i8l Musea moeten 150.000 euro [bezuinigen Goesenaar arrangeert muziek voor draaiorgel Extra geld voor onderhoud molens Kapellenaar verdacht van poging tot moord PZC KORTING Krimpplan in najaar klaar PIEREMENTENFEEST Goes krijgt 24 'rijdende orkesten' in de stad woensdag 28 juli 2010 door Frank Balkenende GOES - De vier gemeenten die His torisch Museum de Bevelanden in Goes en het Fruitteeltmuseum in Kapelle financieren, willen half september een bezuinigingsplan zien. Opdracht aan een ambtelijke werkgroep is ongeveer 150.000 eu ro te besparen op een begroting van bijna vijf ton. De colleges van Goes, Borsele en Noord-Beveland hebben dat giste ren bepaald. Kapelle neemt don derdag een besluit, maar zal de an dere gemeenten volgen. De college- besluiten dragen het bestuur van de gemeenschappelijke regeling voor beide musea op een ambtelij ke werkgroep (aangevuld met mu seumdirecteur Hans Oomen) in te stellen. De werkgroep moet half september een plan van aanpak presenteren. Uit dat plan moet blijken hoe de musea tegen lagere kosten over eind kunnen blijven. Het streek museum in Goes en het Fruitteelt museum in Kapelle ontvangen nu jaarlijks 481.000 euro. Volgend jaar moet er drie procent worden be zuinigd. Daar bovenop komt op termijn een korting van Goes van 75.000 euro. Bovendien is de kans groot dat de gemeenteraad van Borsele in de cember besluit uit de gemeen schappelijke regeling te stappen, waarmee de financiële bodem van de musea nog dunner zou wor den. Een dergelijk besluit heeft, ge zien de opzegtermijn, pas daadwer kelijk gevolgen in 2014. Achter het plan van aanpak zit vlie gende haast om ruim voor de de- cemberraad het twijfelende Borse le over de streep te halen met een duidelijke kostenbesparing, beves tigt de Kapelse wethouder Leo Kos ten, die als woordvoerder van de vier gemeenten én het museumbe stuur optreedt. Verder moet duidelijk worden wel ke rechtsvorm mogelijk is. Bijvoor beeld een stichting, al heeft die ook weer gevolgen voor de rechts posities van personeel, de gebou wen en de collecties. Ook wil het museumbestuur voorstellen zien voor samenwerking met andere musea zoals het Bevrijdingsmu seum in Nieuwdorp en de Stoom tram Goes-Borsele. Met name van uit Borsele is dat al langer een vuri ge wens. door Luc Oggel KAPELLE - De 42-jarige Kapellenaar die begin deze maand in zijn woonplaats voor opschudding zorgde door een 36-jarige plaatsge noot met een slagershakmes te lijf te gaan, wordt verdacht van po ging tot moord cq doodslag. Dat zegt woordvoerster Martine Pilaar van het Openbaar Ministe rie in Middelburg. De man blijft nog negentig dagen in hechtenis. Het onderzoek naar het incident loopt nog. De verdachte ging zijn rivaal - het tweetal lag al langer met elkaar in door Claudia Sondervan DDe Cello, De Arabier, De Paardekop, de Vijf Prominenten, namen van befaamde draaiorgels. Goes krijgt over drie weken vieren twintig van die barokke muziekin strumenten in de stad tijdens het Draaiorgelfestival. Uit de kasten klinkt van alles: van Schumann tot Sieneke en de Rolling Stones. „Ik heb laatst Born to be Wild van Steppenwolf voor draaiorgel gearrangeerd", lacht Tom Meijer. „Rossini vind ik persoonlijk meer geschikt." De Goesenaar is één van de vier mensen in Nederland die aan die 'rijdende orkesten' muziek kan ontlokken. Hij is draaiorgelmuziek- boekmaker - in vakjargon arrangeur en noteur. „Het is als hobby begonnen. Ik was veertien toen ik bij een vriend in Amsterdam een pianola zag. Hij liet de rollen spelen. Het leek me leuk om te proberen om zelf zo'n rol te maken. Ik heb eens goed gekeken hoe het zat, heb een rol kastpapier gekocht en ben gaan snijden. Het werkte. Er kwam een enigszins herkenbare melodie uit." Zijn nieuwsgierigheid verlegde zich naar de grote straatorgels. Na een goed gesprek met de orgeldraaiers kwam de jonge Tom met een stapel verlijmde kartonnen met een muziekstuk. Naarmate Meijers handigheid groeide, kreeg hij bekendheid onder de orgeldraaiers en kwamen de opdrachten. „Geen draaiorgel is hetzelfde. Er is geen standaard. Elk boek moet specifiek voor een draaiorgel gemaakt worden", weet de Goesenaar. Het principe van een draaiorgel is simpel: elk instrument wordt aangestuurd door een toets. Door het karton op een bepaalde snelheid over die toetsen te voeren, komen de toetsen die in uitsparingen vallen omhoog en kan dat instrument klinken. Korter of langer, naar gelang de lengte van de uitsparing. Meijer leerde zichzelf het vak door te luisteren en te kijken. Het hielp dat hij pianoles had. „Vroeger waren het aparte beroepen: de arrangeur was een musicus, de noteur iemand die goed was in het uitwerken van notenschrift. Een orgelboek zeifis een ideale leermeester: je kunt er eindeloos op studeren. Orgelmannen zijn heel kritisch; het moet goed klinken." Ook omdat draaiorgelboe- ken duur zijn. Ze worden berekend per strekkende meter: „Zeg tien euro per meter. Een meter is ongeveer achttien tellen muziek. Twintig meter is ongeveer het langste wat je een boek kunt maken. Het moet wel in de mechaniekkast passen." De boeken worden met gespecialiseerde machines 'uitgekapt' in glad, hard karton dat stevig en enigszins weerbestendig gemaakt wordt met schellak. „Ouderwets, maar het geeft het beste resultaat. Het mag niet te glad zijn, dan glijden de toetsen weg, en niet te stroef, dan krijg je haperin gen." Meijer maakt circa honderd boeken per jaar. Tijdens het festival demonstreert een collega van hem het vak tijdens de expositie in de Grote Kerk. de clinch - zaterdag 3 juli te lijf voor zijn woning aan de Schuur, waarin hij zich vervolgens ver schanste. Een opgetrommeld arres tatieteam kon de man na enkele uren overmeesteren. Het gewonde slachtoffer werd door omstanders geholpen. Wethouder Jon Herselman zei de zelfde dag nog te zullen eisen bij woningcorporatie RWS dat de man niet meer in zijn woning te rugkeert. Later werd duidelijk dat die beslissing niet aan de verhuur der is, maar aan de rechter. Daar bij wordt gekeken naar dossiervor ming en die is vrij summier. Tom Meijer foto's Willem Mieras door Luc Oggel ABONNEE VOORDEEL Va&idaag heeft mevr. P.M. Traas - de Vos, Wemeldioge 4 Efteling entreekaarten gewonnen! Heeft u zich nog niet ingeschreven? Ga naarwww.pzc.nl/abonneevoor- deel en geef u op via het formulier. Via deze eenmalige inschrijving maakt u tot en met 4 september dagelijks kans op 4 gratis kaarten. KRUININGEN - Drie Reimerswaalse molens verkeren in erbarmelijke staat. De gemeente trekt daarom eenmalig 42.000 euro uit om ach terstallig onderhoud aan de monu menten te laten uitvoeren. Het gaat om de Witte Molen in Ril land (12.000 euro), de Oude Mo len in Kruiningen (15.000 euro) en molen De Rozeboom in Krabben- dijke (15.000 euro). Reimerswaal zet jaarlijks 26.500 eu ro opzij in het potje Voorziening Onderhoud Gebouwen (VOG). Dat bedrag is echter structureel te laag, waardoor onderhoud aan de gemeentelijke molens werd door geschoven of helemaal niet werd gepleegd. Ook zijn sommige werk zaamheden op een verkeerde ma nier uitgevoerd. Zo zijn rotte on derdelen bijvoorbeeld overgeschil derd, terwijl die onderdelen had den moeten worden vervangen. Reimerswaal is daarom gestopt met het bouwkundig bureau dat het onderhoud aan de molens be geleidde. Dat het water nu aan de lippen staat, blijkt uit het feit dat de mole naars van Kruiningen en Rilland ermee willen stoppen, omdat de veiligheid in het geding is. De ge meente heeft daarom al opdracht gegeven voor het uitvoeren van de noodzakelijke werkzaamheden. Omdat molenmakers zeer druk be zet zijn, zal het echter nog enige tijd duren voordat het werk kan worden gedaan. Voor het benodigde bedrag willen burgemeester en wethouders een malig een beroep doen op de Mo numentenreserve. Op die pot kan aanspraak worden gemaakt wan neer zich noodsituaties voordoen op monumentengebied. Het on derhoud kan niet langer worden uitgesteld, zegt wethouder Jaap Sinke. „Als we het nu niet doen, dan zijn we in de toekomst nog meer geld kwijt." De werkzaamheden komen in aan merking voor een - bescheiden - subsidie. Er zal tevens worden na gedacht over een verhoging van de jaarlijkse storting in het potje On derhoud Gebouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 48