Jonge tong en 'Alle dagen voor 20 Concert in kerk Sas van Gent brieven agenda Orgelconcerten in drie kerken Z-Vlaanderen AQUACULTUUR Eerste resultaten proefbedrijf bij Excursies naar natuurgebieden in de regio woensdag 28 juli 2010 i Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Goedkope vlag De coaster Janina (krant 27 juli) kwam niet uit Kingston in Jamai ca, maar voer onder de goedkope vlag van Saint Vincent en de Gre nadines, een eilandenstaatje van de Kleine Antillen met als hoofd stad Kingstown. Jamaica behoort tot de Grote Antillen en is geen be kend 'goedkope vlag land', zoals bij- voorbeel d Panama, Liberia, Cy prus, Malta, de Bahama's, Marshall eilanden enzovoort. A. M. de Schipper Inkeloortstraat 6, Rilland Files Vrijdag was de grootste file in (West-)Zeeuws-Vlaanderen sinds decennia. De N61 was door onge lukken afgesloten en de oost-tun nelbuis van de Westerscheldetun- nel was ook uren afgesloten. Oók rond Terneuzen en Philippine zat alles muurvast. Dit dan op een vrij dag in de vakantieperiode, een dag dat (gelukkig) vele duizenden men sen komen en gaan naar hun res pectieve toeristische bestemmin gen. Zelf reed ik door de westbuis van de Westerscheldetunnel rond de middag, en had Radio 1 op. File meldingen in heel Nederland te ho ren, maar niets van Zeeuws-Vlaan- deren. Dit is niet de eerste keer dat onder andere tunneldstremmin- gen niet (direct) gemeld worden, ik kan het weten, want ik ben een dagelijkse gebruiker van de tunnel. Dit is erg jammer, want bij mel ding kan de automobilist besluiten bijvoorbeeld via de Liefkenshoek- tunnel te rijden, of te wachten. Snel actie om de automobilist be ter te informeren, óók in Zeeland! Tonny Veerman Christiaansenstraat 15, Aardenburg ZMf Meer agendanieuws op de website van deze krant. AARDENBURG Schuttersterrein, 19.00 uur: Boogschie ten op de staande wip voor liefhebbers; AXEL Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten, biljarten, koersbal, bridge; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes, sjoelen, nordic walking; De Boemerang, 19.00 uur: Line dansen; Het Trefpunt, 13.00 uur: Biljarten, hand werken; BRESKENS Goederfijt, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Kaarten, soos, rummikub; Centrum, 17.00 uur: Dolle Woensdag; CADZAND Hervormde kerk, 20.00 uur: Zomera vondconcert; CLINGE Maipertuus, 13.30 uur: KBO kaarten, bil jarten en sjoelen; EMMAHAVEN Bezoekerscentrum, 10.00 uur: Excursie Verdronken Land van Saeftinghe; HOEK De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten; 14.00 uur: Koersbal; 19.00 uur: Biljarten, bridge; HULST De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten; 11.30 uur: Senior diner;13.00 uur: Biljarten; De Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwer ken; 10.00 uur: Internet café; 13.30 uur: Meer bewegen voor ouderen; 13.30 uur: Anbo bingo; KLOOSTERZANDE WZC Antonius, 10.30 uur: Meer bewe gen voor ouderen; KOEWACHT De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; NIEUWVLIET Boerenhoeve, 13.30 uur: Inloopdag 'Ad- venture kids'en Énjoy your sports'voor kinderen; Frituur 't Gemaal, 19.30 uur: Excursie Verdronken Zwarte Polder; OSSENISSE Hof ter Nesse, 20.00 uur: Country line dance; PHILIPPINE De Schotse Hoek, 14.00 uur: Bieden, jo keren, rummicub; SAS VAN GENT De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten bie den en jokeren; Sint Albert, 14.00 uur: Verschillende handwerken, vrij biljarten; SINT JANSTEEN Café Ambiance, 13.30 uur; Kaarten SLUISKIL Meulengat, SWO 13.30 uur: Biljarten, gymnastiek, volksdansen; VOGELWAARDE Wijksteunpunt aan de Wilgenstraat, 14.00 uur: Ouderensoos; ZAAMSLAG Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal. De Zeeuwse Milieufederatie gaat weer meer naar de achterban kij ken (krant, 23 juli). De reden is na tuurlijk, dat men zoveel mogelijk projectsubsidie van de provincie wil zien los te krijgen. De perso neelskosten van de ZMf zijn voor dit jaar immers begroot op 599.150 euro. De bevolking moet gepaaid worden en de krant laat zich gewillig als spreekbuis gebrui ken. Volstrekt zinloze projecten als een Zeeuwse zonnecoöperatie, de buurtauto, klimaatstraatfeesten, een klimaatneutraal dorp enzo voort moeten doorgedrukt worden om de boel draaiende te houden. Dat ZMf-directeur Tjeu van Mierlo zonder een zweem van schaamte deze idioterieën propa geert, tekent het niveau waarop men in kringen van milieuactivis ten te werk gaat. Als Van Mierlo zijn uitspraak dat 'goed milieube leid veel meer dan vroeger is inge bakken bij overheden en bedrij ven' werkelijk serieus neemt, moet hij het initiatief nemen om de ZMf met onmiddellijke ingang op te hef fen. C.M. Jansen Bakkersboogerd 14, Wemeldinge IJZENDIJKE - In augustus is weer het orgelfestival van de Stichting Historische Kerkorgels in Zeeuws-Vlaanderen. Organisten uit binnen- en buitenland spelen op orgels in historische kerken. Zij spelen zeer gevarieerde muziek. Er zijn drie concerten. Op 6 augus tus een orgelconcert in IJzendijke door Henk Veldman uit Amers foort, op 13 augustus een orgel- en fluitconcert in Sint Anna ter Mui den door Ulrike en Claus van Weisz uit Duitsland en op 20 au gustus een orgelconcert in Aarden burg door Ignace Michiels uit Brug ge. Aanvang concerten: 20.00 uur. Toegangsprijs: 8 euro. NIEUWVLIET - Voor de natuurlief hebbers zijn er komende dagen weer diverse natuurexcursies. Vanmorgen start om 10.00 uur vanuit het bezoekerscentrum in Nieuw-Namen een excursie door het Verdronken Land van Saeftin ghe. Wandelen kan vanavond om 19.30 uur ook door de Verdronken Zwarte Polder bij fritura 't Gemaal aan de Zeedijk van Nieuwvliet. Kinderen kunnen vrijdag met een natuurgids mee naar het strand van Breskens. Start om 14.00 uur bij het Halve Maantje. En morgen is vanaf 10.00 uur vanaf strandpa viljoen De Zeemeeuw een excur sie in Het Zwin. door Ben Jansen Ze waren van het formaat tienerhandschoen, maar inmiddels passen ze nau welijks meer op een mannenhand. De jonge tong die begin vorige maand is uitgezet in de vijvers van aquacultuurproefbe- drijf De Zeeuwse Tong aan de voet van de Zeelandbrug bij Colijns- plaat gedijt uitstekend. Vijftig gram wogen de tongetjes toen ze bij het proefbedrijf arri veerden. Inmiddels ligt het ge wicht tussen tachtig en honderd gram. Daarmee komen ze al aardig in de buurt van de maatstaf voor de slibtong (125 gram). „Ze groeien een gram per dag", zegt agrosysteemonderzoeker Sander Ruizeveld de Winter van Wagenin- gen UR, die de dagelijkse leiding van het proefbedrijf heeft. Niet alleen uit de gewichtstoena me van de tongen valt af te leiden dat ze het naar hun zin hebben in de vijvers van het proefbedrijf Rui zeveld de Winter aait voorzichtig over een tong die zich deze liefko zing spartelend laat welgevallen. „Kijk eens wat een mooi intacte slijmlaag. Dat is een teken dat ze super gezond zijn." Die slijmlaag beschermt de vis tegen bacteriën en ander ongerief. Ook de schelpdieren groeien als kool. De tapijtschelpen die in juni speldeknopgroot zijn uitgezaaid, zijn nu al een centimeter of twee. En ook de proeven met mosselen en oesters geven bemoedigende re sultaten te zien. Alleen bij de kok kels is sterfte opgetreden. Mogelijk wordt die veroorzaakt door hetzelf de probleem dat grote aantallen kokkels het loodje heeft doen leg gen in de Oosterschelde en de Waddenzee. De hoge temperaturen van de afgelopen weken wa ren de belangrijkste test case voor De Zeeuwse Tong. Ruize veld de Winter: „Op de plek waar het water de vijvers met tong bin nenkomt, is de temperatuur maxi maal 22 graden gebleven. In ande re delen van de vijvers, waar de tong op zoek moet gaan naar za gers om te eten, was het wel wat warmer. Eigenlijk hoort de tempe- SAS VAN GENT - Vrijdag 30 juli ver zorgt de Estlandse organiste Ines Maidre het tweede orgelconcert in de serie 2010 in de Cuyperskerk in Sas van Gent. Maidre woont nu in Noorwegen. Zij studeerde aan de Hogeschool voor Muziek in Estland orgel en piano. Na een specialisatie in Frankrijk bij Daniel Roth, ging ze naar de Griegacademie in Bergen waar ze klavecimbel studeerde. Zij doceerde aan de Hogeschool voor Muziek in Tallin, Estland. Momen teel is zij leraar orgel aan de Griega cademie in Bergen. Zij is op con certtournee in Nederland en ver zorgt twee recitals in Zeeuws-Vlaanderen. Het eerste is in Sas van Gent. Maid re heeft naam gemaakt vanwege haar kennis van de historische uit voeringspraktijk van oude muziek en vanwege haar virtuositeit en in terpretatie van romantische en ei gentijdse orgelliteratuur. Op het programma in Sas werken van Frescobaldi op het koororgel en van Böhm, Albert Alain, Théodore Dubois en Salomé op het Pels or gel. Speciaal wordt de uitvoering van het moderne werk Sonn- tagsmusik van Petr Eben. Het con cert begint om 20.00 uur. De tapijtschelpen die in juni speldeknopgroot zijn uitgezaaid, zijn nu al een centimeter of twee. Emma Wullems (84) en Liet Erpelinck (90) waren gisteren zestig jaar ge trouwd. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 62