Verantwoordelijkheid Burger wordt graag Frieten duurder en korter door slechte aardappeloogst We will rock you PZC woensdag mm De krant 5 weken voor 15 euro! woensdag 28 juli 2010 fel i door Ernst Jan Rozendaal Eén jaar lang ben ik offici eel fan geweest van Queen. Ik was 14 toen 'Bo hemian Rhapsody' week in week uit Toppop als nummer 1 afsloot. De elpee A night at the ope ra draaide ik grijs. Internet be stond nog niet, dus wat deed je als je informatiebehoefte nog niet was gestild door verhaaltjes in de Hitkrant of de Joepie? Dan werd je lid van de fanclub. Elk kwartaal viel een glanzende brochure in de bus vol prachtige foto's van concerten. Van klasgenoten leen de ik 'witte elpees', bootlegs waar uit bleek dat de Engelse rock groep haar fameuze samenzang destijds live niet wist te evenaren. Misschien begon daar de twijfel te knagen. Hoe dan ook, een jaar later maakten punk en new wave korte metten met mijn liefde voor Queen. Ik zegde mijn lidmaat schap van de fanclub op. In mijn hart hield ik een warm plekje voor die Britse aanstellers, maar niemand die me erop betrapte. Mijn oudste zoon is nu net zo oud als ik toen ik 'Bohemian Rhapso dy' voor het eerst hoorde. Afgelo- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: beveianden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nawj een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) D ik neem een proefabonnement van S weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (CS) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening 0e PZC gjat ïofgviilillg om mei iieiïoonsgegnwns. In liet colofon Icelt 0 ivnlert Naam: Laura Dekker Woonplaats: Brouwershaven Geboortedatum: 20-9-1995 Opleiding: Laura zit in 3 havo van het Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee Boot: Guppy (jeanneau Gin Fizz Ketch) HOBBY'S Haar grootste hobby is uiteraard zeilen, maar Laura houdt ook van windsurfen en snowboarden. Ze leest het magazine Zeilen, maar houdt ook van Donald Duck en Carry Slee. pen weekend waren we met het hele gezin in Londen. In de thea- terwijk West End zijn we naar een musical geweest. Voor mij stond vast dat het We will rock you moest worden, een spektakelstuk rond de liedjes van Queen, dat al acht jaar volle zalen trekt. Dat maakte een cirkel rond. Het verhaal is even belachelijk als ingenieus. Vanuit een verre toe komst, in een maatschappij die in dividualiteit en creativiteit ver biedt, verlangt een groepje bohé miens terug naar de rockmuziek van de 20ste eeuw, waarvan al leen flarden zijn overgeleverd en die een mythische status heeft ge kregen. Dat biedt de schrijver Ben Elton, bekend van komische se ries als The Young Ones en Blackad- der, alle ruimte voor een hilarisch commentaar op de popwereld, van Elvis tot X-factor. Maar de mu sical wordt gemaakt door de on overtroffen nummers van Queen, fenomenaal uitgevoerd. Bij de kra ker 'We will rock you' deed ik en thousiast mee aan de handclaps en bijbehorende spreidgebaren. U begrijpt: ik ben weer fan. door Marcel Modde Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krapt niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Laura Dekkers advocaat Peter de Lange glimt on der alle cameralampen van de massaal uitgeruk te media. Nederlandse, Duitse, Engels en Franstalige pers verdringen zich rond de raadsman voor zijn eerste reactie. Tijd om Laura zelf aan de telefoon te krijgen, heeft hij door alle aan dacht nog niet gehad. Het zeilmeis- je heeft de uitspraak van de Mid delburgse rechtbank op haar boot in Den Osse (bij Brouwershaven) afgewacht. De Lange kijkt niet op van alle hectiek in de rechtzaal. Middelburg heeft deze dag geschie denis geschreven, is zijn overtui ging. „De rechtbank heeft met zijn uitspraak klip en klaar laten weten dat de ondertoezichtstelling van Jeugdzorg en Kinderbescherming niet is bedoeld voor zeilmeisjes." Daarmee staat het hek voor een se rieus maatschappelijk debat over de grens tussen ouderlijke verant woordelijkheid en overheidsbe moeienis wagenwijd open, meent De Lange. „Vergelijk Laura met de oudste dochter thuis. Ze heeft een deur ingetrapt waar nog een hele ontwikkeling achteraan komt." De rechtbank van Middelburg heeft gisteren expliciet benoemd dat de verantwoordelijkheid voor de jeugdige met deze beslissing weer ligt waar deze hoort. „Name lijk bij de ouders. Het is de verant woordelijkheid van de ouders om de jeugdige de zeilreis wel of niet te laten maken." De ondertoezichtstelling van Lau ra is door de rechtbank per direct opgeheven. Jeugdzorg Utrecht had tijdens de zitting vorige week al De zaak Laura Dekker aangegeven geen reden meer te zien het toezicht te verlengen. Lau ra heeft, zoals haar advocaat graag en herhaaldelijk benadrukt, de af gelopen maanden keihard gewerkt om te voldoen aan alle voorwaar den voor een veilige reis. Ook heeft ze via de Wereldschool gere geld dat ze haar lessen havo kan blijven volgen. De Raad voor de Kinderbescher ming houdt echter sterke twijfels of Laura sociaal-emotioneel in staat is twee jaar ver van huis te vertoeven, waarvan bovendien een groot deel moederziel alleen op zee. Vandaar dat het de recht bank had gevraagd om twaalf maanden toezicht, dit keer onder de paraplu van Jeugdzorg Zeeland. Maar daar zien de drie Middelburg se kinderrechters weinig heil in. Laura en haar ouders hebben dui delijk laten blijken hun buik vol te hebben van alle instanties. Iedere vorm van hulpverlening die niet is gericht op het laten zeilen van het meisje, wordt verder afgewezen, stelt de rechtbank vast. „Verdere verlenging van de ondertoezicht stelling zal daarom niet bijdragen aan de ontwikkeling van Laura." Sterker nog, menen de rechters, ge zien de verharde verhoudingen zou een verlenging van het toe zicht door een gezinsvoogd 'eerder leiden tot bedreiging dan bescher ming van haar sociaal-emotionele en identiteitsontwikkeling'. De Kinderbescherming is het daar niet mee eens, reageert Richard Bakker. „De rechtbank heeft vandaag dui delijk aangegeven dat het de taak van de ouders is Laura te bescher men, dat op een wijze manier te doen en te zorgen dat Laura geen onnodige risico's loopt. Het afgelo pen jaar hebben we ons daar zor gen over gemaakt. We vinden het nog steeds te vroeg voor haar om zo'n grote zeiltocht te onderne men. Ik vind dit een zorgelijke si tuatie." Kinderbescherming rekent het niet tot haar taak Laura voor al le zekerheid te blijven volgen op haar wereldreis. „Dat ziet er ook niet in", zegt Bakker. „Er zijn heel veel kinderen die onze hulp nodig hebben, en de tijd die we daar voor willen geven." Hij houdt nog in het midden of de Raad in hoger beroep gaat tegen de uitspraak. www.pzc.nl/specials/lauradekker De zaak Laura Dekker staat op zich en kan niet wor den gezien als een kwestie waarin de maatschappij de maat wordt genomen. Volgens kinder rechter Irene Hinfelaar van de rechtbank Breda gaat het om een 'strikt individuele beoordeling' en 'een uitspraak op maat'. Haar collega in Middelburg stond voor het dilemma van de verzor gingsstaat: maximale vrijheid te genover goede bescherming. De burger verwacht tijdig ingrijpen van de overheid, maar tegelijker tijd moeten diezelfde instanties ook op gepaste afstand blijven. Voorop staat in alle gevallen het belang van het kind, zegt Hinfe laar. Dat is verankerd in internatio- 14 augustus 2009 Gemeente Wijk bij Duurstede geeft geen medewerking aan twee jaar schoolver zuim voor wereldreis. eind augustus 2009 Laura wil zich uit laten schrijven uit de gemeente. Ze wil zich in Nieuw- Zeeiand vestigen. Gemeente schort uitschrij ving op in afwachting van uitspraak kinderrechter. 28 augustus 2009 31 oktober 2009 Kinderrechter bepaalt Ondertoezichtstelling dat Laura twee maanden (OTS) wordt verlengd onder toezicht van een tot 1 juli 2010. gezinsvoogd komt te staan. a;, -x door Jeffrey Kutterink middelburg - Door de koude win ter en het recente droge en warme weer is een groot tekort ontstaan aan grote aardappelen (bonken). De verwachting is dat de prijs van friet stijgt. Aardappelveiling Alvantho in Sint Annaland en Scherpenisse ziet dat het aanbod is gekelderd. „Vorig jaar om deze tijd verhandelden we 400 kistjes, nu amper 100", zegt di recteur David Hage. Of de stijgen de prijs van aardappelen effect heeft aan de balie van de friet kraam is volgens Hage de vraag. „De frietprijs is van meer afhanke lijk dan de prijs van de grondstof" Cafetaria Lammers in Middelburg verhoogt de prijs vooralsnog niet. „We betalen per kilo wel een hoge re prijs, maar rekenen dat nog niet door aan de klanten", zegt Patrick Lammers. „Het is kredietcrisis; als we de prijzen verhogen, gaan men sen morren. We nemen nu ons verlies. Bovendien is het nog te vroeg. In augustus komen de mees te aardappelen uit de grond. Als de prijs dan nog steeds hoog is, zul len ook wij wat moeten doen. Maar nu is het nog te vroeg." Frietfabriek McCain uit Lewedorp verhoogt vooralsnog de prijzen van de producten niet. „Of de friet duurder wordt, hangt af van de on dernemers", zegt woordvoerder Maaike van den Hurk. „Wij heb ben daarover nog geen besluit ge nomen. Maar de verwachting is wel dat friet duurder zal worden." Er worden niet alleen minder ki lo's geoogst, er is ook minder, in vaktermen, 'grof gewas'. Er zijn minder grote aardappelen en dat heeft weer zijn invloed op de leng te van de friet. Een goede friet, zo legt Bernard Lefèvre van de Bel gische koepelorganisatie van fri- tuurbakkers uit, is 6 a 7 centimeter lang. De slechte oogst zal volgens hem resulteren in frieten die tijde lijk 'een centimetertje' korter zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2