41 binnenland 'Privacyregels verwaarloosd' Orthodontisten raken derde van inkomen kwijt Meer vrijheid bij keuze van achternaam Brand niet altijd meer blussen Duisburgse held: 'Mensen zijn vertrapt als beesten' Partijen zwijgen woensdag 28 juli 2010 OPSPORINGSDIENSTEN DEN HAAG - Orthodontisten en tandartsen met een beugelpraktijk moeten vanaf volgend jaar een der de van hun inkomen inleveren. De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) heeft definitief besloten hun tarieven met 34 procent te ver lagen. Volgens de NZa zal de patiënt door de tariefsverlaging 750 tot 1000 euro goedkoper uit zijn. Een gemiddelde beugelbehandeling kost nu 2500 tot 3000 euro. In de meeste gevallen valt een beugelbe handeling - gedeeltelijk - onder de aanvullende ziektekostenverzeke ring. Volgens de NZa verdienen ortho dontisten veel meer dan hun norminkomen van 140.000 euro, vaak zelfs meer dan het dubbele. „Ze delegeren veel taken aan assis tenten, maar ze declareren vervol gens op basis van hun eigen tarie ven. Daardoor zijn de opbrengsten aanzienlijk hoger en staan die niet meer in verhouding tot de kos ten", zegt een woordvoerder van de NZa. Aan het besluit kan vol gens haar niets meer worden ver anderd. Orthodontisten en tandartsen zien de tariefsverlaging met angst en beven tegemoet. De afgelopen weken waarschuw den zij al tegen de gevolgen van de maatregel. Volgens de Vereniging van Orthodontisten vreest een der de van de beroepsgroep voor zijn voortbestaan. De Nederlandse Maatschappij tot Bevordering van de Tandheelkun de (NMT) zegt dat de helft van de tandartsen die beugels plaatsen het bijltje erbij neer zal gooien, waarvan duizenden patiënten de dupe zullen zijn. Een ander gevolg zal volgens de be roepsgroepen zijn dat er wachtlijs ten ontstaan, die er nu vrijwel niet zijn. De NZa zegt niet onder de indruk te zijn en zet de tariefsverlaging dan ook door. Drie jaar geleden werd ook al besloten tot een ta riefsverlaging, die later door toe doen van de rechter deels onge daan werd gemaakt. Volgens de woordvoerder kwam indertijd maar één orthodontist in de pro blemen. Daar is toen een mouw aan gepast omdat deze arts behan delingen deed voor een bijzondere groep patiënten. DEN HAAG - Nederlanders krijgen meer vrijheid bij het besluiten over een achternaam. Dat valt op te maken uit een brief van demis sionair minister Ernst Hirsch Bal- lin aan de TVveede Kamer. Zo wil hij dat ouders de kans krij gen voor de eerste verjaardag van hun eerstgeboren kind terug te ko men op de eerder gemaakte keuze voor de achternaam. Die naam mag van de moeder of de vader zijn. De bewindsman wil het de ouders ook gemakkelijker maken. Hij stelt voor de procedure voor naamskeu ze te vereenvoudigen door middel van een schriftelijke verklaring aan de ambtenaar van de burgerlijke stand. Wanneer gehuwde ouders hun kind bijvoorbeeld de achternaam van de moeder willen geven, of wanneer ongehuwde ouders de naam van de vader willen doorge- ven, moeten zij nu nog persoon lijk naar de ambtenaar. Hirsch Ballin wil verder geadop- teerden de kans geven om, als zij meerderjarig zijn, de familienaam van de biologische ouders aan te nemen. Ook komen er ruimere mogelijkhe den om een naam te veranderen als de persoon in kwestie er last van ondervindt. Tot nu toe kan dat alleen in geval van psychische hinder van een heel gekke naam of een naam die bepaalde nare as sociaties oproept. Verder hoeft iemand straks geen le ges meer te betalen als hij zijn naam veranderd wil zien als ge volg van mishandeling door een ouder of incest. Als het aan de minister ligt, mag de adel voortaan ook een uitgestor ven of met uitsterven bedreigde naam uit de familie combineren met de huidige naam. PAUL KUSTERS Belgedrag van burgers is zon der vereiste toestemming op te sporen. Ambtenaren weten vaak niet of hun zoekactie naar gege vens legaal is. Niks gedaan met eerdere con statering van fouten. DEN HAAG - Opsporingsambtena ren kunnen zonder de vereiste toe stemming het belgedrag van Ne derlandse burgers onderzoeken. Ook worden persoonlijke inlogco des onderling uitgewisseld waar door onbevoegde ambtenaren de databank van het Centraal Infor matiepunt Onderzoek Telecommu nicatie (CIOT), waar alle klantgege vens worden bewaard, kunnen be zoeken. Dat is af te leiden uit het Eindrapport Audit CIOT 2009 van het ministerie van Justitie. Telecomaanbieders zijn verplicht dagelijks talloze klantgegevens aan het CIOT te leveren. De politie en opsporingsdiensten kunnen via de ze informatie achterhalen van wie een verdacht telefoonnummer is of bij welke persoon een bepaald IP-adres hoort. Uit de rapportage &&SH8S89S83'SXSSWBSSSSR SSSSS8S3SEK Bgt$g£&8£l8888£t DEN HAAG - De brandweer moet minder gericht zijn op het blussen van branden en vuur vaker gecon troleerd laten uitwoeden. Het we ten te voorkomen van gevaar voor mens en milieu heeft de eerste prioriteit, het bedwingen van het vuur is van later zorg. Dat is de beleidslijn die de Neder landse Vereniging van Brandweer zorg en Rampenbestrijding (NV- BR) aan brandweerkorpsen gaat overbrengen. Volgens de NVBR kost het moeite om met name vrij willige korpsen (85 procent van de sterkte) ervan te doordringen. Doel is risico's af te wegen. Wan neer er geen mensenlevens in het geding zijn, is het vaak beter een brand gecontroleerd te laten uit woeden. Dat is beter voor het mi lieu, want doordat het vuur heter is verbranden schadelijke stoffen sneller. Zo komt minder roet in de lucht, en minder vervuild bluswa ter in het oppervlaktewater. „We zijn druk bezig om te laten doordringen dat de brandweer niet altijd meer blust. Dat beklijft helaas heel langzaam bij zowel brandweerlieden als publiek", zegt Dennis van Zanten, plaatsvervan gend commandant in Tilburg en binnen de NVBR belast met de landelijke aanpak van brandbestrij ding. Volgens Van Zanten botst het om- scholingsbeleid met de opleiding van brandweerlieden, die altijd hebben geleerd dat elke brand 'kos te wat het kost' uit moet. blijkt dat dit vorig jaar drie mil joen keer gebeurde. Maar vaak ge beurt dit zonder de benodigde toe stemming van de officier van justi tie, aldus het rapport. Daarnaast weten ambtenaren die in de data bank neuzen in veel gevallen niet of hun zoekactie wel legaal is. Hier is ook geen controle op. In 2008 werden ai onregelmatighe den geconstateerd, maar daar heb ben niet alle opsporingsdiensten werk van gemaakt. Aanbevelingen zijn nauwelijks opgevolgd. Bits of Freedom (BoF), een organisatie die opkomt voor de digitale rech ten van burgers, hekelt de 'onac ceptabele verwaarlozing van priva cyregels'. 'Misstanden kunnen plaatsvinden én onopgemerkt blij ven', zegt de organisatie. Justitie overweegt om alle bel- en internetgegevens via het CIOT op vraagbaar te maken, maar zolang sprake is van onregelmatigheden kan daar geen sprake van zijn, al dus BoF. Een justitiewoordvoerder ontkent dat agenten zomaar kun nen rondsnuffelen in de bestan den. Maar justitie heeft geen zicht op of inlogcodes worden doorge speeld aan onbevoegden en wie er uiteindelijk in de databank kijkt. DEN HAAG - CDA-fractievoorzitter Maxime Verhagen vertelt na afloop van informele gesprekken met de PVV en WD aan de pers dat van hem geen verklaring te verwachten tSI8&8&iSS0B!&gföSi door Carine ten Cate AERDT - Ivo Bonte uit Aerdt wordt in Duitse kranten de 'held van Duisburg' genoemd. Op het dance- festival Love Parade redde hij drie mensenlevens. Op diverse filmpjes op internet is te zien hoe hij ze uit hun benarde positie bevrijdt. Dit doet hij tot hij zelf wordt wegge stuurd door de politie. Love Para de eindigde rampzalig met twintig doden. Ze werden doodgedrukt. Ivo Bonte (32) was zaterdag met zijn vier maanden zwangere vrouw Leanne, haar zusje Marian ne van 16 jaar en haar vriend San- der afgereisd naar Duisburg voor het bekende dancefestival. „Ik kom daar al vanaf 2000", zegt hij. „Alle keren dat ik ben geweest, was het een goed festival met een plezierige sfeer. We hebben zelfs overwogen ons dochtertje van 7 jaar mee te nemen. Je ziet er wel meer kinderen, op de schouders van hun vader of moeder met oordopjes in de oren. Bij de ande re afleveringen in Berlijn, Essen en Dortmund w"as het ongeveer net zo druk als nu. Vorig jaar zou het in Bochum zijn, maar toen werd het afgelast vanwege ruimtegebrek. Ja, dat hadden ze in Duisburg ook moeten doen.'1 Ivo en Leanne Bonte wisten dat het foute boel was toen ze zelf het terrein niet verder op konden lo pen en ze de menigte in hun rug voelden drukken. „Ik let altijd op nooduitgangen. We zijn naar een trap gegaan en hebben eerst een meisje van een jaar of 10, dat hard moest huilen, uit de menigte ge trokken. Ik stond aan een kant van de trapleuning waardoor ik makke lijk kon helpen. Het was een enorm gedrang. Iedereen had een angstige blik in de ogen. Er was pa niek. Ik heb gewoon aangepakt en daar niet over nagedacht. Ik pakte elke hand die uitgestrekt was en die ik kon pakken. Pure willekeur. Op het moment dat ik mensen er- uithaalde, werden anderen ver trapt. Ik vergeet dit nooit meer. Mensen werden als beesten ver trapt." Ivo Bonte redde levens tijdens de Love Parade. foto Henk Rodrigo ZElUr^El£>.JE LAURA TOCH 6AAN TOOS EN HENK O NL. ..ALS HET HELE LANt EEN JAAR LAN© WAKKER ©AAT LISSEN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4