Moienzicht blijft werken aan grotere 22 zee Ja 11 Sponsors met oog voor volkscultuur en traditie steunen krulbolsport k; Gentse Feesten weer als vanouds publiekstrekker Wanhopig BUITENBANEN Tot 's avonds laat buiten bollen, moet meer mensen enthousiast maken Mauritsbollingen Expositie Paula Pieters de Dijcker almanak donderdag 29 juli 2010 z door René Hoonhorst Moienzicht probeert ook jongeren warm te krijgen voor de krulbolsport. Voorzitter Andy de Schipper van de IJzen- dijkse vereniging Mo ienzicht blijft: zich in zetten voor het popu lairder maken van de krulbolsport. Maar hij beseft dat het even kan duren vóór de oude volkssport zich weer in grote belangstelling mag verheugen. De Schipper heeft zijn verwachtin gen een beetje bijgesteld na de Mauritsbolling van vorig jaar. Hij hoopte toen vooraf op tweehon derd deelnemers aan het eerste in ternationale kampioenschap. Maar na afloop was hij blij dat de wed strijd zo'n honderd deelnemers trok. „Het zou mooi zijn als dit jaar weer honderd bolders mee strijden voor het Nederlands kam pioenschap. Als er ook weer zestig naar de bolling op zaterdag ko men, ben ik dik tevreden." Moienzicht kon het afgelopen jaar zo'n dertig nieuwe leden bijschrij ven. De Ijzendijkse krulbolclub telt nu 114 leden, onder wie 'tien kanjers' van 8 tot en met 12 jaar voor de nieuwe jeugdclub. De jon ge aanwas ondersteunt De Schip pers hoop voor de toekomst. Als de nieuwe leden ook nog wat vrienden en vriendinnen over de streep trekken, zit er nog wel wat meer groei in. De Schipper weet overigens dat de drempel om zich echt over te ge ven aan de krulbolsport hoger is dan mensen soms beseffen. Zo hadden een aantal spelers van de plaatselijke voetbalclub zich voor genomen tijdens de zomerstop vaak langs te komen om mee te bollen. „Maar de voorzitter heeft ze nog niet bij de bolbanen gezien. Hoewel de training intussen is be gonnen, krijgen ze zaterdag een herkansing. We houden dan vanaf vier uur op de banen in het clubge bouw een bolling voor niet-bol- ders. Kunnen ze zich rehabiliteren en kijken of ze net zoveel bol- als balgevoel hebben." Een dag na de 'grote bolling voor Als opwarmer houdt Moienzicht y morgenavond vanaf 18.30 uur een seriebolling. De Mauritsbolling begint zaterdag om 14 uur op de buitenbanen. Twee uur later (16 uur) is in het clubgebouw aan de voet van mo len De Witte Juffer een bolling voor niet-bolders. Het (open) Nederlands Kampioen schap begint zondag om 14 uur op de buitenbanen. Liefhebbers en belangstellenden kunnen ook volkssporten als gaai- bollen en boogschieten beoefenen op het grasveld bij de buitenbaan. niet-bolders' houdt Moienzicht in haar clubgebouw ook een open Zeeuws kampioenschap voor de jeugd. Vanaf 15 uur kunnen kinde ren van 6 tot 14 jaar de bollen la ten rollen. Zowel zaterdag als zon dag geven ervaren krulbollers van 12 en 21 uur ook lessen en demon straties. De wedstrijden om de Mau- ritstrofee en om het Ne derlands kampioenschap vinden plaats op het 'krulbolpark', dat leden van Moienzicht dit voor jaar aanlegden. De club beschikt over maar liefst acht buitenbanen. Alle banen zijn voorzien van ver lichting en kunnen dus tot 's avonds laat worden bespeeld. De club heeft ruller rivierzand la ten leggen dan dat er vorig jaar op de tijdelijk aangelegde baan lag. „Op dit wat steviger zand rollen de bollen gewoon beter. Als het zand goed vlak ligt, is het net alsof de bollen op wieltjes lopen." De Schipper hoopt dat de wedstrij den komend weekeind, morgena vond voorafgegaan door een gezel lige seriebolling, ook op rolletjes lo pen. De deelnemers doen natuur lijk hun uiterste best om prestaties te leveren voor het kampioen schap en de Mauritstrofee. Maar het eerste van de tien bolgeboden zegt: 'Boven alles bemin uw bolle, speel niet voor het geld maar voor de lolle'. Strijken met de rug van de hark moet het zand weer 'wieltjes' geven. rulbolclub Moienzicht telt nogal wat jonge stelletjes onder haar leden. Er lopen mede daardoor meer dames op de banen van IJzendijke rond dan op andere bolbanen in de streek. Voorzitter Andy de Schipper, zelf slechts 37 jaren oud, hoopt dat die stelletjes ook hun kroost weer mee naar het clublokaal nemen. Zijn streven om het krulbollen op te stoten in de vaart der volkeren krijgt in elk geval brede ondersteu ning. Niet alleen van de plaatselij ke ondernemers, maar ook van en kele grotere ondernemers uit de streek. Moienzicht kreeg al heel wat voor elkaar door bijdragen van Ijzen dijkse neringdoenden. Maar de aanleg van het 'krulbol park' buiten en de organisatie van Mauritsbolling en het kampioen schap komen makkelijker tot stand door subsidies van bedrijven als Delta, Dow, Rabobank en Woongoed. De Schipper: „Die bedrijven onder steunen lang niet zomaar alle ini tiatieven meer. Maar ze hebben al lemaal oog voor instandhouding van de volkscultuur en streektradi- ties. Het in de belangstelling hou den en brengen van de krulbols port past prima in die doelstel ling." In het bijprogramma van de krul- bolwedstrijden geeft Moienzicht mensen dit weekeind ook de gele genheid sporten als boogschieten en gaaibollen te beoefenen. „Ook krulbollers kunnen dat natuurlijk eens proberen. Maar het is niet ge zegd dat ze meteen goed kunnen gaaibollen. Die sport vereist toch weer een heel andere techniek. Een Brabander die zich er op voor liet staan goed te kunnen pierbol- len, bleek vorig jaar nog heel wat te leren te hebben toen hij mee deed met het krulbollen." SAS VAN CENT - De laatste dagen van juli en de hele maand augus tus exposeert Paula Pieters de Dijcker werken in het ANCO - Ko pieercentrum in Sas van Gent. De kunstenares, zelf ook woonach tig in Sas van Gent, toont een se lectie uit haar schilderijen. De tentoonstellingsruimte is te vin den op Westkade 105. Tip? redactie@pzc.nl Hij is de vijftig lang geleden gepas seerd, niet bepaald aantrekkelijk en zijn leven lang al vrijgezel. Toen de hypotheekadviseuse bij hem thuis langskwam voor een zakelijk gesprek, informeerde hij terloops of ze getrouwd was. Zij probeert deze wanhopige boer sindsdien om begrijpelijke redenen op afstand te houden. Voorstellen om een avondje naar de bioscoop te gaan, of een uitgebreide 'zakenlunch' te houden, slaat ze angstvallig in de wind. Tijdens een vergadering ging haar te lefoon meerdere keren over. Ze zucht te diep. Hij weer. Geïrriteerd typte ze een sms terug. Alleen drukte ze nét iets te snel op de verzendknop. „Mag ik je zo even bekken door Wout Bareman GENT - Het aantal bezoekers aan de Gentse Feesten was dit jaar terug op het peil van vijf jaar geleden. De politie maakte gisteren bekend dat het grootste cultureel volks feest van West-Europa, dat dinsda gochtend om acht uur werd afge sloten, in tien dagen tijd iets meer dan anderhalf miljoen belangstel lenden trok. De laatste jaren werd dat aantal niet meer gehaald. Ze kwamen voornamelijk uit Bel gië, maar volgens 'feestenburge meester', schepen Lieven Decalu- we groeit het aantal buitenlandse bezoekers gestaag. Ook uit Zee land en West-Brabant trokken ve le duizenden mensen naar Gent. Burgemeester Daniël Termont sprak tijdens de afsluitende pers conferentie over 'de beste van de laatste jaren'. Op de avond van 20 juli - een dag voor de nationale feestdag - was met 250.000 bezoe kers sprake van topdrukte. De groep binnenstadsbewoners, die voor aanvang van de Feesten dreigde met gerechtelijke stappen tegen de stad in verband met (vooral) geluidsoverlast, wil snel praten met Decaluwe. De bewo ners constateerden dat de overlast niet was verminderd. De schepen ging direct in op de uitnodiging. MEEST GELEZEN 1. Binnenvaartschip in brand 2. Lagere lasten waterschapsfusie 3. Geen hittecamera's in tunnel STELLING Stelling: Aanpak drugstoerisme stimuleert illegale straatverkoop. Zie www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto Een beetje krulboller heeft bollen voor elke ondergrond bij zich.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 64