Muskusratten vaker in de val Even naar de cafetaria, om Snelweg voor stroom van Borssele naar zee M/V GEZOCHT brieven donderdag 29 juli 2010 JAARVERSLAG 2009 Stijging met 20 procent door René Schrier MIDDELBURG - In Zeeland zijn vo rig jaar 20 procent meer muskus ratten gevangen dan het jaar er voor. Dat schrijft het Landelijk Coördinatiecentrum Muskusrat- tenbestrijding in het jaarverslag over 2009. Vorig jaar werden 5581 ratten ge vangen. Het jaar er voor 4666. Dat is nog niets vergeleken met 1987, toen 17.111 muskusratten werden gevangen. Deze toename is groten deels toe te schrijven aan de toena me van vangsten in Walcheren. In Zeeuws-Vlaanderen wordt nog veel gevangen met de verdrinkval. Men is wel bewust bezig met het actief vangen; de verdrinkvallen worden hoofdzakelijk op strategi sche plekken ingezet. In Zeeland worden trouwens toch relatief weinig ratten gevangen ver geleken met andere provincies. Koploper is Utrecht met 25.752 muskusratten. Daarna komen Gro ningen, Zuid-Holland en Friesland met respectievelijk 24.245, 23.374 en 24.016 muskusratten in 2009. De provincies zijn verantwoorde lijk voor de muskusrattenbestrij- ding en moeten ieder jaar verant woording afleggen aan de minis ter. Om die reden schrijft het coör dinatiecentrum een jaarverslag. In dat verslag wordt ook ingegaan op de vangst van beverratten. Die komen in Zeeland niet zo veel voor. Dat ze in deze provinccie toch worden gevangen, gebeurt uit het oogpunt van een soort grens bewaking, omdat ze bijvoorbeeld in Zuid-Holland wel veel voorko men. In 2009 werden er twee in Zeeland gevangen en het jaar er voor tien. In Zeeland zijn geen vas te populaties beverratten, maar er zijn jaarlijks wel zwervers die snel worden weggevangen. De verwachting voor 2010 is dat voor geheel Zeeland de vangst norm daalt. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Om de stroom van een toekomstig windmolenpark voor de Zeeuwse kust af te voeren, wordt een hoogspanningsleiding naar Borssele aangelegd. Dat blijkt uit de aangepaste lange- termijnvisie tot 2030 van landelijk netbeheerder Tennet. Die stelt vast dat grootschalige investeringen in het landelijk hoogspanningsnet no dig zijn om onder meer toekomsti ge windmolenparken aan te kun nen sluiten. Tennet gaat de leiding van Borssele naar zee aanleggen. Waar de leiding komt, is nog niet bekend. „Dat is afhankelijk van de plaats van het windmolenpark", zegt Jelle Wils van Tennet. Of de leiding in zijn geheel door de Wes- terschelde wordt aangelegd is even eens niet bekend. „Er zijn nog geen tracéstudies." Een nieuw kabinet neemt een be sluit over wie de lijn moet betalen. De nieuwe (bovengrondse) hoog spanningsleiding die Tennet zal aanleggen van Borssele naar Geertruidenberg is voldoende toe reikend om stroom van windmo lenparken af te kunnen voeren. door Nadia Berkelder Eigenlijk zijn ze alledrie nog steeds verbaasd. Daar zitten ze dan, een paar maanden nadat ze het ziekenhuis ingingen: drie nieuwe mannen. Veel fitter en vooral gezonder: insuline spui ten doen ze niet meer en ook van de andere medicijnen zijn ze af. Jan Damman, Rob van der Poll en Theo Schenkhuizen deden mee aan het insuline-resistentieproject in het Admiraal De Ruyter Zieken huis in Vlissingen. „Ik heb veel meer energie", zegt Theo. „Als ik vroeger uit mijn werk kwam had ik geen zin om te gaan sporten, maar nu vind ik het heerlijk." Al de twaalf mensen die tot nu toe meededen met het pro ject, spuiten geen insuline meer, vertelt diabetesverpleegkundige Ig- na Becks. Hun cholestorolgehalte daalde, net als hun bloeddruk. Bo vendien zijn ze allemaal minimaal de helft van hun overgewicht kwijt. „Er zijn er wel een paar weer met insulinetabletten begon nen, maar ze zitten nog wel alle twaalf in het project." Het begon dit jaar als proef: het idee was om het lichaam van dia betespatiënten in één klap op nieuw in te stellen zodat het de ei gen insuline weer gebruikt. Dat kan - bij mensen die diabetes van het type één hebben - door flink af te vallen. „Mensen die dik zijn ontwikkelen een ongevoeligheid voor insuline", zegt Becks. De deel nemers werden opgenomen in het ziekenhuis en kregen vanaf dat mo ment alleen dieetvoeding: maxi maal 500 kilocalorieën per dag. „Op eigen houtje lukt het niet om af te vallen", zegt Jan. „Natuurlijk wisten we allemaal hoe slecht het voor ons was. We deden een hele boel dingen die niet mochten: te veel eten, te veel drinken en jezelf wijsmaken dat het wel meeviel. Mij is wel honderd keer verteld dat het anders moest. 'En ik zie je over drie maanden', hoorde je er dan meteen achteraan. En dat duurde dus nog drie maanden: dan had je tijd genoeg, maar het kwam er na tuurlijk nooit van." „Het verschil is dat je hier een heleboel stokken achter de deur hebt: om te begin nen een hele batterij mensen die je in de gaten houdt en de ande ren: we wilden niet voor elkaar on der doen." Dus sleepten ze elkaar er doorheen. Ze aten samen en haalden ook samen geintjes uit. „We zijn de eerste of de tweede avond naar de cafetaria gegaan", lacht Jan. „Niet om iets te eten, maar om de lucht van kroketten op te snuiven." Afvallen met dieetvoedsel heeft één groot voordeel, zegt Becks: „Het is duidelijk. Je krijgt drie keer een zakje en dat is het. Daardoor houden mensen het vol. Ze heb ben geen honger en je kunt niet smokkelen. Dat moeten ze drie maanden volhouden, daarna wordt het moeilijk. Sommige men sen zijn bang dat ze niet meer af vallen en dat gaat natuurlijk ook minder snel als je weer gewoon gaat eten." In totaal wordt ieder een een jaar begeleid. „Het is voor heel veel patiënten mogelijk om van de medicijnen af te komen als ze afvallen. Maar mensen moeten dit nooit op eigen houtje doen: iedereen die diabetes heeft en een dieet volgt, kan een hypo krijgen. Een dieet volgen moet altijd onder begeleiding van een arts. Maar als het je lukt om zelfstandig af te vallen, dan is het voor veel diabetici mogelijk om de medicatie af te bouwen of stop te zetten. Het is moeilijk om de vi- Rob van der Poll, Jan Damman en Theo Schenkhuizen deden mee aan het zijn afgevallen en gebruiken geen medicijnen meer. WERF UW PERSONEEL MET HET REGIONALE DAGBLAD! Wegener NieuwsMedia. De nummer 1 voor werkzoekenden! Bel voor meer informatie Wegener NieuwsMedia Arbeidsmarkt (055) 538 80 00. weGeNeR NieuwsMedia PZC V Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Grijsje Hartverwarmend hoe PZC-redac- teur Ondine van der Vleuten in haar column beschrijft dat zij en haar gezin de vakantie hebben uit gesteld om haar poes de gelegen heid te geven op natuurlijke wijze te sterven in haar eigen omgeving. Groot respect voor die beslissing en mooi voorbeeld voor anderen. Meestal hoor je immers, waar het woord vakantie op ieders lip ligt, dat trouwe huisdieren door hun ba zen worden uitgezet ergens op een Stil weggetje en maar moeten af wachten tot iemand zich over hen ontfermt of naar de toch al uitpui lende asielen brengt. A propos, waarom niet een lieve poes uit het asiel halen, mevrouw Van der Vleu ten, ik kan het u en iedere dieren liefhebber aanbevelen. Keus ge noeg en je krijgt 0 zo dankbare reacties van het dier dat zich weer geaccepteerd voelt, weet ik uit ei gen ervaring. (naschrift redactie: Ondine heeft twee kittens geadopteerd die gedumpt wa ren bij de visafslag in Vlissingen.) Piet Blok Heer Janszdorp 15, Kamperland Historisch Museum 3 Niet alleen het Stadhuis is niet te exploiteren: we zitten in Goes met een leegstaand postkantoor. Nog even en Goes is kampioen in het aantal leegstaande monumenten panden! Waar ik me het meest aan stoor, is de opmerking van een Bor- sels raadslid, dat het museum een voorbeeld moet nemen aan de Stoomtrein en met vrijwilligers moet werken. Ze is heel slecht geïn formeerd, want het museum werkt bijna uitsluitend met vrijwil ligers, van wie ik er een ben. Ik wil de boel omdraaien: de stoomtrein moet een voorbeeld aan het mu seum nemen. De stoomtrein rijdt alleen in juli en augustus dagelijks en de rest van het jaar alleen op zon- en festdagen. Het museum is het hele jaar door zeven dagen per week open. Wil je weten, hoeveel vrijwilligers dat zijn? Alleen al voor de kassa, de catering en de museumwinkel vier per dag en tij dens de zomertentoonstelling in de kerk nog vier extra. Tel daarbij al het werk dat achter de schermen gebeurt en je komt tot een schrik barend aantal. Het is voor Goes een heel goede slechtweervoorzie- ning. De mensen komen afkoelen van de hitte of zijn een dagje in Goes omdat het regent of stormt (geen strand- of fietsweer). Dat moet be houden blijven. Mattie Eversen Scheldestraat 22, Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 54