Jonge blowers later in problemen 4 Binnen een kwartieii Weekendvluchten Eindhoven onder druk Marokkaan woont graag in Nederland Help het Brandrode rund, eet zijn vlees Zonnewagen NunaS rijdt op circuit Schapen op kinderboerderij onder vuur vrijdag 30 juli 2010 i«.:_ UTRECHT - Jongeren die voor hun zeventiende levensjaar al hasj ro ken, hebben op latere leeftijd een grotere kans op psychische klach ten. Net als alcohol moet het ge bruik van cannabis op jonge leef tijd daarom worden ontraden, con stateert epidemiologisch onderzoe ker Ron de Graaf van het Trimbos instituut in Utrecht, gespeciali seerd in het verband tussen ge zondheid en verslaving. „Er is waarschijnlijk een simpele biologische verklaring voor dat al cohol en cannabis op jonge leeftijd beter niet kunnen worden ge bruikt. De hersenen zijn pas in het 25ste levensjaar volgroeid", aldus De Graaf Hij constateert als deel nemer aan wereldwijd onderzoek dat jonge blowers zeker 50 procent meer kans hebben op psychische schade, als ze voor hun zeventien de cannabis gebruiken. Hij heeft bijgedragen aan een wetenschappe lijk artikel in het tijdschrift Ameri can Journal of Epidemiology, waar in verslag wordt gedaan van onder zoek in zeventien landen naar het verband tussen het gebruik van cannabis vóór het zeventiende jaar en het ontstaan van depressieve klachten op latere leeftijd. Wereldwijd werden 50.718 respon denten ondervraagd. In Nederland deden tweeduizend mensen mee aan het onderzoek. Behalve het Trimbosinstituut was ook de Rijks universiteit Groningen betrokken bij het onderzoek. De onderzoekers noemen de uit komsten 'beperkt, maar signifi cant'. De kans op latere depressie ve klachten bij degenen die canna bis op jonge leeftijd gebruikten, is 1,5 zo groot, vergeleken met dege nen die nooit cannabis gebruikten of dat pas op latere leeftijd deden. Er blijkt een licht verschil te be staan tussen vrouwen (60 procent grotere kans) en mannen (40 pro cent grotere kans). DEN BOSCH - Het ministerie van Defensie heeft uit de ontheffing voor Eindhoven Airport ten on rechte de regeling geschrapt die be paalt dat in het weekeinde veel minder gevlogen mag worden dan op werkdagen. De rechtbank in Den Bosch heeft dat gisteren bepaald in een bodem procedure die de BOW (omwonen den), de Brabantse Milieufederatie en de gemeenten Veldhoven en Son en Breugel over de ontheffing voor 2008 en 2009 hadden aange spannen. Het oordeel van de rechtbank kan gevolgen krijgen voor het huidige weekeindeverkeer op Eindhoven Airport, blijkt uit het vonnis. In de ontheffing voor Eindhoven Air- port was tot 2007 opgenomen dat het civiele verkeer op zaterdag, zondag en erkende feestdagen niet meer mocht zijn dan een derde van het gemiddelde aantal vlieg tuigbewegingen op werkdagen. Het schrappen van deze regeling le vert een verslechtering op voor de omwonenden en had beter gemoti veerd moeten worden, zegt de rechter. De rechtbank voegt daar aan toe dat haar oordeel van belang kan zijn voor de beslissing die het mi nisterie moet nemen op het be zwaar tegen de ontheffing die voor 2010 en 2011 is afgegeven. Eindhoven Airport kon gisteren niet zeggen of het aantal vluchten in het weekeinde boven een derde van het doordeweekse gemiddelde ligt. DEN HAAG - De meeste Marokka nen in Nederland voelen zich hier thuis, al hebben ze wel de indruk dat Nederlanders een slecht of heel slecht beeld hebben van Ma rokkanen. Dat blijkt uit een enquê te die is gehouden in diverse Euro pese landen. Van de 501 Marokkanen die in Ne derland meededen aan het onder zoek zegt 81 procent zich hier op hun plek te voelen. Dat percentage ligt een stuk hoger dan gemiddeld in de andere Europese landen - België, Frankrijk, Duitsland, Span je en Italië - waar het onderzoek werd uitgevoerd. Daar voelt 76 pro- cent zich thuis. Aan het onderzoek deden in totaal 2601 Marokkanen tussen de 18 eri 34 jaar mee. Opvallend is dat 79 procent van de ondervraagde Ma rokkanen in Nederland denkt dat Nederlanders een 'slecht tot zeer slecht' beeld van hen hebben. In andere landen liggen die percenta ges een stuk lager: gemiddeld 48 procent. Hoewel wordt gesteld dat het in Nederland relatief goed toeven is, voelt 94 procent van de onder vraagden zich bovenal Marokkaan. Bijna de helft geeft aan dat zij zich 'ook Nederlander' voelen. Wat hiervoor precies de redenen zijn, valt niet uit de onderzoeksresulta ten af te leiden. Verder blijkt dat Nederlandse Ma rokkanen meer vertrouwen heb ben in instituties als school, poli tie en justitie dan elders. Maar ze geven ook aan dat zij vanwege hun afkomst meer moeite hebben werk te vinden. Alleen Marokka nen in Spanje vinden dat zij het zwaarder hebben op de arbeids markt. De enquête werd gehouden in het kader van een internationale jeugd- conferentie, georganiseerd door de Marokkaanse overheid. Zo wil de regering de banden met landgeno ten die elders leven warm houden. Nina Storms-Vleeschdrager (links)verlaat samen met haar man Pieter Storms door Maartje van Hoek UTRECHT - Dankzij Nina Storms- Vleeschdraager is de door haar ver afschuwde biografie teruggekeerd in de Nederlandse bestseller top 60. „Bedankt Nina", zei biograaf en journalist Eric Smit, „je hebt prima reclame voor me gemaakt." Nina Storms (voorheen Brink) en Eric Smit stonden gisterochtend in de rechtbank Utrecht tegenover el kaar in een kort geding dat Smit had aangespannen. Daarin eiste hij dat de beslaglegging op de royalty's van zijn boek Nina, de on weerstaanbare opkomst van een po- werlady werd opgeheven. De twee kwamen binnen een kwartier tot een schikking. Brink heft het be slag op Smits tegoeden op en Smit laat zijn eis tot schadevergoeding tegen Brink vallen. Dat ging niet zonder dat er flink wat vervelende opmerkingen door de lucht vlogen, onder meer van Pieter Storms, voormalig Breek ijzer-verslaggever en echtgenoot van Nina Storms. „De voorvechter van het vrije woord", zei hij vol cy nisme richting Smit toen die bin nenkwam. „Ik ben beurs", zei Nina Storms. Ze oogde nerveus. „Mensen den ken dat je niet verwond kan wor den als je rijk bent." Volgens Storms staan er 500 tot 700 fouten in het boek dat Eric Smit over haar schreef „Kan wel zijn", zei een vrouw op de zittingstribune DELFT - De Delftse zonnewagen Nuna5 rijdt dit weekeinde op het formule i-circuit van Suzuka in Ja pan. Het is de eerste keer dat de wagen meedoet aan zo'n race. Ruim tachtig teams komen aan de start en moeten twee dagen twee heats van vier uur rijden. PAUL KUSTERS MEESTE NEDERLANDERS WILLEN RECHTS KABINET SK OOK, OMbAT RECHTS VOORRANG HEEFT. GELUKKIG HEB JIJ MEER VERSTAND VAN DE AUTO POETSEN OP ZATERDAG. LOENEN - Het klinkt gek. Maar voor het zeldzame Brandrode rund zou het goed zijn als we er veel van zouden eten. Dan zou het dier bedrijfseconomisch interes sant worden voor professionele boeren. En daarmee zou een basis ontstaan om een duurzame veesta pel van dit ras op te bouwen. Dat zegt Harald van den Akker van Natuurmonumenten, dat zelf honderdveertig van deze dieren be zit die worden ingezet voor begra- zingsprojecten. De 'dubbeldoel- koe' levert zowel melk als vlees in goede hoeveelheden, maar legt het af tegen koeien die of speciaal voor melk of juist voor vlees wor den gefokt. Aangezien de meeste veehouders ook gespecialiseerd zijn in of melk of vlees, is het Brandrode rund geen optie. Van den Akker: „Per jaar worden bij ons zeventig kalveren geboren, waarvan de helft stierkalveren. Het blijkt dat vooral de betere res taurants gecharmeerd zijn van het vlees dat deze dieren leveren. Smaakt het.beter? Ik kan het niet zeggen. Maar je weet als consu ment wel dat het eerlijk vlees is. Daar willen steeds meer mensen ook voor betalen. En krijgen wij ook een goede prijs voor onze kal veren. Als meer boeren deze koeien op deze wijze houden, krijgt het ras een geweldige kans en is het dierwelzijn erg gebaat." Volgens Van den Akker is er veel belangstelling voor de vrouwelijke dieren die Natuurmonumenten bij tijd en wijle verkoopt. „We heb ben een lange wachtlijst. Zowel van organisaties die de dieren voor beweiden willen inzetten, zoals wij doen, als van particulieren die belangstelling hebben voor twee of drie van deze dieren." DEN HAAG - De Partij voor de Die ren vraagt zich af of op kinderboer derijen nog schapen gehouden moeten worden. Daarbij wijst de partij op een waarschuwing waar mee de nieuwe Voedsel en Waren Autoriteit vorige week kwam over bacteriële en virale infecties, die via contact met schapen en onbe handelde wol overgedragen kun nen worden op de mens. Kamerlid Marianne Thieme wil van de ministers van Volksgezond heid en Landbouw weten of spra ke is van een verplichte waarschu wing aan bezoekers van kinder boerderijen en andere plekken waar schapen worden gehouden. Een aantal bacteriën kan mensen ook infecteren via stofdeeltjes in de lucht, zoals Cf-koorts. Deze bacteriën kunnen bijvoor beeld vrijkomen bij het scheren van schapen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4