zweten in Brasilia II vandaa uitgelicht Werelderfgoedlijst Wilde ideeën De Unesco, de organisatie voor onderwijs, we tenschap en cultuur van de VN, stelde in 1972 het Werelderfgoedverdrag op. Directe aanlei ding voor de VN-overeenkomst was de bouw van een Egyptische dam waarvoor ruim drie duizend jaar oude tempels moesten wijken. 9 De Werelderfgoedlijst van Unesco telt 890 be schermde plekken in 148 landen: 689 cultuur monumenten, 176 natuurmonumenten en 25 gemengde monumenten waarin culturele en natuurlijke waarden samengaan. Het erfgoed moet op wereldschaal uitzonderlij ke betekenis hebben, waardoor het voor het nageslacht bewaard zou moeten blijven. Op de lijst staan onder meer bekende sites als de Chinese Muur en de Grand Canyon in de VS, maar ook bij het grote publiek onbekende re rotstekeningen in Kazachstan. Landen die nomineren, moeten voldoen aan bepaalde eisen. Zo moet er onder meer een beheerplan zijn. In regelgeving moet bescher ming op de lange termijn geregeld zijn. Het ge bied moet toegankelijk zijn. De bevolking moet de ruimte hebben om te leven. Wereld erfgoed wordt eens per zes jaar aan een onder zoek onderworpen. Als een site serieus bedreigd wordt, kan Unes co zorgen dat er geld vrijkomt. Vooral voor landen die dat zelf niet kunnen bekostigen. Unesco kan een erfgoed van de lijst schrap pen. Dat gebeurt zelden, maar overkwam Dres den omdat de aanleg van een brug ervoor zorgt dat het Elbedal onherstelbaar bescha digd raakt. Deze week hebben Actiegroep Urk Briest en Stichting Erfgoed Urk protest aangetekend bij Unesco omdat de gemeente Noordoostpolder in aanmerking wil komen voor een plek op de lijst van werelderfgoed. Ze zijn van mening dat het gebied alleen werelderfgoed mag worden, als de plannen voor Nederlands grootste wind molenpark voor de kust van Urk worden afge blazen. vrijdag 30 juli 2010 Unesco houdt de monumenten op haar Werelderfgoedlijst goed in de gaten. Zo krijgt Sint-Petersburg een tik op de vingers vanwege plannen voor een flinke wolkenkrabber. Bekijk meer wilde ideeën op zie: Uitgelicht op onze website gordel siteholder. Wij zijn verantwoordelijk voor het ge bied. De nominatie is voorbe reid door het stadsdeel en de ge meente en met hulp van de Rijksdienst voor Cultureel Erf goed." Wat doen jullie daar precies? „We zijn hier op de 34ste bij eenkomst van het Werelderf goedcomité met ruim duizend vertegenwoordigers van 187 landen die het Unesco-Wereld- erfgoedverdrag hebben ondertekend. Er wordt gespro ken over behoud en beheer van 890 erfgoed-sites en over nieu we voordrachten." Adjunct-directeur Kishore Rao van de Unesco heeft vorige maand in Nederland gezegd dat de Amsterdamse vooi-dracht het wel zal halen. „Het laatste woord heeft deze vergadering in Brasilia. We zijn optimistisch. De voordracht is goed voorbereid. En Icomos, de erfgoedexperts van Unesco, heeft aan het beslissende We relderfgoedcomité een positief advies verstrekt. Dit jaar wor den 42 voordrachten behan deld en slechts zeventien voor drachten hebben een positief advies ontvangen. Het kan nog misgaan. Alleen het Werelderf goedcomité, waarin 21 landen zitting hebben, beslist." Heeft u daar vertrouwen in? „Ja, maar als één van die lan den vragen gaat stellen, weet je niet hoe die discussie loopt. Het blijft een politieke zaak. En er staan al veel oude steden op de lijst, is de veelgehoorde kri tiek. Maar zonder Amsterdam is die lijst van werelderfgoed volgens ons niet compleet." Voorgedragen deel van de grachtengordel infographic. Het Parool Bron: Stadsdeel Centrum Woudagemaal 11998 6) De Beeim.têrTi)999 khroderhuis 2000 In Lemmer staat het grootste in gebruik zijnde stoomgemaal ter wereld. Geopend in 1920. Droogmakerij uit de 17de eeuw. Ligt 3,5 meter onder NAP. In 1924 gebouwd naar een ontwerp van Gerrit Rietveld. Van grote invloed op de architectuur. Sinds vorig jaar behorend tot de Werelderf goedlijst van de Unesco.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11