i8lzeelan Elke minuut moet blijven tellen bij traumazorg Avondmarkten maken IE» PZC Boekweitfeesten voor jong en oud in Zuiddorpe De Sluise Avondmarkten zijn uitgegroeid tot één van de grootste zomerse evenementen in de regio. Per keer trekt de markt zo'n 25.000 bezoekers. In augustus nog twee dinsdagmarkten. Qft^Ting almanak Niet meer doen woensdag 28 juli 2010 AVONDMARKTEN 2010 Het is niet uit te leggen dat de Zeeuws-Vlaamse gemeen ten voorrang geven aan de Rotterdamse traumahelikop- ter boven die uit Brugge. Tien jaar geleden streed Zeeuws-Vlaanderen voor blijvende inzet van de traumahelikopter uit Brugge. De Rotterdamse 'concur rent', verantwoordelijk voor trau mazorg in de regio, zou naar Moer dijk verhuizen, waardoor Zeeuws-Vlaanderen binnen het be reik van de dienst (maximaal een half uur vliegafstand) zou komen. Uiteindelijk ging dit niet door. Zeeuws-Vlaanderen behield de traumazorg via de lucht en over de weg vanuit België. De gemeen ten moesten wel een bescheiden bijdrage leveren voor de Vlaamse service. Anno 2010 liggen de kaarten plot seling anders. Op 15 juli lieten de drie gemeenten en het Traumacen trum Zuid-West Nederland een persbericht uitgaan. Rotterdam heeft een nieuwe, snellere helikop ter die binnen dertig minuten in Zeeuws-Vlaanderen kan zijn én vanaf begin 2011 ook 's nachts be schikbaar is. De volgorde waarin traumateams aan bod komen, is: van 7.00 tot 19.00 uur: 1. Lifeliner 1 (Rotterdam), 2. Helikopter Mobie le Urgentie Groepen (MUG) Brug ge. Van 19.00 tot 7.00 uur: 1. Lifeli ner 1 (vanaf 1 februari 2011), 2. MUG over de weg, 3. Lifeliner 3 Volkel (Brabant). Opvallend was dat een duidelijke reden - behalve dat er een nieuwe. door Harmen van der Werf snellere helikopter is - ontbrak voor de keuze voor Rotterdam. Nog opvallender lacune was dat niet werd vermeld dat de MUG-he- likopter binnen tien a vijftien mi nuten ter plekke is in Zeeuws-Vlaanderen, veel sneller dus dan de heli uit Rotterdam. „Als het om minuten gaat, wordt de Belgische MUG ingezet", stelde Zorgsaam-directeur Joep Paulides. Nicolas Müller, verantwoordelijke voor de MUG, noemde de eerste keuze voor Rotterdam vorige week 'onbegrijpelijk'. Het verschil in het omgaan met protocollen in Neder land en België is volgens hem de echte reden. Als specialisten vast stellen dat kunstmatige beade ming geen zin heeft, terwijl het wel volgens het protocol zou moe ten, kijken Vlamingen even de an dere kant op. Müller: „Het heeft geen zin een slachtoffer twee, drie dagen voor niets aan de beade ming te houden." Tot nu toe hult de Zeeuws-Vlaam- se politiek zich grotendeels in stil zwijgen over deze kwestie. Alleen de onafhankelijke raadsleden [os van Eek (Hulst) en Francois Ba- bijn (Lijst Babijn, Sluis) roeren zich. Zij pleiten ervoor de Brugse heli altijd als eerste in te zetten, zo als de gemeenten tien jaar geleden bepleitten. De reden geldt nog steeds: elke minuut telt bij het ver lenen van traumazorg. ABONNEE I VOORDEEL Vandaag heeft mevr. P.M. Traas - de Vos, Wemeldinge 4 Efteling entreekaarten gewonnen! Heeft u zich nog niet ingeschreven? Ga naarwww.pzc.nl/abonneevoor- deel en geef u op via het formulier. Via deze eenmalige inschrijving maakt u tot en met 4 september dagelijks kans op 4 gratis kaarten. s<m z,j. mmsmmm w sa*<?-gsa a Tip? redactie@pzc.nl Het was op één van die heerlijke avonden laatst, toen de temperatuur eindelijk naar behaaglijke waarden was gezakt. Dat paar ontspande zich na een verhitte werkdag. Trrrringggg! - daar ging de telefoon. „Goedenavond! U spreekt met Bea van het Belmeniet-register! Ik wil bij u informeren of u op de hoogte bent van al onze mogelijkheden!" Dat waren ze. Daarom immers be schikte de betreffende instantie over hun telefoonnummer. Opdat zij ge vrijwaard zouden blijven van opdrin gerige onbekenden met ongevraagde voorstellen over ongewenste zaken. Daar was het register inderdaad voor, bevestigde Bea. Nou, niet meer doen dan, best Regis ter. Bel ons niet. door René Hoonhorst e zomerse Avond markten in Sluis zijn feestelijke gelegenhe den. Maar dat weer houdt de plaatselijke brandweer er niet van haar taak se rieus te nemen. Net als iedereen is neergestreken op een terrasje op de Kaai moeten de Sluise spuitgas ten zonodig een rondje door het stadshart maken. „Niet om te pesten", bezweert vrij willig brandweerman Jan Branden burg. „Door met de brandweerwa gen door de straten te rijden, zien we of er genoeg ruimte is om hulp diensten door te laten bij calamitei ten. We kunnen terrassen of kra men aan de kant laten zetten als de wagen er niet door kan. Tegelij kertijd controleren we bijvoor beeld of er bij buitengrills een brandblusser bij de hand is. Hoogtepunt van het controlerond je is elk jaar weer het kilootje ker sen dat de brandweerlieden van de vriendelijke uitbater van een groentenkraam krijgen. „Proef maar, lekkerder kersen zijn er niet", zegt Brandenburg genie tend. Zo viert zelfs de hulpdienst een beetje feest tijdens het werk. Voorzitter Sancho Jansen van de Middenstandsvereniging Sluis (MVS) mag dat graag zien. De Avondmarkten zijn acht tien jaar geleden op poten gezet, omdat de Sluise ne ringdoenden snakten naar vier extra koopavonden in de zomer. Middenstanders en horeca-onder- nemers steken intussen tiendui zenden euro's in het kwartet mark ten. Maar ze verdienen dat weer te rug. Niet alleen doordat de naams bekendheid van Sluis groeit, maar ook door directe of indirecte ver koopresultaten. Jansen: „Een aantal zaken draait tij dens de Avondmarkten geen top- omzet, .maar heeft er later profijt van. Mensen komen dan nog eens terug om op hun gemak te kijken of te passen." Voor kledingzaken geldt dat niet altijd, weet Pierre Groosman van het gelijknamige Jeans 8c Casuals. Voor hem geen kraampjes om aandacht op zijn za ken te vestigen. „Mensen komen op het gemakje naar binnen om rond te kijken. Ze zijn in feestelij ke stemming en kopen iets van hun gading. Van een crisis is niets te merken." Bezoekers gaan niet bij voorbaat vol kooplust naar Sluis, verklaren, vooral Vlaamse, aangesprokenen. Ze kennen Sluis vaak al als gezellig stadje. Steltlopers, vuurspuwers, wielrijders op bijzondere fietsers en paraderende ganzen geven Sluis een gouden glans. Maria Kemps uit het Vlaamse Geel scoort in die sfeer schoenen en kle ding, Luc Neyt uit Zelzate laat zich verleiden door zalfjes en cosmeti ca van de drogist. De met een wat triestige hangsnor uitgeruste Mi chel Verbiest is minder kooplustig. „Maar ik heb wei altijd goesting naar een pintje." MARCEL (I) EN PIERRE VERBIEST, ASSE EN BLANKENBERGE Marcel uit het tegen Brussel geplak te Asse staat op de camping in Blan- kenberge. Om zijn broer 'die op de schoonste plek op aarde voor wie zand met schelpjes lust' woont te bezoeken. Een tripje naar Sluis hoort er vanaf de Vlaamse kust 'van eigens' bij. „Gewoon heel gezellig." SANCHO JANSEN, VOORZITTER MIDDENSTANDSVERENIGING SLUIS Achttien jaar geleden begonnen Slui se neringdoenden met Avondmark ten om extra koopavonden in de zo mer te scheppen. De markt groeide uit tot een publiekstrekker van for maat. „Winkels die op de avond zelf niet veel verkopen, hebben later profijt van terugkerende klanten." MARIA KEMPS, GEEL Maria komt al zo'n 35 jaar naar Sluis met haar man. Ook als ze op vakan tie is in Den Haan rijdt ze graag een uurtje om de Avondmarkt te bezoe ken. Dochter, schoonzoon en klein zoon komen gewoon mee. „Leuke winkels hier, ik heb al schoenen, en het is altijd gezellig. Nog een pintje en weer terug naar de camping." ZUIDDORPE - Zuiddorpe staat zater dag 14 en zondag 15 augustus weer in het teken van de jaarlijkse Boek weitfeesten. Het feest biedt traditioneel activi teiten voor jong en oud. De jeugd kan zich beide dagen vermaken met clowns, springkussens en ker misattracties. Zaterdag begint om 9 uur een rom mel- en ambachtenmarkt. Mensen die op de markt willen staan, moe ten zich vooraf telefonisch inschrij ven via 06- 10121863. Verder kun nen bezoekers zaterdag gaaibollen, een demonstratie van de Stichting Hulphond, een roofvogelshow en een optreden van Murphy's Law- bijwonen en meedoen aan de wed strijd frikandellen eten. 's Avonds krijgt het publiek artistiek paaldan sen voorgeschoteld en treedt de band Moskieto op. Zondagmorgen vertrekken vroege vogels om acht uur voor een dorps wandeling. Daarna kunnen feest gangers buiten ontbijten. De rest van de dag kunnen ze meedoen aan of kijken en luisteren naar: gaaibollen, vendelzwaaien, muziek van een accordeonist, een demon stratie van de dansgroep Anneke Hamelink en een voorstelling artis tiek paaldansen. Feestband Just For You sluit 's avonds de Boek weitfeesten af. IN ZEELAND 1. Binnenvaartschip in brand. 2. Weer gewonden bij ongeval. 3. Scanpoorten voor vrachtverkeer. EN VERDER De stelling: Aanpak van drugstoeris me stimuleert illegale straatverkoop in Terneuzen. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60