wijk Plan Buijse krijgt vorm Nu is het nog een kwestie van netjes maken 23 Speelplaats Schip en schaar 1 1 Straatnamen verwijzen naar watersnoodramp Codskamertjes en de kwekerij van Buijse vrijdag 30 juli 2010 -L; s Aan het H. J. Doelemanplein - vernoemd naar de oprichter van bakkerijgrondstoffen- fabrikant Koninklijke Zeelandia - ligt de enige openbare voorziening in de wijk Plan Buijse: In de zijgevel van een huizenblok aan de Raveslootstraat zijn twee opmerkelijke historische gevelstenen ingemetseld; een schip en een schaar. Het schip herinnert aan het schippersgildede een speelplaats. schaar aan het kleermakersgilde. nologische procedure en als daar mee de ontwerpfase is afgerond kunnen de daadwerkelijke voorbe reidingen van de werkzaamheden gestart worden. Als alles meezit wordt de planprocedure in 2011 af gerond. De reconstructie is in drie fasen geknipt. De eerste fase gaat van start in 2013. Fase II begint in 2015 en de derde en laatste fase gaat in 2017 van start. De gemeen te Schouwen-Duiveland bemoeit zich alleen met de (her)inrichting van de openbare ruimte. De rest van het miljoenenproject valt on der de verantwoordelijkheid van woningbouwvereniging Zeeuw- land. De bewoners van de wijk worden door Zeeuwland met eni ge regelmaat bijgepraat over de vor deringen van het project. Binnen kort krijgen ze een nieuwsbrief met de meeste recente stand van zaken in de bus. De straatnamen in Plan Buijse verwijzen naar de watersnoo dramp of liever gezegd hen die hulp verleenden aan het zwaar ge troffen eiland. De 'd Aillystraat ver wijst naar A. J. 'd Ailly, destijds burgemeester van Amsterdam. Dat was een van de steden die Schou wen-Duiveland te hulp schoot. Hulp kwam er ook uit Almelo en de burgemeester van die stad was toen J. M. Ravesloot. Almelo adop teerde Zierikzee. De Marisstraat draagt de naam van Ir. A. G. Maris, toen directeur-generaal van Rijks waterstaat en uit hoofde van die functie betrokken bij de wederop bouw van Schouwen-Duiveland na de watersnoodramp. De P. D. de Vosstraat is een uitzondering, maar die straat hoort volgens ge meentearchivaris Huib Uil ook eig- nelijk niet bij Plan Buijse. „Maar de straat is er wel naadloos bijge trokken." De naam komt van een collega van Uil; P. D. de Vos, stads archivaris van 1920 tot 1938. De plek in Zierikzee waar nu de huizen van Plan Buijse staan, zag er in vroeger tijden héél anders uit. De wijk is verrezen op de plaats waar vroeger de boom kwekerij van Buijse was gevestigd. De toenmalige gemeente Zierikzee kocht de grond waarna woning bouwvereniging Beter Wonen (Nu Zeeuwland) er huizen bouw de. Het was ook de plek waar tot 1953 de zogeheten Godskamertjes te vinden waren. De huisjes waren een schenking van Jan Janszone en Marijken Oellaerdsdochter aan het Zierikzeese schippersgilde Sint Anna en kleermakersgilde Onser Vrouwen ten behoeve van armlas tige gildeleden. De huisjes raakten bij de watersnoodramp van 1953 zo zwaar beschadigd dat besloten werd ze af te breken. 1.Stijging kosten huishoudelijke hulp. 2.Viering briljanten huwelijk (foto). 3.Heel slecht voegwerk torens. Meld ergerlijke verkeersremmers in Schouwen-Duiveland via: K www.pzc.nl/verkeersremmers i TIPS NAAR: TIPS NAAR: schouwen-duiveland@pzc.nl door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Regelmatige passanten van de Zeelandbrug zullen het al gemerkt hebben: het is rustig op de dijken rond Haven de Val. Als de bouwvak 15 augustus afgelopen is, gaat de aannemer verder. Volgens Bram Rietbergen, project leider van Bureau Zeeweringen, zit het grootste deel van het werk erop. „De harde bekleding van de dijk is vervangen. Na de zomer is de aannemer nog vooral bezig met het netjes maken van de dijk. Er komt een nieuwe onderhoudsweg en waar de dijk is verbreed en ver hoogd, wordt deze afgewerkt en opnieuw ingezaaid." Vooral langs provinciale weg N256 is goed te zien dat de zeedijk ver hoogd is. „Normaal verhogen we de dijk niet, maar hier was het no dig. De dijk is ongeveer 60 centi meter hoger geworden." Voor de mensen die graag zwem men bij 't Stelletje, gaat de situatie er sterk op vooruit. „Er was daar een provisorisch trappetje ge maakt. Mensen hebben ons ge vraagd of we dit konden behou den. Nu is er nog niets te zien, maar na de zomer zorgen we dat daar bovenop de nieuwe bekle ding een goede betonnen trap wordt gestort." Ook wordt ter plaatse de kreukelberm (dat is het onderste stuk van de glooiing) af gevlakt. „Zo hoeven de mensen niet uit te glijden als ze het water in willen." Naar verwachting is eind oktober het project afgerond. Dijk bij De Val moet nog netjes worden afgewerkt. foto Ronald den Dekker Eenvormige rijtjeshuizen in de 'd Aillystraat, op de achtergrond de oudere en meer gevarieerde bebouwing van de Hofferstraat. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 47