'Dit zou wel eens ons 22 zeeland Plan voor windpark bij Ouwerkerk Roggeklamp bracht briljanten huwelijk BROUWERSDAM Kitesurfcentrum Juventa doet met de bouw van een dam van zandzakken een ultieme poging om het laatste stukje strand op het Zeeuwse deel van de Brouwersdam te behouden. PROCEDURE Nieuw bestemmingsplan nodig Wethouder Verseput is positief over jaarrond-exploitatie strandpaviljoens donderdag 29 juli 2010 door Piet Kleemans ouwerkerk - Er zijn plannen voor de aanleg van een bescheiden windpark aan de Gouweveersedijk bij Ouwerkerk. Hoewel het bete kent dat de gemeente niet onver kort vast kan houden aan haar be leid voor wat betreft geluid en stil te, is het college van B W van de gemeente Schouwen-Duive- land akkoord met de plannen. Eerdere pogingen voor de bouw van een windpark in de polder bij Ouwerkerk strandden. In 1999 pre senteerde windenergieproducent Promill uit Middelharnis plannen voor de bouw van een elf windtur bines tellend windpark. De wind molens in kwestie zouden zo'n 70 meter hoog worden en daar schrok een aantal Ouwerkerkers behoorlijk van. Uiteindelijk ver dween het plan in een lade. Juni 2009 heeft het Schouwen-Dui- velandse college zich uitgesproken voor de plannen zoals die nu ter ta fel liggen. In die plannen gaat het om plaatsing aan de Gouweveerse dijk van op z'n hoogst vier wind turbines met een maximale as- hoogte van 85 meter. De rotordia- door Ali Pankow zierikzee - Wethouder Ad Verse- put is positief gestemd over de voortgang van het bestemmings plan dat de jaarrond-exploitatie van strandpaviljoens mogelijk moet maken. Hij is derhalve nog steeds verbaasd over de kritiek die de Kamer van Koophandel onlangs uitte over het feit dat de gemeente de strandpa viljoenhouders in dezen te veel re gels zou opleggen. „Natuurlijk burch-haamstede - Hij werkte bij zijn vader op de boerderij, zij was dienstmeisje bij een andere boer. Ze ontmoetten elkaar bij de rog- ge-oogst, van het een kwam het ander. Stoffel van der Wekken (90) en Mientje van der Wek- ken-Schoonaard vierden dinsdag hun 65-jarig huwelijk. Stoffel van der Wekken herinnert zich de ontmoeting nog goed. „En daar bij die roggeklamp heb ik haar gevraagd of ze zin had de vol gende dag een eindje met me te gaan fietsen. En dat wilde ze wel." De liefde bloeide op tijdens de 1\veede Wereldoorlog. Kort na de bevrijding stapten ze met elkaar in het huwelijksbootje. Gevraagd naar het recept van zo'n goed hu meter mag maximaal 107 meter be dragen en het hoogste punt - de bovenste tip van het rotorblad - maximaal 140 meter. De turbines zijn elk goed voor een minimaal vermogen van 2.3 megawatt. In middels zijn de nodige 'visualisa ties' gemaakt, onderzoeken gedaan en de Provinciale Ruimtelijke Ver ordening vastgesteld. Kortom: aan de in het B W-besluit van juni 2009 gestelde eisen is voldaan en ook de provinciale regels vormen geen belemmering. Als het windpark er komt bete kent het dat de gemeente niet vast kan houden aan haar stiltebeleid. Voor het windpark geldt een (lan delijke) geluidsnorm van 40 deci bel. Het risico ligt volledig bij ini tiatiefnemer en toekomstig beheer der Windpark Zierikzee BV. De ge meente heeft alleen een inspan ningsverplichting. Om het windpark mogelijk te ma ken moet er een nieuw bestem mingsplan voor het gebied in kwestie komen. Gezien de werk druk op de gemeentelijke afdeling Ruimte 8c Milieu is er voor geko zen om Windpark Zierikzee BV zelf een bestemmingsplan te laten maken. moeten we bijvoorbeeld een na- tuurtoets laten uitvoeren om te voorkomen dat we later worden te ruggefloten", zegt Verseput. Inmid dels hebben zeven organisaties en twee particulieren bezwaar inge diend tegen het voornemen van de gemeente jaarrond exploitatie voor de strandpaviljoens op brede schaal mogelijk te maken. De wet houder heeft goede hoop dat de jaaropenstelling binnen afzienbare tijd toch mogelijk wordt voor pavil joenhouders die dat ambiëren. welijk antwoordt Mientje met één woord; liefde. Stoffel vult aan: „Een huwelijk kun je vergelijken met de natuur. Het kan regenen, het kan stormen, het kan koud zijn maar ook heel warm." Het laatste gaat volgens Stoffel en Mientje zeker op voor hun huwe lijk en gezin. „Het was altijd gezel lig bij ons." En druk want het echt paar kreeg zes kinderen: vier jon gens en twee meisjes. Stoffel en Mientje hebben 13 kleinkinderen en 6 achterkleinkinderen. Mientje verblijft nadat ze een beroerte kreeg in verpleeghuis Cornelia. Stoffel woont nog in Haamstede maar zoekt zijn vrouw zo vaak mo gelijk op. Mientje: „Ik ben nog steeds dankbaar dat ik hem heb." door Joeri Wisse Sinds deze week ligt een stevige dam van grote zandzakken op het zui delijkste puntje van het strand op de kop van de Brouwersdam. Stefan Nipius, ma nager van Kitesurfcentrum Juven ta: „Zie het als een daad om het laatste stukje strand te redden." Nipius beseft dat de dam van zand zakken niet eeuwig stand zal hou den. „Het is een noodoplossing. Maar als we niets doen, zou dit wel eens ons laatste seizoen kun nen zijn." Dat het strand aan de Brouwers dam in een rap tempo afkalft, is bekend. Sinds de aanleg van de Oosterscheldekering veranderde de stroming, met als gevolg dat elk jaar zo'n tachtig meter duin en strand in zee verdwijnt. Omdat het strand niet van belang is voor de kustverdediging, wordt het ook niet opgespoten. De blootgelegde zeewering en afge kalfde duintjes zijn stille getuigen van de afkalving. Een gele slang in de duinresten is het laatste over blijfsel van een strandpaviljoen dat hier enkele jaren geleden stond. Toen Nipius dit voorjaar de kitesurfschool weer op het strand wilde plaatsen, bleek dat de vertrouwde plek zo dicht bij de vloedlijn was gekomen, dat het niet verantwoord zou zijn. Ni pius: „Met een hoge vloed en windkracht zeven ben je op één dag makkelijk tien tot twintig me ter strand kwijt." Voor de zekerheid besloten ze daarom de twee zeecontainers en de bijbehorende vlonders waaruit het centrum bestaat, enkele tiental len meters verderop te plaatsen. Maar al snel kregen ze een brief van de gemeente Goedereede dat ze op hun grondgebied, stonden. Dat mag niet, omdat Juventa een vergunning heeft van de gemeente Schouwen-Duiveland. „Ik had me gebaseerd op de ge meentegrens zoals die op Google Stoffel en Mientje van der Wekken. Maps is te zien. Maar die klopt niet. Het Kadaster is het komen uitmeten en het blijkt dat de grens precies over de doorgang tussen de duinen loopt." Na overleg met de gemeente Schouwen-Duiveland kregen ze volgens Nipius toestemming om de containers in de doorgang op te bouwen. Of Juventa daar volgend jaar ook weer opgebouwd kan worden, is onzeker. „Je kunt het uitrekenen", wijst Nipius, „met tachtig meter per jaar blijft er weinig strand over van het stuk dat hoort bij Schou wen-Duiveland." Verreweg de eenvoudigste oplos sing zou zijn om de zaak te conti nueren op Zuid-Hollands grondge bied. Dat is echter geen optie. „Dat is het eerste wat we geprobeerd hebben, maar omdat er al een kite surfschool actief is, wil de gemeen te Goedereede niet nog een nieu we vergunning verlenen." Voor Juventa zat er kortom nog maar één optie op: het stukje strand dat resteert met hand en foto Dirk-Jan Gjeltema tand beschermen. Henk van der Kruk, de eigenaar van Juventa, vond op internet een Britse metho de om met behulp van met zand gevulde bigbags strandwinning te bevorderen. Nipius: „Dat plan heb ben we met Rijkswaterstaat be sproken. Ze vonden het een po ging waard." Toen eenmaal de vergunning bin nen was, was het een kwestie van een shovel huren en een dagje zak ken vullen. „In totaal hebben we veertig zakken gevuld, we hebben nu een dam van 35 a 40 meter. We kijken nog of we aan het eind van het seizoen er nog een rij tegen aan zetten." De dam is in de eerste plaats lijfs behoud voor Juventa. „Een bijko mend verhaal is dat het gedeelte om te kitesurfen en te blokarten steeds kleiner wordt. Dit strand is voor de sport, van onschatbare waarde. Maar ook andere partijen zoals Port Zélande hebben belang bij een goed strand. Als er niets ge beurt, is er op termijn helemaal niets meer over van het strand." HOBBELS EN BOBBELS Meld ergerlijke verkeersremmers in Schouwen-Duiveland via www.pzc.nl/verkeersremmers MEEST GELEZEN '1. 'Remmers werken averechts' 2. Vertier op hoog niveau 3. Hoogtepunt op Dikke Toren TIPS naar schouwen-duiveland@pzc.nl Meer nieuws op www.pzc.nl/schouwen-di A-AU;:.--" AA;:;:. V'AfJ::' -AAA A-AAA A. 'A"A A A-:A ,.A A:A"vA'A VA A A''A A::.;A-AAA A.A' A-A: AA.. AJA-SAAA "AA:A::A:AAA :AAAA V Nieuwe locatie V Kitesurfcentrum i Juventa HULDE UiUSOSRAAH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 42