61 binnenland 'Een film draai je als hij hot is' Pronk: Taliban Taliban hopen op PvdA DIGITALE FILM De polyester filmrol verdwijnt uit de bioscopen en wordt vervangen door een computerschijf Het voordeel: een snellere verspreiding van nieuwe films. Mededelingen van de waterschappen Waterschap^ vrijdag 30 juli 2010 den haag - De Taliban 'hopen dat de PvdA een hoofdrol zal spelen in een nieuw te vormen regering'. Dat heeft een woordvoerder van de Taliban gezegd in een gisteren gepubliceerd interview met de Volkskrant. Met de PvdA in een nieuw kabinet wordt volgens de zegsman verwacht dat Nederland een 'nieuwe vriendelijke politiek' tegenover Afghanistan zal voeren. In februari viel het kabinet Balken ende IV na een conflict tussen coa litiepartners CDA, PvdA en Chris tenunie over een verzoek van de Navo aan Nederland om langer in de Afghaanse provincie Uruzgan actief te blijven. De sociaaldemo craten wilden niet verder met de Nederlandse missie in Uruzgan, terwijl het CDA en minister Ei- mert van Middelkoop (Defensie, Christenunie) dat wel wilden. De Nederlandse missie in Uruz gan begon in de zomer van 2006 en loopt zondag af Momenteel is Defensie nog druk bezig met het terughalen van militairen, materi eel en goederen uit Uruzgan. „De PvdA heeft een van de belang rijkste beslissingen ooit gemaakt voor de Nederlandse regering en haar burgers", aldus de woordvoer der. Volgens hem herinneren de Taliban 'de dag goed dat het Neder landse kabinet viel. Wij volgen al het nieuws over Afghanistan conti nu via onder meer internet'. „Wij willen de burgers en regering van Nederland van harte geluk wensen met hun moed deze onaf hankelijke beslissing te maken", stelde de woordvoerder. „Wij ho pen dat andere landen die solda ten hebben gestationeerd in Afgha nistan, het voorbeeld van Neder land volgen en hun troepen terug trekken." Overigens zijn de Tali ban net zo goed tegen een andere soort missie dan een militaire, zo als trainingsmissies om Afghaanse politieagenten op te leiden. Voor dat laatste staat de PvdA wel open. De woordvoerder: „Voor ons is er geen verschil tussen vechtend en niet-vechtend personeel". Revolutie in de film: na meer dan honderd jaar ver dwijnen de vertrouwde kilo meterslange rollen polyester uit de Nederlandse biosco pen. Ze maken plaats voor computerschijven. door Jan Trommelen Eind goed al goed, het groe ne mensmonster, de 'Oger' Shrek heeft de slech teriken toch nog verslagen en kan zijn Ogerprinses weer in de armen sluiten. Bij het verlaten van de zaal levert Timo van Stra len (20) zijn 3D-brilletje in bij de dame van Cineworld. „Dit is wél leuker kijken, je zit veel meer in de film." De Beverwijker blijft nuch ter. „Ik kies een film toch vanwege het verhaal, niet voor de driedi mensionale effecten." Een oudere bezoekster is wel opge vallen dat het beeld scherper was. „Alsof je naar een grote LCD-tele- visie kijkt, het ziet er perfect uit." Ze lacht: „Bij het ouderwetse ge voel van naar de film gaan hoort eigenlijk af en toe een stofje of haartje in beeld." Dat ouderwetse zal Frits Nieuwenhuis, eigenaar van Cinemagnus in Schagen niet missen. Staand in een van de pro jectiecabines kijkt hij langs de lens de zaal in. Hij ziet vooral nieuwe mogelijkheden door de digitale film, of dat nu 3D is of niet. „Ik was er vroeg bij, heb deze nieu- Shrek 4 in 3D. we apparaten in alle vijf zalen." Daar staat in twee cabines nog een ouderwetse projector naast. Niet alle titels zijn al digitaal beschik baar. „Deze week heb ik twaalf films op het programma, waarvan één nog in polyester." Nieuwen huis opent een klein oranje koffer tje, met in het schuimrubber een metalen doosje ter grootte van een videoband. „Dit krijg ik van de dis tributeur. Het is een harde schijf waar de hele film op staat." Dat is wat anders dan de vertrouw de rolprent. Die wordt op donder dag afgeleverd in zo'n zes filmblik- ken. Dan gaat de operateur aan de slag en plakt de aktes (stukken van zo'n twintig minuten) aan elkaar. Aan het einde van de speelweek wordt de film weer afgebroken en in de blikken teruggezonden. Zo'n kopie is duur, gemiddeld kost het maken daarvan zo'n duizend euro. Alleen van grote pu bliekstrekkers laat de distributeur tientallen, soms meer dan hon derd exemplaren maken. De mees te films gaan uit in minder dan tien kopieën, en die zijn als eerste te zien in de grote zalen. Soms duurt het maanden voordat een kleinere bioscoop zo'n titel te pak ken heeft. De harde schijf die Nieuwenhuis vasthoudt, heeft slechts enkele tientjes gekost. „Ik heb ook een bioscoopje op Texel, van twee za len. Die zijn ook digitaal, dus kan ik daar heel snel na de première de nieuwste films laten zien." De bioscoopeigenaar denkt in de toekomst veel sneller te kunnen in spelen op de wensen van zijn pu bliek en dat gaat extra bezoek ople veren. „Je moet een film hebben als hij 'hof is. Als de acteurs 's avonds in De Wereld Draait Door zitten, wil je hem de volgende dag kunnen draaien." Binnen twee jaar zullen alle filmza len draaien zoals die in Schagen, heeft de bioscoopsector na lang discussiëren afgesproken. Het pro bleem: de vervanging van alle pro jectoren zou de bioscopen tiental len miljoenen kosten. Terwijl de grote besparingen niet bij de thea ters terechtkomen, maar bij de dis tributeurs. Die lieten vorig jaar 10.500 kopieën maken voor meer dan tien miljoen euro. Bioscoop mannen als Nieuwenhuis hebben zelf voor 130 van de 750 zalen al een projector gekocht. Maar lang niet alle films worden digitaal uit gebracht, omdat er nu eenmaal weinig plekken zijn waar ze ver toond worden. Aan die kip-ei-situatie maakt de branche nu een einde. „Hoe langer het duurt voordat we allemaal over zijn, hoe meer geld het kost", aldus directeur Ron Sterk van de Nederlandse Vereniging van Bio scoopexploitanten. Ontwerpbesluiten Watervergunning aanleg fietstunnels voor de aanleg van de N57 Het waterschap heeft op grond van de Waterwet het voornemen om watervergunningen te verlenen aan Kombinatie Uitvoering N57 te Middelburg voor het lozen van grondwater in oppervlaktewaterlichamen. De lozingen zijn afkomstig van bemalingen die worden uitgevoerd voor de aanleg van twee fietstunnels. Deze fietstunnels worden aangelegd onder de Rijkebuurtweg in Vrouwenpolder en de Gapingseweg in Serooskerke in verband met de aanleg van de N57. Waterschap Zeeuwse Eilanden Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 088 - 246 1000 (lokaal tarief) Fax 088 - 246 1990 info@wze.nl www.wze.nl De aanvragen en de ontwerpbesluiten liggen vanaf 2 augustus 2010 tot en met 13 september 2010 ter inzage: bij de receptie van waterschap Zeeuwse Eilanden, Kanaalweg 1 in Middelburg, elke werkdag van 8.00 tot 17.00 uur. Voor inzage op een ander tijdstip kunt u een afspraak maken. bij de centrale publieksbalie van het gemeentehuis. Traverse 1 in Domburg, elke werkdag van 9.00 tot 16.00 uur. Op donderdag tot 19.00 uur. Gedurende deze termijn van ter inzage legging kunnen belanghebbenden schriftelijk hun zienswijze over de ontwerp- watervergunningen naar voren brengen. Een zienswijze moet worden gericht aan het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden, Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg. Zeeuws - Vlaanderen Kennedylaan 1 4530 AB Terneuzen info@wszv.nl www.wszv.nl De Zeeuwse waterschappen fuseren (bestuurlijk) per 1 januari 2011 tot het nieuwe waterschap Scheldestromen. De verkiezingen voor het nieuwe bestuur vinden plaats vanaf 11 tot en met 23 november. Sinds januari 2010 werken de medewerkers al samen. door Gerard den Elt De vier jaar Nederlandse aanwezig heid in Afghanistan is eigenlijk voor niets geweest, zegt )an Pronk met hoorbare teleurstelling in zijn stem. De hoge prijs aan mensenle vens (24), aan gewonden (140) en aan kosten (ruim 1,4 miljard euro) ten spijt, zal de slotsom zijn dat de Nederlandse inbreng een duurza me vrede maar weinig dichterbij heeft gebracht, stelt de voorzitter van het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV), voormalig VN-gezant in Soedan en oud-minister van Ontwikkelingssamenwerking en van Vrom. Is de Nederlandse aanwezigheid in Uruzgan geen goede zaak geweest „Nee! We zijn er op de verkeerde gronden heen gegaan en we heb ben ons op de verkeerde gronden teruggetrokken. De Nederlandse militairen zijn in 2006 uitgezon den op een missie die niet tot doel had om de Afghanen te helpen, maar om de internationale veilig heid en de binnenlandse veilig heid van de VS te dienen. We zijn erheen gegaan om de Taliban uit te schakelen. En dat gaat op de hui dige manier nooit lukken." Wat zijn de verkeerde gronden voor terugtrekking geweest? „Nederland had internationaal een veel grotere vuist moeten ma- 'PvdA heeft altijd weinig visie gehad op de ontwikkelingen' ken toen het ging om de 3D-strate- gie: het werken aan veiligheid door middel van militaire opera ties defensered.), het terugbren-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6