'Van de droom die ik van kinds af aan i8l zeeland 'Het is een prachtig stukje erfgoed' Ramp luidde het eind in van stoomgemaal Viane Kampweek Humanitas voor Zeeuwse kinderen BEDREIGD ERFGOED Vervallen gemaal bij Viane gaat een onzekere toekomst tegemoet woensdag 28 juli 2010 door Joeri Wisse Een goddelijk plekje noemt Janus Ringelberg (59) het oude stoomge maal aan de Beijerse- weg, vlakbij Viane. Hij zou het vervallen pand, dat nu ge teisterd wordt door vandalen, maar al te graag renoveren om er zijn huis van te maken. Door ge brek aan geld en door onzekerheid over de bestemming, lijkt dit ech ter onmogelijk. Reden voor Ringel berg om het monumentje -met pijn in het hart- te koop te zetten. Al van jongs af aan is het de droom van Ringelberg te wonen in het gemaal dat in de jaren zestig eigendom werd van zijn vader. Na de watersnoodramp van 1953 werd het gemaal overbodig. Eerst dien de het volgens Ringelberg nog als 'calamiteitendepot', waar het wa terschap materialen had liggen om noodreparaties aan de dijk uit te voeren. Begin jaren zestig kon zijn vader, schaapsherder Jan Ringelberg, het gemaal voor 2500 gulden kopen van het waterschap. „De boeren hadden het toen nog voor het zeg gen in het waterschap. De scheeps- sloper die verderop in de haven van Viane zat, had ook interesse in het pand. Maar de boeren gunden pa een honk voor zijn schapen." Daar hadden ze een goede reden voor. De schapen van vader Jan Ringelberg aten na de oogst de res ten op die op het land waren blij ven liggen. Tegelijkertijd bemestte de kudde de akkers, 's Zomers, als de gewassen op het land stonden, graasden de schapen op de schor ren bij Ouwerkerk. ,,'s Nachts konden de schapen op het land rond het gemaal verblij ven. In de zomer woonden wij in het gebouw zelf. Toen mijn vader ouder werd en stopte met de scha pen, hield ik er twintig tot vijfent wintig over. Ik deed dat naast mijn studie waterbouwkunde." De situatie veranderde toen Ringel berg vanaf 1976 in Afrika werkte, waar hij betrokken was bij de ont wikkeling van verschillende water projecten. In die tijd zorgde een neef van hem voor de schapen en minder. Ramen werden ingegooid en ook zijn er schapen vergiftigd." Nadat Ringelberg zijn dieren in 2003 verkocht, kwam hij steeds minder bij het gemaal. In de woor den van Ringelberg werd het een 'vrijplaats voor gespuis'. Behalve kwajongens, kwamen er volgens hem ook stropers en zelfs een kra ker op het gemaal af „Er wordt gespoten, gedeald... Ze hebben alles aan gort getrapt, de hokken voor de schapen, zelfs de gietijzeren kozijnen. Er is ook meerdere malen brand geweest." De eigenaar is er nu al een jaar niet meer geweest. „Vooral de laat- Er wordt gespoten, gedeald... Alles is aan gort getrapt; de hokken voor de schapen, zelfs de gietijzeren kozijnen. dus ook voor het in onbruik ge raakte gemaal. „Moeder zorgde in die tijd voor de tuin. Het was wer kelijk een lust om te zien." In 1991 keerde Ringelberg voor het onderwijs van zijn zoons terug naar Nederland. Naast zijn werk, ging hij zelf uit hobby weer een aantal schapen houden bij het gemaal. Zodra zijn zoons het huis uit waren, zou hij het ge maal ombouwen tot woning. „In 2002 kwam ik er tot mijn ver bazing achter dat er een andere be stemming op zit. Dat moet ge beurd zijn terwijl ik in Afrika was. Ik ga het natuurlijk niet restaure ren als ik er niet mag wonen." Het gemaal raakte vanaf 2002 in verval. „Ik had steeds minder tijd voor de schapen, dus kwam ik er ste jaren ben ik erg gefrustreerd ge raakt. Een maand geleden heb ik het te koop gezet. Misschien dat een club als Natuurmomumenten het wil kopen, die hebben er tegen over grond aangekocht." Ringelberg voorspelt dat de toe komstige eigenaar veel problemen zal krijgen met het veranderen van de bestemming. „De gemeen te wil er niks mee. Ik heb gevraagd of ze de bestemming in een woon bestemming willen veranderen, maar dan verschuilen ze zich ach ter de provincie." Ringelberg gaat nog verder. „Ik ver denk de gemeente van een gehei me agenda. Het is wachten tot er iemand te pletter valt in het ge maal. Daarna kunnen ze gebruik maken van hun bevoegdheid om het gebouw te slopen." Nadat eigenaar Janus Ringel berg vorig jaar contact op nam met de monumen tencommissie van Vereniging Stad en Lande, is het gemaal opnieuw onder de aandacht van de gemeen te en de provincie gebracht. Secretaris Adriaan van der Valk: „Het is een prachtig stukje erf goed. Op de breuklijn van '53 heeft het gemaal zijn functie verlo ren. In die zin is het een herinne ring aan de situatie voor de ramp." Reden om het aan te melden bij Meldpunt Erfgoed Zeeland." Wethouder Ad Verseput van de ge meente Schouwen-Duiveland laat weten op de hoogte te zijn van de situatie. „Dit is in 2009 in het colle ge geweest. We zijn bereid om te kijken naar plannen om iets met het gemaal te doen. Het niet moge lijk er alleen te wonen, omdat het in de Ecologische Hoofdstructuur ligt. Een optie zou zijn dat een deel van het gebouw ingericht wordt als bijvoorbeeld museum. Dan zou je er wel permanent kun nen wonen. De heer Ringelberg is hiervan op de hoogte." De provincie heeft het meldpunt laten weten onder voorwaarden akkoord te gaan met restauratie. Zo moet het gemaal 'met respect voor het gebouw' worden gerestau- reeerd en is slechts een beperkte uitbreiding toegestaan. Het meldpunt heeft de melding doorverwezen naar de Werkgroep Industrieel Erfgoed Zeeland en Bond Heemschut. De laatste partij vindt alleen de jaarsteen in de ge vel van bijzondere waarde. Daar mee is de melding voor het meld punt afgerond. Er is geen raam meer heel in het gebouw. Het gemaal biedt een prachtig uitzicht op de voormalige spuiboezem. Het boeren in de polders Oos- terland en Sirjansland ging er stukken op vooruit, toen in 1878 het stoomgemaal van Viane in werking trad. Het was een grote investering, maar de opbrengsten van de akkers verbeterden sterk. De stoommachine werd in de ja ren twintig vervangen door een moderne zuiggasinstallatie. De watersnoodramp van '53 bete kende een omslagpunt voor het ge maal. De kolenloods en machinis tenwoning werden verwoest. Ook de zuiggasinstallatie was zwaar be schadigd en werd vervangen door een dieselmachine. Niet lang daar na nam het elektrisch gemaal bij Ouwerkerk de functie over. Wat nu nog rest is het (lege) ge bouw uit 1878. Ook de spuiboe zem tussen het voormalige gemaal en de zeedijk is nog goed zicht baar in het landschap. VEERE - Tachtig kinderen uit heel Zeeland in de leeftijd van 7 tot en met 15 jaar bivakkeren deze week op kampeerterrein 't Poldertje bij Veere tijdens het jaarlijkse zomer kamp van Humanitas. Zij worden begeleid door 31 vrijwilligers. Het kamp is bedoeld voor kinde ren die door hun thuissituatie an ders niet op vakantie zouden gaan. Sommigen hebben extra proble men waardoor ze bijvoorbeeld spe ciaal onderwijs moeten volgen of niet thuis kunnen wonen. „Dat vergt veel van de begeleiders, maar er is hier genoeg expertise aanwezig", zegt vrijwilliger Sylvia de Bree uit Domburg. Zij geeft aan dat met veel inzet, liefde en ge duld getracht wordt de kinderen een onvergetelijke week te bezor gen. Het Humanitaskamp wordt al ruim 25 jaar gehouden. Volgens De Bree wordt het in deze tijd van recessie wel steeds moeilijker de vereiste 18.000 euro voor de organi satie bijeen te kijgen. „Het is heel leuk hier. Er zijn veel kinderen, veel spelletjes, de leiding is aardig maar soms ook streng, er is lekker eten en er zijn aardige honden", somt Emanuel (12) uit Middelburg zijn ervaringen op. Het thema van de kampweek dit jaar is 'Ik hou van Holland'. Het Dijkwater bij Sirjansland manifes teert zich als een schilderij van Pot ter: www.pzc.nl/buutekieke. 1Remmers werken averechts, 2. Vertier op hoog niveau 3. Mestwagen gekanteld in Bruinisse TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Onder het motto 'Ik hou van Holland' houden de kinderen zich onder meer bezig met het beschilderen van klompen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 72