Marktkramers centrum Sluis nóg gezelliger Langerak wederom naar Afghanistan Brandje binnenschip snel geblust Historie Erpelkappers al wandelend verteld Phantom of the Opera klinkt in Sint Baafs woensdag 28 juli 2010 De Avondmarkten werden 18 jaar geleden door Sluise middenstanders op poten gezet om extra koopavonden in de zomer te hebben. Horeca ondernemers sloten zich er graag bij aan. Nu kun je over de koppen lopen. Naast straatanimatie en muzikanten zorgen circa 150 marktkramers en standhouders voor extra amusement en klanten. Bovendien brengen de straatverkopers wat geld in het laatje om de organisatiekosten te drukken. Uit een exploot van gerechtsdeur waarder B.J. Meijering d.d. 23-07- 2010 blijkt, dat t.v.v. Bojana Vasiljevic, wonende te Terneuzen, aan ANTON PRADIP CLINE FER NANDO PINGHE, zonder bekende woon- of verblijfplaats, is betekend een verzoekschrift tot echtscheiding, van 07-07-2010 met aanzegging dat uiterlijk 10-11-2010 een verweer schrift kan worden ingediend door een advocaat bij de rechtbank ie Middelburg. Genoemde A.P.C.F. Pinghe kan een afschrift van dit exploot met bijlage verkrijgen op één van onderstaande adressen. GGN Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 0118-633008 0113-250925 TERNEUZEN Twee volwassenen, drie kinderen en een hond zijn gistermorgen door omstanders van boord van een binnenvaartschip gehaald, dat in het Noorddok in Terneuzen lag. De stuurhut stond in brand. De schippersfamilie is door ambu lancepersoneel onderzocht, maar niemand raakte gewond. De brand was binnen twintig minuten ge blust. Hoe het vuur is ontstaan, is nog niet bekend. AXEL Mensen die meer willen weten over de geschiedenis van Axel moe ten zaterdagmorgen meekuieren tij dens een stadswandeling. Onder leiding van een deskundige gids komt de historie van de Erpelkap pers, zoals Axelaars in de streek he ten, en hun oude vestingstad tot le ven. De zo'n twee kilometer lange, twee uur durende, kosteloze, wan deling begint om 10.00 uur bij de Stadsmolen aan de Molenstraat. AARD EN BU RC De vaste organist van de Sint Baafs, Aart Kot, speelt vrijdagavond vanaf 20 uur eens geheel andere muziek in 'zijn' kerk. Kot laat horen ook an der repertoire dan godsdienstige liederen te kunnen 'kleuren' op het orgel. De organist begeleidt zijn vrouw Helma, mezzosopraan. Samen brengen ze onder meer nummers uit de musical Phantom of the Opera ten gehore. De enige die uit de ganzenpas loopt is de tambour-maïtre. Diens lach werkt echter aanstekelijk, want alle bezoekers van de Avondmarkt kijken met een mengeling van vrolijkheid en bewondering naar de uiterst serieus door Sluis paraderende ganzen. foto's Peter Nicolai door Frank van Cooten ZUIDDORPE - Wat bezielt iemand om als vrijwilliger alweer voor de negende keer naar de brandhaard Afghanistan te gaan? John Langerak uit Zuiddorpe, le raar op het ROC Westerschelde in Terneuzen, kan het zelfs zijn vrouw niet uitleggen. „Het is een gevoel. Ik hou van dat land, de mensen en het eten. Ik voel me er thuis." Zodra de schoolvakantie aan breekt, pakt Langerak zijn koffer en reist af naar Kabul om op ver zoek van het Afghaanse ministerie van Onderwijs het technische on derwijs een beetje beter te maken. Hij geeft een aantal weken theo rie- en praktijklessen en traint do centen en studenten hoe om te gaan met nieuwe machines. Do cent Anaytullah Wafa, inmiddels een vriend, treedt elke keer op als tolk. „Er is gewoon meer nodig dan het sturen van een paar krijt jes." Langerak beseft terdege dat Afgha nistan iets anders is dan een ge middelde vakantiebestemming. Op de keukentafel ligt de meest re cente veiligheidsbriefing van de Duitse autoriteiten. Hij draagt de komende anderhalve maand in op dracht van de Duitse overheid ken nis over op een technische school in Kabul. Deze school is door de Duitsers gebouwd in 1937. „Ik geef onder meer trainingen aan docen ten die uit de hele regio komen en onderzoek hoe het technische on derwijs en het bedrijfsleven kun nen samenwerken om stageplek ken te scheppen." Langerak plukt de vruchten van zijn jaarlijkse terugkeer in Kabul. „Ik kan inmiddels een aardig potje breken in de Afghaanse hoofdstad. Mensen kennen mij." De Zuiddor- penaar sliep de afgelopen jaren in diverse zogenaamde 'safe houses' en zelfs in containers op militaire complexen. Nu slaapt hij voor de eerste keer in een hotel. „Dat heb ben de Duitsers geregeld." Voor Langerak is het allesbehalve vakantie. Hij werkt zes dagen in de week. Diep in zijn hart zou hij best voor wat langere tijd naar Ka- bul willen gaan. „Ik krijg mijn vrouw echter niet mee. Alleen thee drinken is niets voor haar." John Langerak (tweede van links) geeft trainingen aan docenten in Kabul. De man met de pet is tolk Anaytullah Wafa. foto John Langerak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 61