sd! 27 Ontneem burger 'zijn' gemeente niet te gast brieven vrijdag 30 juli 2010 door Mr. J.J. van der Weel, oud-staatsraad De heren Ad Koppejan en Jack Biskop (lid en voormalig lid van de CDA-Twéede Ka merfractie uit Zeeland en West-Brabant) pleiten recent tegen gemeentelijke samen voegingen en voor het behoud van de provincie Zee land. Een onlangs gepubliceerde concept-nota van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) pre senteert een ander visie. In die nota wordt nogal hardhandig geponeerd dat er in de toekomst nog maar drie bestuurslagen zijn: Eu ropa, rijk en 'decentraal'. Het zal niemand verbazen dat 'decentraal' hier betekent gemeenten, maar dan wel op een regionale schaal, dus grotere gemeenten. Daarin dienen dan de waterschappen op te gaan, en ook - al wordt dat nog niet met zoveel woorden ge zegd - op den duur de provincies. Het lijkt mij geen goed plan. Een provinciale bestuurslaag tussen ge meenten en het Rijk blijft onverminderd nodig, daar gelaten hoe die provincies - of landsdelen - er in de toekomst uit moeten zien. Ik heb nog een ander be zwaar tegen de VNG-visie. In de meeste bestaande ge meenten - althans in Zeeland - kunnen hun inwo ners zich nog herkennen. Die kleine afstand tussen bestuur en bestuurden is een kostbaar goed. Dat is niet zo maar een ouderwets gevoel. In een dit jaar verschenen rapport heeft de Raad voor het openbaar bestuur in dramatische ter men de verhouding tussen burger en overheidsbe stuur in ons land beschreven. De burger heeft in ver ontrustende mate het vertrouwen in zijn bestuurders verloren. Een paar oorzaken: de (landelijke) overheid heeft te veel taken uitbesteed aan allerlei zelfstandige of geprivatiseerde organen, zij heeft het besturen te veel aan de markt overgelaten, en bovenal is er het maatschappelijk verschijnsel van de erosie van het ge zag. Hoewel het de vraag is in hoeverre dit alles voor Zee land geldt, is het in deze tijd niet verstandig om de burger 'zijn' gemeente te ontnemen. Die waarde is niet in geld uit te drukken. Wel moet dat soort waar den helaas nogal eens het loodje leggen tegen wel te kwantificeren uitkomsten, zoals in dit geval een grote re gemeentelijke schaal. Maar wij weten dat grotere organisaties vaak geen geldelijke voordelen opleveren. Zij betekenen meer tussenlagen, en daardoor vaak meer kosten. Het zal noodzakelijk blijven onze regio nale problematiek niet op te lossen door een grotere gemeentelijke schaal, maar met behulp van gemeen schappelijke regelingen tussen de gemeenten. Wat betreft de provincies: tussen de landelijke politie ke partijen bestaat daarover geen overeenstemming, evenmin als over de gemeenten trouwens. De stand punten kennen alle varianten van verkleining van provincies tot het vormen van vier of meer landsde len. De provincies zelf hebben pas gepleit voor verster king van hun positie door overneming van taken van de waterschappen en zelfs van regionale directies van diensten als Rijkswaterstaat. De provincie Zeeland lijkt daar voorshands weinig voor te voelen. Hoe dan ook, al staat onze provincie verder af van de burger dan een gemeente, ook hier geldt dat zij voor de in woners een stukje van hun identiteit belichaamt. Dat is een waarde waaraan in de discussies over de inde ling van de provincies niet voorbijgegaan mag wor den. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Kabinetsformatie Na zeven weken kabinetsformatie weet de kiezer nog steeds niet wel ke signatuur onze nieuwe regering krijgt. Daarmee is duidelijk dat ons kiesstelsel aan een grondige renova tie toe is, de keuze op welke partij je kunt stemmen is veel te groot, waardoor er een te groot aantal kie zers 'zwevende' wordt of uit balo righeid maar op een partij stemt die handig op die gevoelens in speelt. Ons kiesstelsel is te vergelijken met de supermarktketens, met veel re clame om kopers te trekken, maar belangrijk blijft de kwaliteit en de houdbaarheidsdatum. Nu zitten er veel politieke partijen in de Twee de Kamer met minder dan tien procent van het aantal zetels. Naast een sterk economisch/ finan cieel beleid van de nieuwe regering is een van de eerste prioriteiten een wetsvoorstel voor herziening van ons kiesstelsel. Drie partijen (links, rechts en liberaal) of een li miet aan het aantal stemmen bij voorbeeld 20 procent (30 zetels). Thon Bastiaansen Drostlaan 1, Sluiskil Zeilmeisje 2 Er was eens ene Michiel, een Zeeuw, die op 11-jarige leeftijd als als hoogbootsmanjongen naar zee ging. Geen rechter die zich daar druk om maakte. Geen instelling die zich afvroeg of hij dit psycholo gisch wel aan kon. Als 15-jarige jon gen was hij al musketier. Zijn leven werd een aaneenschakeling van heftige gebeurtenissen. Hij werd de grootste van allemaal: Admiraal de Ruyter. En nu is er een 'Zeeuws' meisje, ene Laura Dekker, die het avontuur zoekt. Een meisje met pit en initiatief Dat ze kan zei len, is al bewezen. Of ze de uitda ging aan kan, zal de geschiedenis le ren. Bezorgdheid om haar, zeker wel. Medelijden? Zeker niet, ze wil het immers zelf. 'Vaya con Dios' Laura. Wim van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene Zeilmeisje 3 Als een binnenschipper van Rotter dam naar Antwerpen wil varen moet hij twee man aan boord heb ben, anders is hij in overtreding en krijgt hij een vaarverbod. Als een kind van veertien met een zeilboot alleen de wereld rond wil, keurt de rechter dit goed en mag ze vertrek ken. Als ze straks op de oceaan ver dwijnt en nooit terugkeert, wiens verantwoordelijkheid is het dan? Het meisje zou nooit zo jong mo gen vertrekken en opgenomen moeten worden in een psychiatri sche inrichting. Evenals de ouders en de rechter misschien. A.M. de Schipper Inkeloortstraat 6, Rilland Zeilmeisje 4 Wat een ophef elke keer over dat zeilmeisje Laura, alsof het een be kende Nederlander is. Je leest er over, op de radio en tv is er veel aandacht. Alleen maar omdat een puber kan zeilen en de wereld over wil in haar bootje. Dat ze maar snel mag vertrekken en jaren over die reis doet, want het woord zeil meisje kan ik niet meer horen. Chris Wolf Kanariesprenk 297, Vlissingen Ramkraak De misdaad dringt steeds dieper het brave Zeeland binnen. Afgelo pen dinsdag opende de krant met een hoofdartikel over de stijging van ramkraken. Je leest de kop, soms het artikel en gaat over tot de orde van de dag. Raar eigenlijk dat we ons daar niet meer druk om maken. Laat de politie, het OM, de verzekeringsmaatschappij en het slachtoffer het maar uitzoeken. Een nieuwe norm: Gedogen, om zetting in taakstraffen, met enkel bandjes thuis je straf ondergaan en meer praatpreutige maatregelen. Kunnen de HH Politici zich hierin vinden? Nee, leg de extra kosten maar neer bij het slachtoffer ter verdere voorkoming. In wat voor wereld leven we eigenlijk? Hoog af gestudeerden pleiten al jaren dat langer en zwaarder straffen niet helpt. Een wie gaat dit nu eens weerleggen? De norm wat van jou is, is van jou daar blijft een ander vanaf Het wordt de hoogste tijd dat Fred Teeven snel als minister van justitie aantreedt. Jan van der Straaten Oosterenbanweg 46, Renesse Coalitie Pappen en nathouden is in 2010 politiek verantwoord en kost geen daadkracht. De CDA als grootste verliezer sinds mensenheugenis treedt na 8 slechte kabinetsjaren opnieuw aan. Deze keer echter is het alleen nog meelopen met de nieuwe grote partijen. Sinds februa ri is er een demissionair CDA en CU kabinet met geen bevoegdheid tot besluitvorming. Nog 4 weken en naar schatting 80.000 bouwvak kers mogen gaan solliciteren. Geen maatregelen, geen beleid en geen uitzicht op een daadkrachtige eens gezinde regering. De hele politieke cultuur als leidend instrument in Nederland moet op de schop. Ver nieuwende inzichten moeten de politiek weer leefbaar maken en daadkracht geven. Als voorbeeld zouden verkiezingen moeten vol gen op voltooide coalitiebesluiten. Arm Nederland als je je zo te kijk zet in Europa. Abko Paauwe s-h-Hendrikskinderenstraat 63, Goes Parkeren 2 Voor veel mensen is het kennelijk geen moeite om met de auto naar Middelburg te komen, maar wel om een paar euro voor een parkeer- plekje te betalen. Autorijden kost nu eenmaal geld, en daar hoort par keren ook bij. Met verbazing lees ik dat een meneer deze week de tip geeft om 'gratis' te parkeren bij het Medisch Centrum Middelburg (MCM) bij 't Gasthuis. In ons ver pleeghuis verblijven dagelijks 150 cliënten en 100 medewerkers en vrijwilligers. Ten behoeve van deze groep mensen en de patiënten van het MCM hebben wij een eigen parkeerterrein. Regelmatig is er te weinig parkeerruimte. De mensen die recht hebben op deze parkeer plek moeten dan een kaartje bui ten de poort kopen omdat mensen hun auto parkeren voor een gezel lig middagje winkelen! Peet Kruidenier Noordpoortplein 2, Locatiemanager 't Gasthuis ZMf Het provinciale beleid voor indus trie en politiek faalt. Zeker als we het vergelijken met de jaren 50, 60 toen de Zeeuwse bestuurders grote successen boekten en grote bedrij ven naar Zeeland haalden, zoals Dow, Pechiney. De infrastructuur werd toen ook verbeterd, zoals de Zeelandbrug. Zij hebben Zeeland op de kaart gezet. Nu is het kommer en kwel. De WCT sterft en een goede Noord-Zuid verbinding komt er niet. Door het passieve beleid ver armt Zeeland en loopt het lang zaam leeg; een uitstervende senio ren provincie. Maar het groen viert de boventoon, dat is in ieder geval een succes voor de groenen en de ZMF. Het is zelfs zo dat de ZMF vertelt dat de vergrote midden sluis in Terneuzen de optie is en dat de introductie van duurzaamheid aan haar wordt gepresenteerd. De pro vincie volgt, als de provincie uit sterft zijn alle polders overbodig en kan uiteindelijk alles aan de na tuur worden overgelaten, de na tuur ontpoldert zelf j. Kooien Berkelstraat 3, Terneuzen Dierenwelzijn Eindelijk een stap voorwaarts in dierenwelzijn. Na wereldwijde pro testdemonstraties, brieven en handtekenigenacties, is er nu in Ca- talonië gestemd voor afschaffing van de gruwelijke, barbaarse mid deleeuwse st(d)ierenmarteling. In Catalonië heeft de democratie geze gevierd. Meer dan 70 procent van de Spaanse bevolking is tegen het stierenvechten. Echter jaarlijks kost het nog steeds 30.000 stieren het le ven. Nu Catalonië het voortouw heeft genomen dient de rest van Spanje te volgen. Maar gezien de hoeveelheden geld die in deze bloedsport verdiend wordt en de enorme subsidies die er aan de stierenfokkers verstrekt worden, zullen we waarschijnlijk nog lang moeten wachten voor to tale afschaffing. Tijd dat Spanje een land wordt, het lidmaatschap van de EU waar- dig. Wietse Haak Sperwerstraat 23, Assen „Het wordt de hoogste tijd dat Fred Teeven als minister van justitie aantreedt." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29