Met een katterig gevoel naar io weg uit uruzgan De Nederlandse militairen in Uruzgan dragen hun taken komende zondag over aan hun Amerikaanse collega's. Gisteren blikten de hoofdrolspelers terug. „Er is gezaaid, maar de oogst is nog ver weg." 'Van de bevolking leeft 70 procent nu in een relatief veilige omgeving' donderdag 29 juli 2010 door Gerard den Elt Openlijke trots over de Neder landse man schappen ver mengde zich gis termiddag met een zekere gelatenheid over het einde van de missie in Uruzgan. Het werk aan de wederopbouw in een provincie in één van de arm ste en minst ontwikkelde landen ter wereld, is nog lang niet af, bleek tijdens een gezamenlijke perscon ferentie van de ministeries van De fensie en Buitenlandse Zaken. De Commandant der Strijdkrach ten, generaal Peter van Uhm, con stateerde dat gedurende de perio de in Uruzgan over de gehele linie vooruitgang is geboekt. De vertegenwoordigers van Defen sie, Buitenlandse Zaken en Ont wikkelingssamenwerking tonen in een terugblik op de missie een ze kere mate van teleurstelling. „Er is gezaaid, maar de oogst is nog ver weg", verwoordde Robert de Groot, plaatsvervangend direc teur-generaal politieke zaken van Buitenlandse Zaken, het gevoel achter de tafel. En ook Van Uhm liet blijken dat de missie niet af is. „Het is een zaak van lange adem. Ik trek een vergelijking met de Balkan, waar we al vijftien jaar bezig zijn. Als we de Balkan zo lang gunnen, waarom Afghanistan dan niet?", al dus de Commandant der Strijd krachten. Vier jaar aanwezigheid in Uruzgan is volgens de betrokkenen meer dan een optelsom van doden (24), gewonden (140) en kosten (ander half miljard). Van het begin af aan was duidelijk dat Nederland niet alleen militair aanwezig wilde zijn om de Taliban te bestrijden. Het land met zijn middeleeuwse struc turen en leefwijzen diende een sprong voorwaarts te maken op het gebied van onderwijs, gezond heidszorg, economie en veiligheid. Er moest lokaal bestuur komen, in clusief politie en ambtenaren, om de aloude macht van de stammen en stamoudsten te doorbreken. Daarom voerde Nederland binnen de internationale troepenmacht (Isaf) een afwijkend beleid. Niet al leen de strijd tegen de taliban, maar ook de opbouw van de Af ghaanse krijgsmacht en structuren voor politie, onderwijs en gezond heidszorg kregen aandacht. „We hebben het nodige bereikt, daarover bestaat bij mij geen twij fel", aldus Van Uhm. „Drie jaar ge leden moesten we in Chora min of meer vechtend de stad uit. Nu is het daar relatief rustig." De Groot: „Toen we er vier jaar ge- Generaal Peter van Uhm foto David van Dam/GPD leden aankwamen, was er nage noeg niets. We hebben forse stap pen gezet, al verkeert de opbouw van de rechtsstaat nog in de kin derschoenen." Op het gebied van ontwikkelings samenwerking is eveneens een om slag zichtbaar, stelt Koen Davidse, directeur Vredesopbouw van het ministerie van Buitenlandse Za ken. „Vier jaar geleden was 90 pro cent van de bevolking analfabeet, was er een grote moedersterfte, speelden vrouwen geen enkele rol in het openbare leven. Dat beeld is ten goede veranderd." Zo zijn er thans 179 scholen in Uruzgan, een verdubbeling ten opzichte van 2006. Ook meisjes gaan naar school, al is het aantal aanzienlijk lager dan het aantal jongens. En er zijn 200 nieuwe posten voor basis gezondheidszorg gemaakt. Generaal Van Uhm toonde een fo to van Kamp Holland in Tarin Kowt. Vier jaar geleden stonden er nauwelijks woningen in de buurt, nu is er een compleet dorp om heen gebouwd. „Van de bevolking leeft 70 procent nu in een relatief veilige omgeving", aldus Van Uhm. Dat die relatieve veiligheid leidt tot gevechten buiten de steden en dorpen met de Talibanstrijders, is volgens Van Uhm ook voor de nieuwe heersers over Uruzgan, de Amerikaanse en Australische troe pen, een realiteit. Op de vraag of de Taliban blijkens de via Wikileaks uitgelekte docu menten niet veel sterker zijn dan tot dusver werd aangenomen, zegt generaal Van Uhm: „Ik heb nooit gezegd dat dit een eenvoudige mis sie was. Je zult de Taliban daar moeten aanpakken, waar ze zich nog vrij kunnen bewegen. Maar je zult door die situatie heen moeten voor een betere veiligheid." ISAF-doden (sinds 2002) Kosten Nederlandse ISAF-missie in miljoenen euro's per jaar totale kosten €1,4imi8Jard 251 i 270 270 I 270 Frankrijk 45 Duitsland 42 Denemarken 33 Overige Australië 17 Nederland 24 Spanje 28 nb: totaal hebben ca. 20.000 Nederlandse militairen aan de ISAF-operatie deelgenomen. Van hen kwamen er 24 om het leven en raakten er ongeveer 140 gewond. *data d.d. 19 juli 2010 58 14 25 A -• - A AA .u A- A, *-••• JL" A* y+ '02 '03 '04 '05 '06 '07 '08 '09 '10 '11 infographic: ANP bron: jaarboek overhe idsfinanciën 2009 icasualtie: Een Afghaans meisje zwaait, terwijl een pantservoertuig haar passeert Tarin Kowt. PAKISTAN INDIA 400km TURKMEN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10