week al werden de beelden die door beveiligingsca mera's werden gemaakt, op de site Dadergezocht.nl gezet. Door de ac tie van GeenStijl werden ze ineens massaal bekeken. De politie kreeg verschillende tips binnen. Advocaat Wieberen Boonstra uit Leeuwarden hekelt de digitale schandpaal die GeenStijl, en ook Dadergezocht.nl, volgens hem is. „Als je niks hebt gedaan, heb je ook niks te vrezen, zeggen veel mensen. Maar ineens heb je wel een stempel en word je als mogelij- heiloo - Verzetsman Bertus de Raaf is gistermiddag na 66 jaar bij het graf van zijn broer in Heiloo begraven. De Raaf was tijdens de oorlog lid van de knokploeg in Smilde en stierf in buitenkamp Lerbeck in Neuengamme. Zijn lichaam was jarenlang vermist, maar werd vorig jaar gevonden in een massagraf bij Lerbeck. De kist met de stoffelijke resten van verzetsman Bertus de Raaf. i-J VAKANTIES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7