is de zaak geschikt In Denemarken doen ze het al jaren Bier uit maïsbeker populair op festival 5 MINDERHEIDSKABINET GESLOTEN JUWELIER MINDERHOUD Autocoureur komt om op racecircuit OM eist celstraf tegen perverse pizzaman Oproep aan studenten voor inenting bof Brandstofwijzer voorkomt verwarring Omstreden chirurg weg bij ziekenhuis vrijdag 30 juli 2010 die twintig jaar voor Nina Storms werkte, „maar de grote lijnen klop pen. Het is een vreselijk mens. Let op, straks trekt ze haar beslagleg ging in. Dat doet ze altijd." Een kleine schorsing later vertelt Storms dat zij en Smit tot een schikking komen. Brink heft het beslag op Smits tegoeden op en Smit laat zijn eis tot schadevergoe ding tegen Brink vallen. Dit wil niet zeggen dat de ruzie is bijgelegd. In het najaar volgen drie bodemprocedures over betwiste feiten in het boek. „Meneer heeft mij beschadigd", vertelt Storms. „Vanaf dag één wilde ik maatrege len treffen. Luister goed, ik wil nie mand penny-loos maken. Ik weet als geen ander hoe dat voelt en dat doe ik niemand aan." Smit echter zegt dat hij drie weken zonder een cent op zijn bankrekeningen heeft door moeten brengen. Zijn saldi werden op verzoek van Storms be vroren. „Gelukkig kon ik dit kort geding bekostigen door donaties van anderen." Onder meer in Het Parool werden oproepen gedaan Smit te steunen in zijn strijd tegen Storms. Bij de stichting Muckra- ker, die onderzoeksjournalisten rugdekking biedt, kwamen hon derden donaties binnen. Hoeveel er totaal werd gestort, weet Smit niet. Storms en Smit hebben een af spraak om vanochtend onder vier ogen te ontbijten om verdere on enigheid te voorkomen. WD, PW en CDA bespre ken de mogelijkheid van een minderheidsregering. In Denemarken functioneren dat soort kabinetten al tien tallen jaren goed. door Lianne Sleutjes Een kabinetsformatie op zijn Deens is in een week of twee gepiept. De nieu we regering maakt een kort regeerakkoord op hoofdlijnen en gaat aan de slag. In Nederland is formeren een slag moeilijker: na zeven weken praten is er nog geen kabinet. De 'Deense' minderheids variant is bij WD, PW en CDA nu wel onderwerp van gesprek. Het Deense parlement - het Folke- tinget - bestaat uit veel kleine par tijen, zegt Henk van der Liet, pro fessor Scandinavistiek aan de Uni versiteit van Amsterdam. Daarom is het vaak onmogelijk een rege ring te vormen die steunt op een meerderheid. Op dit moment rege ren de Deense liberalen met de conservatieven. Deze minderheids regering kan bogen op 64 van de 179 parlementszetels. „In de wandelgangen wordt veel gepalaverd om meerderheden te krijgen", zegt Van der Liet. „Zo komt iedereen aan zijn trekken, ook oppositiepartijen. In Neder land kun je als oppositie geen gat in het regeerakkoord schieten." Nederlandse kabinetten leggen hun plannen gedetailleerd vast in een regeerakkoord. Een coalitiepar tij kan daar nauwelijks onderuit. „In Denemarken hebben ze be dacht dat er geregeerd moet wor den. Zelfs als een partij uit een minderheidscoalitie gemikt wordt of opstapt, hoeft het kabinet niet te vallen. Dan kan een andere frac tie instappen en wordt er vrolijk door geregeerd." Natuurlijk verschillen de Deense parlementsfracties, veertien in to taal, van mening, zegt Kaare R. Skou, politiek journalist bij de Deense omroep TV2. „Wij hebben geleerd dat we moeten overleggen en onderhandelen om te kunnen regeren. Al sinds de Tweede We reldoorlog kennen wij minder heidskabinetten." Die zitten bijna altijd de rit uit, in tegenstelling tot de meeste Nederlandse meerder heidskabinetten. Niet het parlement is volgens Skou de plek waar het eigenlijke politieke debat plaatsvindt, maar de ministerskamer. „Daar komt een voorstel op tafel. Dan wordt er met diverse partijen besproken of het zo goed is of dat er een com promis wordt gezocht." Zo'n cultuur vorm je niet van de een op de andere dag, zelfs niet in een paar maanden, waarschuwt Skou. Het Deense model is niet makkelijk te importeren, meent ook Van der Liet: „Het vergt een andere houding van politieke par tijen." In Nederland komt snel de reflex naar boven de regering naar huis te sturen als iets niet zint. de rechtbank in Utrecht. foto Marco de Swart/ANP RIJSWIJK - Festivals investeren steeds meer in duurzaam en maat schappelijk verantwoord onderne men. Zo heeft Lowlands een we reldprimeur met een mobiel water stofaggregaat, introduceert het Welcome To The Future festival herbruikbare drinkbekers en brengt de Zwarte Cross bij cate raars een ecotax in rekening. De biologisch afbreekbare drinkbe ker, met maïs als belangrijkste grondstof, is een andere trend die op vrijwel elk festival opduikt. Be zoekers van Into The Great Wide Open drinken hun pilsje uit zo'n maïsbeker. Op Lowlands zijn de milieucam pings sterk in opkomst. Dit jaar zijn het er al vier van de zeven. De kampeerders houden hun eigen terrein schoon. „Nee, we geven geen korting weg. De beloning van het zelf schoon houden is dat de campinggasten el kaar niet in de rotzooi zetten", zegt marketingmanager Bente Boll- man. Op het jaarlijkse dance-festival Welcome To The Future, dat 7 au gustus op een natuurterrein bij Amsterdam wordt gehouden, gaan harde beats en respect voor de na tuur hand in hand. „Liefde voor muziek én de wereld, is ons motto", zegt Carlijn Linde mulder van organisator ID&T. Zij is fulltime in dienst en richt zich volledig op het versterken van duurzaam en maatschappelijk ver antwoord ondernemen. „We organiseren jaarlijks zo'n veer tig evenementen die ongeveer 800.000 bezoekers trekken. Welco me To The Future is onze proef tuin", vertelt Lindemulder. Omdat het festival plaatsvindt op een na tuurterrein, werden de bezoekers onlangs opgeroepen om één dag als vrijwilliger in het natuurgebied te werken in ruil voor een gratis kaartje. Het leverde vierhonderd enthou siaste aanmeldingen op. Nieuw dit jaar is de fietsservice. Een lekke band wordt door een mobiel hulp team geplakt. Ook de organisatie van muziekfes tival Into The Great Wide Open op het Waddeneiland Vlieland ge bruikt de maïsbekers. De program maboekjes worden onder meer ge drukt op het milieuvriendelijke FSC-papier en de organisatie heeft nauw contact met Staatsbosbe heer. „Met een festival creëer je echt heel veel afval. Wij hebben geluk dat we een net publiek hebben", zegt woordvoerder Marlies Tim mermans. „Die letten erop dat ze niet roken in het bos bijvoorbeeld en hun afval zelf opruimen. Eigen lijk een duurzaam publiek." Het driedaagse festival de Zwarte Cross staat bekend om de gemoe delijke 'beestenbende'. Ondanks het vele motorgeronk is ook hier aandacht voor het milieu. „Ener- gieslurpende koelkasten worden geweerd, we gebruiken energiezui nige ledverlichting en brengen een milieuheffing in rekening aan de cateraars", zegt woordvoerder Pie- ter Holkenborg. Het Duitse bedrijf Huthamaki bracht zes jaar geleden als eerste biologisch afbreekbare drinkbe kers, gemaakt uit maïs, op de markt. „Nederland was het eerste land dat openstond voor ons product. Samen met Duitsland is Neder land koploper in Europa", zegt woordvoerster Oete Breitbach. Het bedrijf exporteert jaarlijks hon derdduizenden drinkbekers naar Nederland. Niet alleen aan festi vals, maar ook steeds vaker aan voetbalstadions. Wegens vakantie is onze juwelierszaak in Arnemuiden van maandag 2 t/m maandag 16 augustus. Onze juwelierszaak in Westkapelle is wel geopend. www.juwelierminderhoud.nl Zuidstraat 66 Westdijkstraat 27 WESTKAPELLE ARNEMUIDEN ZANDVOORT Op het circuit van Zandvoort is gis termiddag een bestuurder van een open raceauto omgekomen. De wa gen vloog tijdens het rijden in brand. De 51-jarige man uit het Frie se Jistrum kon er niet meer op tijd uitkomen en kwam ter plekke om. Het slachtoffer is geen professione le coureur maar een particulier, al dus circuitdirecteur Erik Weijers. LEIDEN Een 52-jarige Alkmaarder moet van het Openbaar Ministerie vijf maan den de gevangenis in omdat hij meer dan drie jaar lang video-opna men heeft gemaakt van vrouwen die in zijn pizzeria in Leiden naar de wc gingen. De man had een ver borgen camera in werking van 1 juni 2005 tot 18 oktober 2008. De camera werd ontdekt door een gast van het restaurant. NIJMEGEN De GGD Nijmegen roept studenten in de stad op zich te laten inenten tegen de bof. Aanleiding zijn de 300 gevallen van bof die het RIVM sinds december heeft geconsta teerd in het hele land, vooral onder studenten. Ook in Delft, Utrecht, Leiden, Maastricht en Groningen is bof geconstateerd. NIEUWEGEIN Veel garages delen de komende tijd de Brandstofwijzer uit aan klanten. De draaischijf, een initiatief van Bo- vag en RAI, moet voorkomen dat automobilisten in het buitenland verkeerd tanken. Alleen al in Ne derland moeten pechdiensten tien keer per dag uitrukken omdat ie mand verkeerde brandstof heeft ge tankt. Duizenden Nederlanders overkomt dat in het buitenland. PURMEREND Een omstreden orthopedisch chi rurg gaat weg bij het Waterlandzie kenhuis in Purmerend. Er zijn 54 klachten en 16 schadeclaims bin nengekomen tegen de chirurg. Hij stelde verkeerde diagnoses, maakte fouten bij operaties en opereerde mensen die niet geopereerd moch ten worden. De chirurg heeft 25 jaar bij het ziekenhuis gewerkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5