io grachtengordel Werelderfgoed: pluim of plaag? Peentjes Voor de Amster damse grachtengor del lonkt een plek op de Werelderf- goedlijst van Unes co. 'We worden in één adem genoemd met de Chinese Muur', juichen voor standers. 'We jagen creatieve mensen de stad uit', vrezen tegenstanders. 0 vrijdag 30 juli 2010 door Joost de Poel In de dagen dat Ajax zich nog maar moet zien te kwa lificeren voor de Cham pions League, heeft de Am sterdamse binnenstad zijn hoofdprijs al bijna binnen. Een notering op de Werelderfgoed- lijst van Unesco. Zeg maar de Champions League voor monu menten. Noem het hoofdstedelij ke arrogantie of niet, maar voor Amsterdammers bestaat er nauwe lijks nog twijfel: na vijftien jaar van voorbereiding gaat het een dezer dagen gebeuren. „Goedbeschouwd is het gek dat de binnenstad nog niet op de lijst staat", zegt Walther Schoonen- berg, een warm pleitbezorger. De gemeente noemt de uitverkiezing 'een toeristische kans' en 'een eer', maar dat is volgens de secretaris van de Vereniging Vrienden van de Amsterdamse Binnenstad te zwak uitgedrukt. „Het is een inter nationale erkenning voor de bij zondere culturele en historische waarde van de zeventiende-eeuw- Nederlands werelderfgoed se binnenstad. De planmatige wij ze waarop tussen 1610 en 1660 de stad is uitgebreid, met al zijn grach ten en veie groen, was absoluut re volutionair. Die historie moeten we koesteren en goed conserve ren." En juist in die laatste woorden schuilt volgens tegenstanders, veel al mkb'ers, ook een gevaar. Ze vre zen dat de Unesco-lijst ervoor zorgt dat behoudzucht doorslaat. De leefbaarheid zou zelfs op het spel staan. „De Werelderfgoedlijst is als een pluim voor de stad, een lintje. Daar is op zichzelf niets mis mee", zegt Rogier van Kralingen, actief voor de actiegroep Ai! Am sterdam. „Maar we zien helaas dat de gemeente om die nominatie heen geleidelijk beleid bouwt dat grote schadelijke gevolgen kan heb ben voor bewoners én bedrijven. Zo wil de gemeente bepaalde wij ken tot een soort stiltegebied bom barderen. 's Avonds moeten terras sen eerder sluiten, er is een repres- 'Amsterdam moet de liberale metropool willen blijven die het is' sief beleid op een toeristische trek pleisters als de Wallen en er is een verbod op 'vervuilende' terrasrecla me. Er zijn café's die hun deuren al hebben moeten sluiten en dat leidt de facto dus tot minder werk gelegenheid." Communicatiewetenschapper Van Kralingen weet het zeker: als het aan Unesco ligt, wordt zijn gelief de, bruisende Amsterdam vooral een keurige toeristenstad. „Maar dan haal je de ziel uit de stad. Amsterdam moet de liberale metropool willen blijven die het is. Dat is cruciaal. Creatieve men sen zijn de motor achter de Am sterdamse economie. Deze domi nante klasse jaag je weg als de vrij heid te veel wordt beknot. Brugge is het ergste voorbeeld van wat Amsterdam kan overkomen: die stad drijft nu op toerisme maar stelt als woon-werkstad niets meer voor. En die bravere toerist waar op wordt gemikt, bestaat helemaal niet. Een toerist in Amsterdam be zoekt én het Anne Frank Huis én de Wallen." Volgens Walther Schoonenberg is het wel degelijk mogelijk om 'meer beschaafde toeristen' naar Amsterdam te lokken. „Misschien is de wens de vader van de gedach te, maar nu zie ik veel toeristen die met hun gedrag voor overlast zorgen. Dat is juist een bedreiging voor de gemengde functie die een stad moet hebben." Hij vindt dat tegenstanders een schijntegenstelling creëren. „Ons wordt verweten dat we van de bin nenstad een openluchtmuseum willen maken ten koste van ande re functies. Uit onderzoek blijkt dat juist het historische karakter van een binnenstad creatieve gees ten aantrekt." Eigenlijk is het een wonder dat een nominatie voor de Werelderf goedlijst internationaal bijna stan daard leidt tot polemieken. Want feitelijk verandert er weinig tot niets. Er gaat doorgaans geen extra geldkraan open en het tandenloze Unesco kan geen regels afdwingen. Voor Amsterdam geldt bovendien dat de binnenstad sinds 1999 al be schermd stadsgezicht is. Toch kan het jawoord van Unesco voor Schoonenberg niet snel genoeg klinken. Want je weet maar nooit. „Hoe je het ook wendt of keert, de Werelderfgoedlijst geeft enige ma te van bescherming. Hij dwingt mensen tot discussie: wat willen we wel en niet met ons cultuurhis torische erfgoed? Dat is al pure winst. Het gaat om bewustzijn. Ze ker ook bij politici. Want, ondanks het beschermde stadsgezicht, wor den er in Amsterdam soms beslis singen genomen die volledig haaks staan op wat Unesco voor ogen heeft. Ik denk dat als we vijf tien jaar geleden al op de lijst had den gestaan, de binnenstad er nu mooier had uitgezien." Straks waarschijnlijk werelderfgoed. De hoek Keizersgracht - Leidse- gracht. foto Lex van Lieshout/ANP door Ton Damen Schokland 11995 M B oudewijn Oranje, be stuurder van het stads deel Centrum, zweet peentjes. De 'monu mentenwethouder' wacht in Brasilia op de aanwijzing van de Amsterdamse grachtengor del tot werelderfgoed. Van avond of komend weekeinde kan het gebeuren. Wie vertegenwoordigt Neder land in Brasilia? „Het stadsdeel Centrum is bij de voordracht van de grachten- Willemstad Curacao 11997 Ooit een eiland in de Zuiderzee. Archeologisch werelderfgoed. Een 135 kilometer lange verdedigingslinie met 42 forten. Aangelegd tussen 1883 en 1920. Een complex van negentien poldermolens die dateren uit 1738 en 1740. De historische gebouwen in de binnenstad vor men een bontgekleurd palet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10