maakt wat Sos TEGEN commentaar Over Laura Catharina wil hartoperaties blijven doen Historische meesterwerken DETECTIVES Master Detectives mui111ii vaststaande route via route 1totaal 45.000 km, kans op piraten, minste kans op slecht weer uiMitiiu via route 2: totaal 49.000 km, wordt gevaren als route 1 te risicovol is Oonja Odijk bron: lauradekker.nl neigd om Laura af te remmen. Want stel je voor dat haar reis suc cesvol wordt! Dan staan de volwas senen met hun mond vol tanden, omdat iedereen gezegd heeft dat ze het niet kan. En bovendien: als er één schaap over de dam is, dan volgen er meer." Diekstra refereert aan vroeger tij den. „Drie- of vierhonderd jaar ge leden gingen kinderen van tien, elf of twaalf jaar al alleen naar een andere stad, terwijl dat toen ook heel gevaarlijk was." Hij is blij dat de rechter in het voordeel van Laura besloten heeft. „Ik hoop van harte dat ze het gaat redden, want ik denk dat kinderen tot veel meer in. staat zijn dan vol wassenen denken." Reageren op een internetfo rum is niet anders dan een praatje bij dé bakker, zegt journalist en docent Arjan Dasse- laar, die een boek schreef over cross-mediale journalistiek. „Inter net is een global village, oftewel een dorp. Mensen kunnen er we reldwijd met elkaar praten, in de trant van 'ach, het is ook wat'. Het kan mensen een dorpsgevoel ge ven, terwijl ze thuis zitten. Twitter is meer zoals een kroeg. Je moet er wel wat moeite voor doen, om als stamgast erkend te worden." Laura Dekker vormt een aantrekke lijk discussieonderwerp, omdat het heel dicht bij mensen staat, denkt Dasselaar. „Iedereen komt uit een gezin, dus iedereen heeft er een mening over. De mensen die Laura's wereldreis toejuichen, denken: dat had ik zelf ook wel ge wild. Mensen die tegen zijn, vin den juist: 'ik mocht vroeger niks, dan anderen ook niet'. De discus sie gaat over hoe je je als burger moet gedragen en wat de wel of niet de plek van een kind is. Dit plan van Laura is een nieuwe vorm van non-conformisme. Vroe ger was dat: 'ik lust geen bruine bo nen'. Dit raakt aan de Nederlandse volksaard van 'doe maar gewoon dan doe je al gek genoeg'. Sommi ge mensen voelen zich bedreigd in het beeld van hun eigen bestaan." Het is volgens Dasselaar eenvoudig om een oordeel te hebben over Laura's plannen. „Mensen kunnen er een mening over geven, die niet makkelijk te diskwalificeren valt. Dat geldt bijvoorbeeld ook voor Geert Wilders. Die discussie gaat over fatsoen. Er is geen objectief oordeel over te geven. Op websites wordt daarom niet vaak gerea geerd op wetenschappelijke artike len. Daar kan je namelijk heel snel iets doms over zeggen. Met dit on derwerp loop je niet het risico om afgestraft te worden. Zelfs de ex perts van Jeugdzorg en de Raad voor de Kinderbescherming zijn het niet eens! Dat maakt het een veilig onderwerp." i Kijk voor het dossier over Laura ï&kL* op www.pzc.nl/lauradekker vrijdag 30 juli 2010 Moniek: „Ik vind het echt onverantwoord van haar ouders. Ze mag dan nog zo'n ervaren zeilster zijn, de mensen die ze tegen komt, zien haar toch echt als veertienjarig meisje, helemaal in haar uppie op een boot. Niemand die haar kan helpen als ër iemand kwaad wil. PfïïïïF, ik snap haar ouders echt niet!!!" Een zeeman: „Ik vind een volwassene die met zó'm bootje de wereld rond wil varen al hartstikke gek, laat staan een kind." MA: „Nu zijn de trossen los. Als kleine zelfstandige mag ik al leen buiten de vakantie maximaal tien schooldagen verlof aanvra gen. Ook moet ik volgens de wet aantonen dat ik failliet ga als ik sluit in de vakantie. Zij is veertien jaar, leerplichtig en moet een aantal uren per week op school zijn. Ik weet genoeg: met een beet je huiswerk mee, kan ik gewoon weg. Fijn, ben ik ook weer van dat gezeur af Bedankt Laura, je hebt geschiedenis geschreven:" MrX: „En nu niet zeuren als je gevangen bent genomen door een piraat, je zeil stuk is, je boot lek is, je zeeziek bent of je Tom- Tom het niet meer doet. Wij gaan echt geen bootje sturen!" Bert: „Dit kind moet gewoon naar school en de. vader moet gees telijk eens onderzocht worden hoe kom je op het idee om je doch ter van veertien deze reis te laten maken." Carina: „Wat een mediagekte! Wie moet er straks voor de kos ten opdraaien? Wij, de gewone burgers, zeker? Maar als ze wat overkomt dan zeggen wij'lekker puh'!" Maria; „Die snotneus moet een flinke schop onder haar kont hebben. De ouders vind ik zeer onverantwoordelijk eh dom. Als ër straks wat gebeurt, zal het wel weer de schuld van een ander zijn." Loes: „Belachelijk zeg, dat ze er aan hebben toegegeven. Het is levensgevaarlijk. En mag nu iedere veertienjarige van school weg blijven als ze daar zin in hebben? Makkelijk zeg!" Ikke: „En dan nu maar wachten op alle andere kinderen met een droom, en ouders met genoeg geld die dat ook kunnenverwe- zelijken. Jammer voor de kids met een droom, met minder geld." Thomas: „Hè hè, eindelijk.... Nu hopen dat dat verwende nest snel gaat vertrekken en voorlopig even niet terug komt. Ik hoop wel dat, mocht haar onderweg iets overkomen, zij en haar Ouders ook zo volwassen zijn om zélf de verantwoordelijkheid te nemen en die niet af te gaan schuiven op de rechter of de Kinderbescher ming. En wat de media-aandacht over dit onderwerp betreft: kun nen we nu weer verder gaan met belangrijkere dingen?" A.Zijnzeiker: „Ja, weer zo'n zeiker hier. Laat zë toch gaan, het is immers alweer meer dan een maand geleden dat ze A bin Sunder land uit de zee hebben geplukt. Dat was tussen Zuid-Afrika en Au stralië. Zij was maar zestien. Laura is al veertien. Ze mag wel gaan zeilen op de oceaan, maar een brommer mag ze nog niet rijden. Nederland op zijn smalst." Wen: „Onverantwoord, een kind van veertien?! Denk na man! Straks laten ze een snotneus van twaalf de wereld rondzeilen... Tja, alles kan in Nederland." De plannen van de jonge zeilster Laura Dekker roepen onge kend veel reacties op. Lezers van deze krant voe ren een tamelijk brede discus sie. Aanmoediging, nuchter heid, afgunst en bezorgdheid wisselen elkaar af. De zeilreis spreekt duidelijk tot de verbeel ding. Veel mensen projecteren hun eigen wensen op Laura. Maar ook velen lijken ongevoe lig voor de ambities van deze jongedame. Wie droomt of avontuurlijk is, is vóór. Wie cy nisch is of voorzichtig, uit be denkingen. Zo is deze discussie ver losgeko men van de vraag of een veer tienjarige een lange toertocht over de wereldzeeën aankan en of ouders een kind die ruimte moeten geven. Laura Dekker vindt al de aandacht maar irri tant en concentreert zich op haar vertrek. Maar als zij wat ouder is, zal ze inzien dat ze, zonder zelf één mijl te varen, veel Nederlanders heeft geprik keld tot een waardevolle reis door hun gedachten. EINDHOVEN - Het Catharina-zieken- huis in Eindhoven stapt naar de rechter om de vergunning voor het uitvoeren van hartklepopera ties via een katheter te behouden. Een woordvoerder heeft dat aange kondigd, nadat het ziekenhuis de ze week buiten de kwaliteitselectie van demissionair minister Ab Klink (Volksgezondheid) was ge vallen. Uit vijftien kandidaten selecteerde Klink vijf ziekenhuizen, onder meer op basis van ervaring. De vijf uitverkoren ziekenhuizen staken duidelijk uit boven de rest, werd categorie DVD's en games Spannende, meeslepende miniseries geba seerd op historische personen en gebeurte nissen. Absolute meesterwerken die u aan de tv gekluisterd houden, op maar liefst 10 dvd's! Engels gesproken, Nederlands onderti teld. Meer dan 13 uur speelduur. Lezersprijs exclusief 2,95 verzendkosten Voor meer informatie, en bestellen ga naar de webwinkel. Levertijd is 5 werkdagen. Urenlang genieten van de beste detectivese ries ooit gemaakt! Deze exclusieve dvd-box bevat 5 complete seizoenen. Ruim 25 uur speelduur vol met misdaad en intrige. Een must have voor de ware liefhebber van detectives! Engels gesproken, Nederlands ondertiteld. exclusief 2,95 verzendkosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3