ui is 'Gespannen tot in je vezels' m VERRE REIZEN tegen BODEMPRIJZEN! mmmmmi mmmsm vandaag uitgelicht Goedemorgen Afghanistan! II KRAS.NL donderdag 29 juli 2010 Contact met het thuisfront hebben, dat kon via UruzganFM. Een nummertje aanvragen voor je vriend of vriendin, stilstaan bij je gesneuvelde kameraden. Beluister de laatste, speciale uitzending op zie: Uitgelicht op onze website Wmmik ~'i- Nederlandse troepen in Afghanistan dec 2001 Oprichting internationale troepenmacht ISAF jan 2002 Eerste Ne derlandse troepen in Afghanistan okt 2004 Afghaanse leider Hamid Karzai tot president gekozen sep 2005 Eerste parlements verkiezingen in Afghanistan in 30 jaar feb 2006 Tweede Kamer stemt in met Nederlandse missie in Afghaanse provincie Uruzgan. Duur: 2 jaar dec 2007 feb 2010 Tweede Kamer stemt Kabinet Balkenende IV in met verlenging van valt over mogelijke nieuwe Uruzganmissie tot verlenging van missie in najaar 2010 Uruzgan infographic: ANP bron: jaarboek overheidsfinanciën 2009 icasualties.org Als achttienjarige jongen, vertrok Fred Janssen als militair op missie naar Libanon. Als actief reservist is hij twee keer in Afghanistan geweest. door Annemieke Kooper Eén ding is precies het zelfde aan een missie in Afghanistan en een missie in Libanon. Het is de angst, de constante angst die je als militair ervaart. De gespan nenheid in iedere vezel. Je bent ver van huis, doet daar moeilijk werk en weet dat er ieder mo ment iets kan gebeuren. Je bent dag en nacht alert, kijkt meer om je heen dan normaal en voelt de adrenaline. Toen ik vorig jaar voor het eerst in Afghanistan was, weliswaar in -Kandahar en niet in Uruzgan, was er een periode dat er iedere avond geschoten werd. Dan moet je on middellijk je bed uit, twee minu ten plat op de grond liggen, vervol gens je helm opzetten en je klaar maken voor een aanval. Voordat je weer je bed in kunt, ben je ander half uur verder. De Taliban weten dat natuurlijk. Begonnen dan ook doodleuk weer met schieten zo dra we net weer wilden slapen. Slopende psychologische oorlogs voering. Toen ik weer thuis was, heb ik eerst vijf dagen geslapen. Natuurlijk is een missie zwaar. Fred Janssen: De missie was de moeite waard, foto Rene Ketting/CPD 'Het is waanzinnig belangrijk te weten de Nederlanders jou steunen' Het is heel moeilijk wanneer er een collega sneuvelt. Het is zo ver schrikkelijk indrukwekkend als er 1500 militairen hun laatste eer aan zo iemand bewijzen. Toen ik er was, had net een Canadese mili tair zelfmoord gepleegd. Ik kende haar niet eens, maar de rillingen liepen over mijn lijf Dan weet je opeens weer dat ieder een dat had kunnen overkomen. Heel af en toe heb ik gedacht dat ik maar gewoon naar huis moest gaan. De laatste keer dat ik er was nog, vorig jaar, toen mijn dochter me mailde dat ik nü naar huis moest komen omdat ze ruzie had met haar moeder. Dan ga je na denken. Maar toch vind ik het de moeite waard om als militair in een land als Afghanistan te zijn. Nee, we hebben niet alles bereikt wat we wilden. We moesten zorgen voor vrede en veiligheid. Dat hebben we in deze vier jaar niet volledig kunnen realiseren. Wel kleine din getjes, maar niet dat doel. Daar voor hadden we een langere adem nodig gehad, maar deze missie konden we nu eenmaal niet lan ger volhouden. Die vier jaar in Uruzgan hebben niettemin wel echt nut gehad. Wij hebben gezorgd voor een deel van de infrastructuur, voor gezond heidszorg. In Tarin Kowt brandt nu 's avonds licht. Dat hadden ze niet voordat wij er waren. Ik vind het mooi om te zien hoe ook de mensen veranderden. Ze werden opener naar de Nederlanders toe. Ze werden minder wantrouwend. Langzaam, maar het gebeurde wel. Ik denk dat de Nederlanders thuis niet altijd hebben doorgehad dat zon missie'veel tijd kost. Ze den ken vaak dat we er wel even een waterput slaan of een vierbaans- weg aanleggen en dat het daarmee klaar is. Wat mij betreft hadden we voor de beeldvorming in Nederland ook iets meer moeten laten zien van het echte Afghaanse leven. Misschien hadden we daarmee nog iets meer begrip gekweekt. Het is zo waanzinnig belangrijk te weten dat de mensen die jou ei genlijk hebben gestuurd, de Neder landers dus, jou steunen. Maar al met al denk ik met een goed gevoel aan de afgelopen ja ren terug. Uruzgan is afgelopen, al zal ik er nog vaak aan terugden ken. Als ik mijn schoenen zie bij voorbeeld. Die ruiken nog steeds naar Afghanistan. De lucht van de stoffigheid daar, dat gaat er nooit meer uit." Garuda Indonesia Wegens succes extra vertrekdata! Vele gegarandeerde vertrekdata! Rondreis Java Bali 17 dagen o.b.v. 14 x ontbijt Vertrek: van 16 aug. t/m 30 okt. vele gegarandeerde vertrekdata! •Java met o.a. Jakarta, de Borobudur, Bromo en stranddagen op Bali! incl. vlucht, verblijf en excursies met NL-spr. reisleiding Zie www.kras.nl/36204 Rondreis Ceylon Compleet 16 dagen o.b.v. 14 x ontbijt en diner Vertrek: van 12 okt. 2010 t/m 5 apr. 2011 diverse gegarandeerde vertrekdata! met o.a. Anuradhapura, Kandy, Galle en het olifantenweeshuis in Pinnawela incl. vlucht, verblijf, culturele show en excursies met NL-spr. reisleiding Zie www.kras.nl/74756 Rondreis Best of China 16 dagen o.b.v. 14 x ontbijt Vertrek: van 4 sep. t/m 30 okt. vele gegarandeerde vertrekdata! met o.a. Beijing, Xi'an, Luoyang, Nanjing, Hangzhou, Suzhou en Shanghai •incl. rechtstreekse KLM-vlucht, verblijf en excursies met NL-spr. reisleiding Zie www.kras.nl/36274 Rondreis Classic South Africa 17 dagen o.b.v. 15 x ontbijt Vertrek: van 7 sep. 2010fm 22 mrt. 2011 met o.a. het Kruger NP, Swaziland, Zulu- land, Durban en Kaapstad TIP: boek het optionele excursiepakket! incl. rechtsreekse KLM-vlucht, verblijf en excursies met NL-spr. reisleiding Zie www.kras.nl/25059 )uurt van de Afghaanse plaats foto Evert-Jan Daniels/ANP waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm .3 of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van Js-reizen of Arke Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11