9 Dudley mag imago BP redden Catalonië bezint zich op 'de stier' Aiet aai m êe Nog dertigduizend Trabis onderweg Ahmadinejad: inktvis predikt propaganda 'Bouterse naar vergadering VN' ft woensdag 28 juli 2010 door onze correspondent Meirak vaini demi Boom BARCELONA - Het parlement van Catalonië stemt vandaag over de toekomst van het stierenvechten in deze Spaanse regio. De arena's voor stierengevechten in het noordoosten van Spanje hebben de laatste jaren hun poorten al moeten sluiten bij gebrek aan be langstelling. La Monumental in Barcelona is de enige 'plaza de toros' waar af en toe nog corrida's worden gehouden. Het is niet toevallig dat de tegen standers van het stierengevecht hun opmars in Catalonië zijn be gonnen. Ze maakten handig ge bruik van anti-Spaanse gevoelens. In de rest van Spanje wordt de an- tistierengevechtwet uitgelegd als een nieuwe poging van de Catala nen om de kloof met Spanje te ver groten. De conservatieve Partido Popular heeft al beloofd met een landelijk wetsvoorstel te komen waardoor dit soort regionale be sluiten kunnen worden verboden. De president van de regio Madrid wil het stierengevecht tot cultureel erfgoed verklaren. Het wetsvoor stel in Catalonië is een initiatief van de actiegroep Prou, Catalaans voor 'Genoeg', die 180.000 handte keningen verzamelde, genoeg om hem tot wet te verheffen. Hij wordt geprezen om zijn kalmte, zijn gezonde oordeelsver mogen en zijn soepe le omgang met men sen in alle lagen van het bedrijf Maar misschien is het grootste voordeel van Robert Dudley (54) wel dat hij Amerikaan is. Zijn voornaamste taak als nieuwe topman van BP is het herstel van de reputatie van het bedrijf met name in de Verenigde Staten. Daar bij kan zijn zachte, zuidelijke ac cent hem goed van pas komen. De ramp in de Golf van Mexico met het booreiland Deepwater Ho rizon op 20 april, die vijf Ameri kaanse staten met een gruwelijke olievervuiling opzadelde, heeft de naam van BP in de VS een enor me optater gegeven. Maar zonder de VS kan het bedrijf niet. BP be zit ongeveer een derde van Ameri kaanse olie- en gasvelden en raffi naderijen en niet minder dan 40 procent van zijn aandeelhouders zijn Amerikanen. Dudley, tot nu toe vicepresident bij BP, werd half juni dit jaar al de hoofdverantwoordelijke voor het dichten van het olielek. In de eer ste week na die benoeming pendel de hij op en neer tussen de Golf en politiek-Washington. Hij sprong in de bres voor de inge nieurs, die hun eerste poging het lek af te sluiten zagen mislukken. Bezocht een centrum waar met olie besmeurde schildpadden wor den behandeld en sprak mét ge troffen bewoners van het Golf-ge- Winst BP ingestort Robert Dudley bied. Dudley wordt alom geprezen om zijn diplomatieke vaardighe den. Vertrekkend topman Tony Hayward (53) roemde hem eens als 'onze minister van buitenland se zaken'. Dudley zal al zijn diplo matieke talenten nodig hebben om de schade te herstellen. In de VS noemt men BP weer opzette lijk British Petroleum, hoewel die naam al jaren geleden werd ge dumpt. Hayward zei aanvankelijk dat de ramp 'heel, heel beperkt' was en trapte op nog meer zielen, toen hij zei dat hij zijn 'normale le ven weer terug wil hebben'. Dudley geldt als een veteraan in de oliewereld. Na zijn studie schei kundige technologie kwam hij in 1979 in dienst van oliemaatschap pij Amoco, die in 1998 door BP werd overgenomen. Hij bekleedde talloze posten in de VS en Groot-Brittannië en werkte aan boorprojecten in de Zuid-Chinese BP heeft door de olieramp in de Golf van Mexico in het tweede kwartaal een recordverlies van meer dan 17 miljard dollar geleden. Het is het eerste kwartaalverlies sinds 1992. De kosten van de ramp worden geraamd op 32,2 miljard dollar. BP kondigde ook aan voor 30 miljard dollar aan activa te zullen verkopen. Het bedrijf' heeft 70 miljard dollar van zijn marktwaarde ver loren sinds de ex plosie op Deepwater Horizon in april in tweede eerste tweede miljoenen kwartaal kwartaal kwartaal dollars 2010 2010 2009 inkomsten 75.870 74.417 56.561 winst -17.150 6.079 4.385 infographic. GN bron: BP Zee. Bij BP leidde hij activiteiten in Rusland, het gebied rond de Ka spische Zee, Angola, Algerije en Egypte. In 2003 keerde hij terug naar Moskou om topman te wor den bij TNK-BP, een joint venture tussen BP en Russische oliemagna ten. Vijfjaar later verliet hij Rus land hals over kop, nadat de gehei me dienst invallen in de kantoren van TNK-BP had gedaan. De ruzie werd uiteindelijk bijge legd. Achttien maanden geleden werd hij in de Raad van Bestuur van BP opgenomen. Hij is nu de eerste niet-Britse bedrijfsleider. BERLIJN Bijna twintig jaar na het einde van de DDR zijn in dat gebied nog zo'n dertigduizend Trabantjes geregis treerd. De zogenoemde Trabi, die destijds in Oost-Duitsland werd ge maakt, is vooral in de oostelijke deelstaat Saksen nog populair, al dus Duitse media gisteren. In 1993 waren nog 896.138 Trabis in het oosten geregistreerd. TEHERAN De Iraanse president Ahmadinejad heeft dit weekend in toespraken oc topusorakel Paul beschuldigd van het verspreiden van propaganda en bijgeloof. De inktvis uit Oberhausen wist tij dens het WK voetbal de winnaars van een aantal wedstrijden te voor spellen. De president noemt de inktvis een symbool van decaden tie en verval. PARAMARIBO Desi Bouterse reist in september naar New York om de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties bij te wonen. Vermoedelijk wordt het de eerste buitenlandse reis van de oud-legerleider sinds zijn verkiezing tot president ruim een week geleden. Dat heeft de Su rinaamse krant de Ware Tijd giste ren gemeld. www.spain.info www.comu nitatvaIencia na .com if. 9MI CSj#l S^sLjyyilss* SenicW is HatuuAijU te boelcen bij de Span je specialist! Per luxe touringcar of met eigen vervoer! Keuze uit vele appartementen of hotels, variërend van eenvoudig tot zeer luxe. Speciale aanbieding - Hotel Rosamar*** - 13-17 of 20 september, 10 dagen volpension 299,- (excl.€25,- Royal Class of €60,- First Class toeslag €6,-adm.kst) Vraag naar onze gratis folder en bel 0495-588740 of kijk op www.solmar.ni Ook in de wintermaanden rijden wij wekelijks naar Benidorm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9