Londen pleit voor Turkije 8 Drugskoerier met jeugdpuistjes in Berlijn v m Op zoek naar verkoeling woensdag 28 juli 2010 EU-LIDMAATSCHAP Premier Cameron is boos over trage tempo van onderhande lingen. Britse leider vergelijkt situatie met jaren dat Britten niet bij EEG mochten. Berlijn zegt dat lidmaatschap er nog lang niet in zit. ANKARA - De Britse premier David Cameron zal zich 'gepassioneerd' inzetten voor toetreding van Tur kije tot de Europese Unie. De rechtse regeringsleider zei dat giste ren tijdens zijn eerste bezoek aan het Europees-Aziatische land sinds zijn aantreden in mei. Cameron verhoogde daarmee de druk op Frankrijk en Duitsland, de grootste tegenstanders van een Turkse lidmaatschap. De Brit liet weten dat hij boos is over het tra ge tempo van de onderhandelin gen over toetreding van Turkije. Hij vergeleek de vijandige houding van verscheidene landen ten aan zien van Turkije met de wijze waarop in het verleden in Europa tegen Groot-Brittannië werd aan gekeken. De Britten traden pas in 1973 toe tot de EEG, de voorloper van de EU. Eerder had Frankrijk een veto uitgesproken over toetre ding. Nu verzet de Franse presi dent Nicolas Sarkozy zich tegen de komst van Turkije. Hij komt daar mee een belofte na die hij tijdens de verkiezingen van 2007 deed. Ook Duitsland wijst een Turkse lidmaatschap af. „We weten wat het is om buitenge sloten te worden van de club. Maar we weten ook dat dit soort dingen kunnen veranderen", aldus Cameron. „Samen wil ik de weg plaveien van Ankara naar Brussel." De toetreding van Turkije tot de EU 'is vitaal voor onze economie, vitaal voor onze veiligheid en vi taal voor onze diplomatie', stelde de Britse regeringsleider. Parijs ziet net als Berlijn liever dat Turkije slechts een bevoorrechte partner van de EU wordt. Volgens Berlijn is Turkije verre van klaar voor volledig lidmaatschap. Maar om economische en veiligheidsre denen is het van wezenlijk belang om Ankara aan de Europese zijde, te scharen, vindt Duitsland. „Het land kan bij de oplossing van con flicten zeer constructief helpen", aldus de Duitse minister van Bui tenlandse Zaken, Guido Wester- welle, gisteren tegen Duitse media aan de vooravond van zijn bezoek aan Turkije. „We hebben er groot belang bij dat Turkije naar Europa trekt. Ik wil een Turkije dat aan de kant van Europa staat." Maar een EU-lidmaatschap zit er voor Turkije volgens Westerwelle nog lang niet in, want van de meer dan dertig onderwerpen waarover moet worden onderhan deld, is meer dan de helft geblok keerd. MOSKOU - Drukte rond de fontein in de Aiexandrov- skytuin in Moskou, vlakbij het Kremlin. Rusland gaat ge bukt onder een hittegolf die al het leven van tientallen mensen heeft geëist. In de hoofdstad werd het maan dag 37,2 graden, de hoogste temperatuur ooit gemeten in de stad. Vorige week spande een consumentenorgani satie een proces aan tegen het bedrijf dat de metro in Moskou exploiteert, omdat de temperatuur in de onder grondse ongeoorloofd hoog is. Er is nog geen einde in zicht van de hittegolf, foto Alexander Zemlianichenko/AP V - - - 'O-'T.e-" door onze correspondent Oene van der Wal Niét hier", zegt een don kere jongen met gel- haar tegen twee alterna tief geklede jongeren op het perron van het Berlijnse metrostation Schönleinstrasse. „Ga mee naar de Hermannplatz." De drie stappen in de metro. Her mannplatz, station aan metrolijn U8, is een chaotische, somber stemmende verzamelplaats van daklozen, alcoholisten, hangjonge ren, en hangouderen. Een ideale plek voor duistere handeltjes. Waar het de drie om te doen is, laat zich raden. De U8 is Berlijns beruchtste drugslijn. Halte Schönleinstrasse is voor de drugshandelaren een risico gewor den sinds daar vorige week een elf jarige dealer door de politie is op gepakt. Voor de derde maal in een week. De jongen is het symbool gewor den van een alarmerend probleem in de Duitse hoofdstad. Steeds meer criminele kinderen bevolken de straten. Naast de elfjarige zijn recentelijk ook een twaalf- en een dertienjarige jongen gesnapt bij drugshandel. Zelfs drugsverslaafden tonen zich verbaasd met kinderen van doen te hebben. Politie en justitie kun nen vrijwel niets doen omdat het minderjarigenstrafrecht pas vanaf veertien jaar geldt. Professionele bendes maken daar schaamteloos gebruik van. In Berlijn zijn naar schatting zes tot acht Arabische, vooral Libane se en Turks-Koerdische familie clans actief die de handel in drugs domineren. Ze sturen hun eigen kinderen de straat op of laten kin deren invliegen uit het buitenland. De elfjarige zou afkomstig zijn uit een Palestijns vluchtelingenkamp in Libanon. Papieren had hij drie maanden eerder bij aankomst op het vliegveld niet bij zich. Ouders zegt hij nu niet te hebben, ook zijn naam zegt hij niet. Of hij in derdaad elf jaar is, is gezien zijn postuur twijfelachtig. De Berlijnse politie pakte dit jaar al 26 kinderen op wegens drugs handel. l\vintig van hen hebben de Duitse nationaliteit en wonen bij hun ouders. De kinderen hebben een duidelij ke rol in de handel. Volwassenen sluiten de deals met 'klanten'. Ver volgens wordt een jochie gebeld dat de drugs komt brengen en di rect weer verdwijnt. Een ander kind neemt het geld aan, de vol wassene houdt schone handen. De discussie is ontbrand of deze kinderen niet in een gesloten op vang horen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8